DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Rewolucja seksualna a dzieci. Ks. prof. Chrostowski o niewygodnych wątkach listu Benedykta XVI

Rewolucja seksualna a dzieci. Ks. prof. Chrostowski o niewygodnych wątkach listu Benedykta XVI
PCh24 TV

W ocenie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego list Benedykta XVI na temat źródeł kryzysu w Kościele ma znaczenie wręcz profetyczne. Zdaniem uczonego, z którym rozmawiało Radio Maryja, w wielu medialnych przekazach – jako niewygodne – pominięte zostały istotne wątki listu. To choćby problem rewolucji seksualnej i upadku obyczajów oraz idącego za tym niewłaściwego wprowadzania dzieci i młodzieży w sferę seksualności. Mało mówi się też o kryzysie katolickiej teologii moralnej.

 

W ocenie ks. prof. Chrostowskiego pierwsza część listu Benedykta XVI została niezauważona. Jest wręcz pomijana milczeniem, bo jest bardzo niewygodna. Dotyczy ona bowiem problemu wprowadzanych w Austri i Niemczech gorszących standardów edukacji seksualnej dzieci i młodzieży, które „umożliwiały przekazywanie dzieciom – niby w celach edukacyjnych – tego, co przedtem było niedostępne czy wręcz zakazane”.

 

- Papież wskazał, że tego rodzaju postępowanie ma ścisły związek z upadkiem umysłowym, który łączy się niejako z II wojną światową, ale przede wszystkim z tzw. rewolucją seksualną zapoczątkowaną w 1968 r., kiedy pedofilia została zdiagnozowana jako dopuszczalna i właściwa. Konkluzja pierwszej części wywodów Benedykta XVI zasługuje na ogromną uwagę: „Powszechny upadek następnego pokolenia księży w tamtych latach i bardzo wysoka liczba sekularyzacji były konsekwencjami całego tego rozwoju wydarzeń”. Benedykt XVI umieszcza więc to, co wydarzyło się w Kościele w ostatnich dziesięcioleciach na tle tamtych procesów sekularyzacyjnych, laicyzacyjnych, ale także rewolucji seksualnej, która przede wszystkim w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie przyniosła bardzo dramatyczne skutki – podkreślił ks. prof. Chrostowski.

 

Biblista zwrócił uwagę, że Benedykt XVI poświęcił fragment listu kwestii dotąd mało nagłaśnianej – głębokiego kryzysu katolickiej teologii moralnej. – Wytrychem, który posłużył do zmiany katolickiej teologii moralnej, stało się powoływanie wyłącznie na Biblię – podkreślił. Jak mówił, odmiany nauczania moralnego, jakie znajdują się na kartach Biblii, traktowano jako uwarunkowane ówczesnymi czasami, warunkami społecznymi czy kulturowymi. I jako nieprzystające do naszych czasów było spychane na margines. Papież zwrócił uwagę na to, że wypracowano tezę, wedle której moralność ma być określana wyłącznie celami ludzkich działań. - Nie było już absolutnego dobra, jedynie to, co względnie lepsze, zależne od chwili i okoliczności. Zależność rozmaitych rozstrzygnięć moralnych od potrzeb chwili okoliczności spowodowała liczne wypaczenia w zakresie katolickiej teologii moralnej – zauważył ks. prof. Chrostowski. Właśnie w reakcji na te wypaczenia Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Veritatis splendor”, która wywołała sprzeciw części teologów moralnych.

 

Ks. prof. Waldemar Chrostowski na antenie Radia Maryja przypomniał również, że wśród wartości moralnych papież Benedykt XVI wskazuje na wartość męczeństwa, ponieważ zostało ono zakwestionowane. Tymczasem papież-senior napisał: „Istnieją dobra, które nigdy nie są przedmiotem kompromisu. Istnieją wartości, których nigdy nie wolno porzucać dla większej wartości, a nawet stoją wyżej niż zachowanie życia cielesnego. Istnieje męczeństwo. Wiara w Boga dotyczy czegoś więcej niż tylko zwykłego fizycznego przetrwania (…). Męczeństwo jest podstawową kategorią chrześcijańskiej egzystencji”. - To są słowa, które nawiązują niejako do początków chrześcijaństwa, kiedy to krew męczenników była nasieniem chrześcijan. Benedykt XVI podkreśla, że dzisiaj nie jest i nie może być inaczej. Konsekwencją tych wszystkich zmian było zasadnicze zakwestionowanie autorytetu Kościoła w kwestiach moralności – powiedział.

 

Biblista wskazał także na te wątki listu Benedykta XVI, które są ważne z polskiej perspektywy. To zmiany systemu edukacji w odniesieniu do dzieci i młodzieży, powodujące ogromne zepsucie. Jak ocenił, po śmierci Jana Pawła II naciski na wprowadzanie znanych już na zachodzie mechanizmów dotyczących seksedukacji dzieci przybierały na sile i dziś są stawiane w formie żądań. Równocześnie coraz mocniej kwestionowany jest autorytet Kościoła, a uderzenie w duchowieństwo jest coraz mocniejsze. - W ogromnym uderzeniu na duchowieństwo, na księży, na biskupów, także na kardynałów, chodzi nie tylko o potępienie – słuszne zresztą – wszelkich nadużyć, również w sferze seksualnej, tylko chodzi o oczernienie wizerunku Kościoła, o odebranie Kościołowi autorytetu, jaki do tej pory posiadał. W ostatnich miesiącach w Polsce jest to bardzo klarowne, dlatego tekst Benedykta XVI ma znaczenie wręcz profetyczne – podkreślił ks. prof. Chrostowski.

Biblista zaznaczył też, że Benedykt XVI odpowiada w swoim liście na pytanie o to, co należy zrobić. I nie jest to droga tworzenia alternatywnego Kościoła. - Rzeczywiście pojawiają się dzisiaj głosy, żeby stworzyć swoisty kościół alternatywny, kościół w opozycji do Papieża, do biskupów, bez duchowieństwa, kościół nawet bez Chrystusa. Kościół jako wspólnotę, którą łączą te same cele, ale zupełnie doczesne, która będzie czymś na podobieństwo ONZ-owskiej organizacji ds. wyżywienia i rolnictwa z elementami religijnymi, albo – w warunkach polskich – namiastką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale z religijnymi naleciałościami. Otóż, takie tendencje są w Polsce – podkreślił.

 

Jak dodał, w tzw. Kościele otwartym nie brakuje też głosów, które wybrzmiewają mówiąc: „To jest mój kościół; mój kościół powinien to, mój kościół powinien tamto”, tymczasem nie ma „mojego kościoła” – jest Kościół Chrystusowy. - Jest Kościół założony na fundamentach Jego Ewangelii, jest Kościół założony na krwi męczenników, jest Kościół, który trwa przez 2 tys. lat. Konsekwentna pokusa stworzenia jakiegoś alternatywnego kościoła powinna być absolutnie odrzucona – podkreślił rozmówca Radia Maryja. I jak dodał, trzeba wprowadzić porządek i nieustannie oczyszczać Kościół, który istnieje założony na Chrystusowym fundamencie.

 

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że nade wszystko należy przypominać, że „istnieje Pan Bóg, jest On Miłością i kocha ludzi”, bo jest wiele wspólnot chrześcijańskich, także katolickich, w których o Bogu się nie mówi, gdzie „Boga zastąpił wręcz człowiek ze swoimi potrzebami, ambicjami, możliwościami”. Tymczasem to Bóg ma być na pierwszym miejscu – i nie chodzi tu tylko o „teoretyczne przekonanie, ale żywe świadectwo wiary, w którym Bóg w Trójcy Świętej Jedyny uobecnia się w naszym życiu”. O tym mocno pisze w swoim liście Benedykt XVI, podkreślając konieczność przywrócenia właściwego miejsca Chrystusowi oraz oczyszczenia naszego podejścia do Eucharystii.

 

W ocenie biblisty, list Benedykta XVI jest dobrem dla całego Kościoła, bo „zmusza nas wszystkich do głębokiego przemyślenia tego, co wydarzyło się w świecie i w Kościele” i zachęca do głębokiego rachunku sumienia oraz ukazuje perspektywy teraźniejszości i przyszłości, które są naznaczone wiernością Bogu, który objawił siebie w Chrystusie. - Aby wyjść z obecnego kryzysu, trzeba go właściwie zdiagnozować. Lekarstwo, które daje papież Benedykt XVI, rzeczywiście bardzo przystaje do diagnozy, którą postawił – podsumował ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Pełny tekst listu Benedykta XVI można przeczytać TUTAJ:

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła

 

Wersja AUDIO:


DATA: 2019-04-23 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawa dla ks. profesora, szkoda , że nasi biskupi milczą albo opowiadają w okrągłych aczkolwiek nijakich słowach o sprawach nieistotnych. wstyd
2 miesiące temu / alex
 
Nasi hierarchowie są tylko w stanie zabrać głos w sprawie "stłuczenie Judasza". Takich doczekaliśmy przewodników polskiego kościoła z pokolenia JP II.
2 miesiące temu / katopol
 
Ale co dalej księże Profesorze? Nie wystarczy diagnoza, potrzeba działania. Katolicy są coraz bardziej zagubieni w Kościele Chrystusowym, gdzie są duszpasterze, którzy powinni wskazywać drogę? Gdzie są kaznodzieje, którzy potrafiliby trafić do ludzkich serc? Owszem, jest atak na Kościół Katolicki, ale gdzie sa jego obrońcy? Dlaczego milczą? A sprowadzanie przyczyn kryzysu do pedofilii jest co najmniej nieuprawnione.
2 miesiące temu / Maryna
 
Poznaliśmy już OBSZERNE OPINIE wielu duchownych i teologów a teraz poznajemy ZDANIE UCZONEGO , ktory potwierdza że ESEJ to DOBRO DLA CAŁEGO KOŚCIOŁA BO ZMUSZA DO MYŚLENIA. Pogratulować "diagnozy" podpadającej pod wszystkie "choroby" poza jedną OSOBISTĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ AUTORA ESEJU. Bez indywidualnego Rachunku Sumienia Zarządcy i Spowiedzi Generalnej na nic nie zdadzą się eseje i analizy. Nie jest to żadne DOBRO, gdy widzimy ruinę Kościoła Katolickiego. Ten się tłumaczy, kto ma wyrzuty SUMIENIA ale od tego jest KONFENSJONAŁ a nie pocieszanie uczonych.
2 miesiące temu / iskierka
 
Oddycha się świeżym powietrzem mądrego,logicznego wyjaśnienia prawdziwej nauki Chrystusowego Kościoła.Dziekuje.Czuje się podniesiona na duchu.
2 miesiące temu / [email protected]
 
BO WAŻNE JEST CZYSTE, NIESKAŻONE SŁOWO BOŻE CZYLI TO CO ZAPISANO W CZTERECH EWANGELIACH. Zważywszy jakie opłakane owoce przyniósł Sobór Watykański II nie zamierzam nic ? co z nim jest związane ? czytać. Jak to powiedział pewien mądry kapłan, należy czytać i stosować się do wszystkich dokumentów kościelnych sporządzonych przed A.D. 1958. W prawach cywilnych i karnych też należy wrócić do tego przed A.D. 1958.
2 miesiące temu / panMarek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.