DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Resort sprawiedliwości chce wprowadzenia prewencyjnej konfiskaty majątku bez wyroku

Resort sprawiedliwości chce wprowadzenia prewencyjnej konfiskaty majątku bez wyroku
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Miłosz Pieńkowski / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że proponowane rozwiązania zwiększą uczciwość konkurencji i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy nie ukrywają jednak swoich obaw – i trudno im się dziwić. Wszak mówimy o pomyśle umożliwienia organom państwa dokonywania prewencyjnej konfiskaty majątku bez wyroku sądu. Gdyby przepisy weszły w życie, to konieczności udowadniania, że własność nie pochodzi z przestępstwa, leżałaby po stronie obywatela.


Rada Przedsiębiorczości zauważa, że wprowadzenie w życie takiego rozwiązania ustanowiłoby w Polsce domniemanie winy w miejsce funkcjonującego obecnie domniemania niewinności, które zakłada, że najpierw należy udowodnić, iż dany człowiek złamał prawo, a dopiero następnie może on zostać ukaranym.


„W konsekwencji nowych przepisów organy ścigania już nie będą musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku, czy też tego, że ten posłużył do popełniania przestępstw lub był pozyskany w sposób nielegalny” – zauważa Przemysław Ciszak na portalu money.pl.


To jednak nie wszystko, gdyż konsekwencje wprowadzenia w życie pomysłu zrodzonego w resorcie Zbigniewa Ziobry odczułyby nie tylko osoby, wobec których toczy się postępowanie, ale potencjalnie także ci, którzy mieli kontakt ze sprawcą przestępstwa. Oni również musieliby udowadniać legalne pochodzenie swojego majątku.


Rada Przedsiębiorczości zauważa ponadto, że tego typu przepisy „w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań” zwiększyłyby niepewność osób prowadzących działalność gospodarczą, która i tak jest olbrzymia z powodu koronawirusa i zawirowań w ekonomicznym krwiobiegu.


Oczywiście instytucja zgadza się z opinią, iż „nie może być zgody na ukrywanie dóbr przez przestępców”. Podkreśla jednak, że przestępca to osoba skazana prawomocnym wyrokiem – wcześniej podejrzanego uważa się za niewinnego. Dlatego też Rada Przedsiębiorczości zauważa, że wymiar sprawiedliwości winien skupić swoją uwagę na przestępcach i osobach korzystających na działalności przestępczej, a „narzędzia do walki z przestępczością powinny być proporcjonalne i minimalizować ryzyko nadużyć i pomyłek organów państwa”.


„Tymczasem, uzasadniona jest obawa, iż nowe przepisy będą mogły być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcom, którzy działali w dobrej wierze, jednak ktoś z ich otoczenia okazał się przestępcą” – zauważa w swoim stanowisku Rada Przedsiębiorczości.


Tomasz Wiliński na portalu forbes.pl pisze z kolei, że „takie rozwiązania stoją w sprzeczności z elementarnym standardem demokratycznego państwa prawnego i prawami konstytucyjnie chronionymi, takimi jak prawo do obrony (art. 42 ust. 2 Konstytucji RP) obejmujące szersze niż ustawowe znaczenie, odnoszące się do postępowań represyjnych w ogólności, czy prawo własności, w tym spadkobranie (art. 64 Konstytucji RP)”.


Apel o zatrzymanie prac legislacyjnych nad przepisami o prewencyjnej konfiskacie majątku podpisali się liderzy ważnych krajowych organizacji biznesowych tworzących Radę Przedsiębiorczości, m.in.: Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan.

 

 


Źródło: wp.pl / money.pl / forbes.pl / wyborcza.pl
MWł

 

 


DATA: 2020-05-12 14:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko patrzą jak nas okraść ile się słyszy o przekretach w sądach będą zbierać i nic im się nie zrobi to tylko przykrywka że bandytą będą zabierać i oszusta
20 dni temu / Krit
 
A ja jestem za taką tymczasową konfiskatą prewencyjną,pod warunkiem,że wyznaczony komisarz sprawujący pieczę nad zabezpieczonym majątkiem będzie miał obowiązek działania,aby zabezpieczony majątek nie utracił swojej pierwotnej wartości nieruchomości, ruchomości i przynosił zyski przedsiębiorstwo i/lub jego zorganizowana część nie mniejsze,jak dotychczas.W razie uchybienia tym zasadom, taki komisarz solidarnie z policjantami, prokuratorami, sędziami, ministrami i wszelkiej maści urzędnikami winien odpowiadać materialnie swoim majątkiem i majątkiem wszystkich osób najbliższych wg k.c. po 5 pokolenie,a w razie niemożności pełnego zaspokojenia doznanych strat na majątku, groziłaby im kara 25 lat bezwzględnego pozbawienia wolności i nieodpłatnej pracy na rzecz właściciela prewencyjnie zabezpieczonego majątku i/lub jego spadkobierców.Takim komisarzem mogłaby być osoba, która sama zastawi na ten cel swój majątek,którego wartość musiałaby być 3 x większa od majątku zab
22 dni temu / odszkodowania
 
Widzac jak Ordo Iuris walczy ze skutkami uznaniowosci decyzji urzędniczych w kwestii odbierania dzieci, nie ufam temu pomysłowi. Kiedy skonfiskuje sie majatek to nawet nie bedzie za co złożyć pozwu czy wynająć obrońcę.
22 dni temu / Legwan
 
PiS, a w zasadzie politycy którzy do tej partii formalnie nie należą a rządzą w naszej Ojczyźnie oraz pozostała strona Zjednoczonej Prawicy - chichot historii - lewactwo nazywa siebie prawicą, wyraźnie udowadnia, że postanowienia Konstytucji RP i obywateli RP ma w poważaniu. Widać także, jak mocno skręcają na lewą stronę polityczną. Lewaki i prześladowcy Kościoła Chrystusa Pana. Czerwona kartka dla tego tworu w kolejnych wyborach jest pewniakiem.
22 dni temu / pikolo
 
Do @trooper - na pewno nie gorzej bałamutniku. Król jako suweren ma na względzie interes państwa i jest jednoznacznie odpowiedzialny za to co robi. W dukracji nikt nie jest za nic odpowiedzialny i każdy z tych poli-tfu-ków dba jedynie o zasobność WŁASNEGO portfela!!!
22 dni temu / Gość
 
@turtelini- trafny [email protected] trooper- marksistowskie brednie
23 dni temu / Ajot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.