DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Reprywatyzacja drogą do realizacji żydowskich roszczeń? Ta wypowiedź polityka PiS może niepokoić

Reprywatyzacja drogą do realizacji żydowskich roszczeń? Ta wypowiedź polityka PiS może niepokoić
źródło: TVP INFO

Sprawa w relacja polsko-amerykańskich jest zamknięta od czasów podpisania umowy indemnizacyjnej w roku 1960. Nie ma mowy o tym, żeby Polska – największa ofiara II Wojny Światowej zarówno w sensie materialnym jak i w sensie ludzkim – wypłacała komuś odszkodowanie. Inną sprawą jest kwestia reprywatyzacji. (…) Ta sprawa nie jest uregulowana ustawowo od wielu lat – powiedział w niedzielę w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 

Jednym z tematów niedzielnego programu prowadzonego przez Michała Rachonia była amerykańska ustawa 447 i związane z nią roszczenia dotyczące tzw. mienia bezspadkowego, jakie pod adresem Rzeczypospolitej wysuwają niektóre organizacje żydowskie. W ocenie Bielana, który w roku 2015 startował do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości, „nie ma mowy o tym, żeby Polska wypłacała komuś odszkodowanie”. Jego zdaniem podnoszenie tego typu narracji naraża na szwank relacje polsko-amerykańskie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej część osób, które podnoszą ten temat, jest sterowanych z Moskwy.

 

Po latach negocjacji Amerykanie zwiększą obecność swoich wojsk i będą tutaj na stałe. W oczywisty sposób to nie podoba się Rosji. Jeżeli widzimy jak Rosja była aktywna w kolejnych kampaniach wyborczych albo referendalnych w Katalonii, przed Brexitem w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych, to w oczywisty sposób Rosjanie muszą być aktywni również w Polsce, szczególnie w roku bardzo ważnych wyborów – ocenił polityk.

 

Bielan dodał, że rozmawiając z Polakami widzi, że ich emocje w tej sprawie są „podgrzewane przez czynniki zewnętrzne”. – Dzisiaj w dobie mediów społecznościowych bardzo trudno zablokować ingerencję z zewnątrz, więc zalecam w tej sprawie więcej spokoju – zaapelował. – Mamy wypowiedzi wszystkich naszych polityków, zarówno Mateusza Morawieckiego jak i lidera naszego obozu Jarosława Kaczyńskiego. Nie ma możliwości zwrotu mienia bezspadkowego – przypomniał.

 

Niepokój wywoływać może jednak wypowiedź wicemarszałka Senatu dotycząca kwestii reprywatyzacji, która do dzisiaj nie została uregulowana. – Była ustawa przegłosowana w 2000 roku, ale została zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To jednak nie oznacza, że w Polsce reprywatyzacja nie postępuje. Ona postępuje sądowo i moim zdaniem Polska w wyniku tej reprywatyzacji sądowej traci olbrzymi majątek. Bardzo często musimy oddawać majątek w naturze nie uwzględniając na przykład kwestii odbudowania tego majątku po II Wojnie Światowej. Ja na przykład jestem za tym, żeby ustalić jakiś poziom zwrotu, 5 czy 10 procent i tę sprawę zamknąć raz na zawsze – podkreślił.

 

Do słów Bielana odniósł się poseł Tomasz Rzymkowski. – W jednej sprawie się nie mogę zgodzić. Proszę nie robić z sekretarza stanu USA, pana Mike’a Pompeo, ruskiego agenta, bo to nie kto inny tylko on przyjechał do Warszawy i na konferencji prasowej z udziałem czynników naszych, rządowych powiedział wprost – Stany Zjednoczone oczekują działań mających na celu rekompensatę za mienie bezspadkowe. To nie kto inny, tylko prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447, która wyszła z amerykańskiego Kongresu, która mówi o pojęciu mienia bezspadkowego, o konieczności raportowania Kongresowi o postępach w państwach Europy Środkowo-Wschodnie, które w 2009 roku podpisały deklarację terezińską. Ta ustawa 447 mówi o konieczności zaangażowania dyplomacji amerykańskiej po stronie tych podmiotów, które są zaangażowane w kwestie zwrotów mienia – kontrował polityk Kukiz’15. Odpowiedział mu Adam Bielan.

 

Zgodzi się Pan ze mną, ze zgodnie z obowiązującym dzisiaj porządkiem prawnym w Polsce nie ma w ogóle możliwości, żeby wypłacać tego typu odszkodowania. Więc po co ustawa, skoro obecnie obowiązujący porządek prawny zabezpiecza nas przed tym. Jednocześnie mogę państwu powiedzieć, ze w rozmowach bilateralnych polsko-amerykańskich ta sprawa albo w ogóle nie jest dyskutowana na najwyższym szczeblu, albo jeżeli przyjeżdża jakiś pełnomocnik do tych spraw, to jest dyskutowana całkowicie marginalnie. Przede wszystkim ta sprawa jest dyskutowana w kontekście reprywatyzacji – powiedział polityk PiS, na co odpowiedział Rzymkowski.

 

Ja bym poszedł o krok dalej i nie segregowałbym wszystkich, którzy są podmiotami prawnymi ze względu na narodowość, bo państwo próbujecie to robić. Jeśli ktokolwiek ma gdziekolwiek na świecie tytuł prawny do mienia w Polsce to ma prawo dochodzić swoich roszczeń i znam wiele przypadków, że osoby narodowości żydowskiej nie będące obywatelami polskimi otrzymały zwrot w naturze bądź za odszkodowaniem mienia w Polsce. My mówimy o mieniu bezspadkowym, bez jakiegokolwiek tytułu prawnego i tutaj środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych są bardzo konsekwentne w tych działaniach i chodzi o to, aby to przeciąć – kontynuował poseł Rzymkowski. – Prawo i Sprawiedliwość mówi: jesteśmy temu przeciwni, więc my mówimy „Sprawdzam!” – dodał polityk Kukiz’15.

 

Po tej wypowiedzi senator Bielan poprosił posła Rzymkowskiego o wskazanie „zapisu polskiego kodeksu, który pozwala na wypłacanie mienia bezspadkowego”. – To jest niemożliwe z punktu widzenia prawa! – zaznaczył.

 

Państwo podejmiecie decyzję dyplomatyczną, przelejecie pieniądze i tyle. Polacy nawet nie będą o tym wiedzieć – odpowiedział poseł Rzymkowski.

 

 

Źródło: TVP Info

TK

 

 


DATA: 2019-05-13 13:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może PIS by odpowiedział dlaczego zakupione przez premiera bodajże 9ton zł zostało wywiezione do Angli gdzie juz podobno mamy ponad 100ton ,może to juz są przygotowane pieniądze dla Żydów. A z tego co wiadomo np Niemcy sprowadzają swoje złoto do kraju. A my odwrotnie nierozumiem,ale jednak myśle ze bezpieczniejsze byłoby w kraju.
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Drodzy Państwo fragment motaki ujawnionej przez Pana Michalkiewicza, w której pojawia się nazwisko Pana Bielana.Cytuję: Przebieg rozmowy 1.Thomas K. Yazdgerdi: ? podkreślił, że zgadza się z marszałkiem Adamem Bielanem, który w odbytej z nim rozmowie zaznaczył, iż kwestie restytucyjne wymagają odpowiedniego przygotowania politycznego ? zdaniem TKYThomas K. Yazdgerdi ważnym elementem takiego przygotowania jest zmiana postrzegania kwestii restytucji jako dotyczącej wyłącznie Żydów i mienia żydowskiego, podczas gdy dotyczy ona znacznie większej grupy osób i kategorii.Koniec cytatu. Pan Bielan mówi o reprywatyzacji do swoich wyborców, którzy notatki nie czytali. Co ta reprywatyzacja oznacza każdy już teraz widzi. Ci którzy czytali notatkę są ignorowani i przemilczani bo zaprzeczać się już dłużej nie da.
ponad 1 rok temu / jgw
 
Dlaczego nie polacy lawinowo dostaja POLSKIE OBYWATELSTWO? Te "wycieczki" na kolanach sa tego nastepstwem. Jak do tej pory w duzym przyblizeniu wydano ta okolo 70000 POLSKICH PASZPORTOW za froko. Ponad to wyprzedaz POLSKIGO MAJATKU = DOBR PANSTWA POLSKIEGO jak Panstwo okreslicie?
ponad 1 rok temu / Jara
 
Szkoda, że nie powiedzieli o KONFEDERACJI, której ludzie jako pierwsi alarmują o przejrzystość w sprawie just 447. Sobotnia 20 tysięczny marsz przeciw 447, w mediach rządowych i opozycyjnych został przemilczany!
ponad 1 rok temu / Polka
 
To, że Polska zniknęła z mapy świata było m.in. karą za sprzedajność rządzących, Pan Jezus mówił o tym Wandzie Malczewskiej: "Dostaliście się do niewoli wskutek niezgody wewnętrznej i sprzedajności wielu waszych rodaków"- jedynie dzięki wstawiennictwu Matki Bożej na powrót odzyskaliśmy tę wolność. A dzisiaj co? - mądremu dość. Panie Bielan, nikt was siłą do władzy nie zaciągnął, odpowiedzialność chorujących na władzę przed Panem Bogiem będzie.
ponad 1 rok temu / tak tylko
 
Lasy jeszcze można sprzedać. Sporo Żydów się w lasach ukrywało... I w chłopskich chałupach się ukrywali i w majątkach. To teraz tak przez zasiedzenie im trzeba przyznać. Na poważnie: rząd MUSI przed wyborami uchwalić ustawę według projektu S.Michalkiewicza. Ustawa ta chroni nas przed uroszczeniami. USTAWA a nie pitu, pitu.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.