DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Rekordowo niska liczba urodzeń w Anglii i Walii. Jednym z powodów... troska o środowisko

Rekordowo niska liczba urodzeń w Anglii i Walii. Jednym z powodów... troska o środowisko
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Liczba urodzeń w Anglii i Walii spadła do najniższego poziomu od 80 lat, czyli odkąd zaczęto sporządzać dokładne statystyki” - informuje „The New York Times”. Amerykańska gazeta przeanalizowała dane brytyjskiego urzędu statystycznego (Office of National Statistics).

 

„W 2018 roku w Anglii i Walii na każde 1000 kobiet przypadało zaledwie 11 urodzeń – to o 46 proc. mniej niż w rekordowym, 1947 roku, gdy doszło do powojennego boomu urodzeń” – czytamy w amerykańskim dzienniku.

 

Według Office of National Statistics w Anglii i Walii w 2018 roku urodziło się dokładnie 657076 dzieci, czyli o 3,2 proc. mniej niż w roku 2017 i aż o 10 proc. mniej niż w roku 2012.

 

Brytyjscy eksperci uważają, że na taki stan rzeczy składa się kilka przyczyn, m.in. problemy z płodnością, starzenie się społeczeństwa oraz kłopoty z zajściem w ciążę kobiet, które późno decydują się na dziecko. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest szczególnie niepokojący. Office of National Statistics zwraca bowiem uwagę na fakt, że dla „współczesnej Brytyjki” założenie rodziny i urodzenie dziecka są mniej ważne niż zdobycie wykształcenia i samorealizacja zawodowa.

 

Jak zauważa „The New York Times” liczba urodzeń w Anglii i Walii „spada niemal w każdej grupie wiekowej, utrzymując się na stałym poziomie jedynie w grupie kobiet mających więcej niż 40 lat”. Średni wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko wzrósł z 26,7 lat w 1978 roku do 30,6 lat w 2018. Z kolei tzw. wskaźnik dzietności w Anglii i Walii spadł rok do roku z 1,76 do 1,7.

 

Amerykańska gazeta podkreśla również, że niektóre pary rezygnują z posiadania dzieci lub decydują się tylko na jedno dziecko z powodu… troski o środowisko. Dziennik przypomina, że w ubiegłym miesiącu książę Harry zadeklarował, że nie chce mieć więcej niż dwoje dzieci ze swoją żoną, Meghan Markle, ponieważ obydwoje martwią się o przyszłość planety.

 

Większa populacja oznacza więcej presji na NHS (National Health Service - brytyjski odpowiednik polskiego NFZ) i szkoły, więcej ziemi wykorzystywanej do budownictwa mieszkaniowego, więcej korków i gorszą jakość życia – mówi Robin Maynard, dyrektor brytyjskiej organizacji ekologicznej Population Matters. – Decydowanie się na posiadanie o jedno dziecko mniej, zwłaszcza w bogatych, rozwiniętych gospodarkach, takich jak brytyjska, to najbardziej efektywne ekodziałanie, jakie można podjąć – dodaje.

 

źródło: The New York Times / rp.pl

TK


DATA: 2019-08-18 07:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziecko to nie tylko "gęba do wykarmienia". To także ręce do pracy, umysł do myślenia i serce do kochania Boga oraz ludzi. Nigdy się nie dowiemy, czy wśród tych nienarodzonych dzieci nie był ktoś, kto np. miał wymyślić przełomowy lek na choroby cywilizacyjne, czy stać się drugą Matką Teresą z Kalkuty. Wszystko zaczyna się w naszych myślach - to kwestia uszeregowania priorytetów.
6 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Książę, a głupiutki.
6 miesięcy temu / Robi
 
Nie zapominajcie, że w Anglii i Walii jest kilkanaście procent pakistańczyków, hindusów, murzynów i arabów którzy mają większą dzietność niż biali anglicy.
6 miesięcy temu / Polak
 
wszystko ma wpływ ,od kilkudziesięciu lat jest selekcja negatywna i potem są coraz słabsze pokolenia ,do tego polityka, zagrożenie wojnami i jest skutek ,tylko ludzie bez wyobraźni nie boja się sprowadzać dzieci na taki świat
6 miesięcy temu / klik
 
W tej polityce chyba niedługo będą się licytować kto ma mniej dzieci. Ja mam dwoje, ja jedno a ja mam dwoje w całym mieście a ja w kraju.
6 miesięcy temu / Ft
 
Neopogańska, apostatyczna cywilizacja postchrześcijańskiego zachodu do którego zalicza się i Polska jest obrzydliwością gorszą nawet niż najgorsze społeczeństwa pogańskie dawnych czasów. Zgodnie z tym co pisze Ewangelia w miejsce złych duchów, które zamieszkiwały w tych wszystkich narodach dawniej przyszło po siedmiokroć więcej jeszcze gorszych. Toż nawet bisurmanie rozumieją, że posiadanie dzieci to warunek przetrwania narodów.
6 miesięcy temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.