DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Reforma administracyjna w Kościele w Niemczech. W planach likwidacja 450 parafii

Reforma administracyjna w Kościele w Niemczech. W planach likwidacja 450 parafii
źródło: pixabay.com

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 

Problem braku nowych powołań kapłańskich i zakonnych w Niemczech jest znany od dawna. Malejąca liczba księży w połączeniu z coraz mniejszymi wpływami z podatku kościelnego sprawiają, że Kościół Katolicki w Niemczech stoi przed ogromnym wyzwaniem. Niemieccy biskupi będą debatować o tych problemach na corocznym jesiennym spotkaniu.

 

Jedną z propozycji rozwiązania problemu zbyt małej liczby kapłanów jest reforma administracyjna. Ma ona polegać na likwidacji części parafii oraz połączeniu pozostałych w większe jednostki. Archidiecezja kolońska, najliczniejsza w Niemczech i jedna z najbogatszych na świecie, do roku 2030 chce zmniejszyć liczbę parafii z 500 do 50.

 

Niemieccy biskupi będą także dyskutować o sporze z Watykanem dotyczącym sposobu zarządzania parafiami. Duszpasterze zaproponowali by były one współprowadzone przez wiernych. Stolica Apostolska sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Instrukcję przysłaną z Watykanu Przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Katolików Thomas Sternberg określił jako „ciężką do przełknięcia” pigułkę. Wskazał również, że niektóre jej części są „oderwane od rzeczywistości i absurdalne”.

 

Przeciwnicy rozwiązań forsowanych przez niemiecki Kościół wskazują, że po reformie administracyjnej duża część wiernych zostanie fizycznie oddalona od świątyń. Może to negatywnie wpłynąć na liczbę uczestników nabożeństw. Co więcej, może to także odbić się na systemie pomocy społecznej w lokalnych społecznościach. Parafie, diakonie i oddziały Caritasu wykonują ogromną pracę na rzecz mieszkańców. Po reformie nie będą w stanie świadczyć pomocy na dotychczasowym poziomie, a to odbije się na kondycji finansowej gmin.

 

Źródło: Deutsche Welle

TK


DATA: 2020-09-23 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Biskupi niemieccy - likwidatorzy KK nie tylko w germanii...
1 miesiąc temu / WSx
 
do Andrzeja BR : tam są już jedynie funkcjonariusze. Pilnujący aby jak najwięcej OBYWATELI - a nie WIERNYCH tych mają w nosie - płaciło podatek kościelny. Chodzi WYŁĄCZNIE o kasę ! WYŁĄCZNIE !!
1 miesiąc temu / Czytacz
 
Tak wygląda wiosna Kościoła, z tym że posoborowa i w wydaniu niemieckim. Czyli zlodowacnie i czarma magma.
1 miesiąc temu / Linkc
 
Tragedia mają takiego proroka jak Benedykt XVI i nie słuchają Panie ostrzeż moich synów żeby nie grzeszyli ! Proroków i nauczycieli mają a dzieli nas taka przepaść że nic z tego świata tam nie dotrze !
1 miesiąc temu / taki tam
 
I pomyśleć że takie to towarzystwo z tzw. kardynałem Marx'em na czele chce reformować kościół powszechny hahaha no cóż osiągają sukcesy w niszczeniu i rugowaniu wiary chrześcijańskiej w Reichu to i zapewne będą się starali te same sukcesy osiągać w wymiarze powszechnym. Ale próżne są ich zamiary, a kara Boża będzie straszna jeśli się nie odwrócą od swoich grzechów i knowań.
1 miesiąc temu / CO DALEJ?
 
Zadam proste pytanie: Czy można reformować PUSTKĘ?!To co oficjalnie egzystuje jako Kościół w Niemczech to fasada sterowana i administrowana przez wrogów KK, w pełni świadomie i z premedytacją. Wiedzą jak wielką władzę dają te pieniądze, jakie mają do dyspozycji, władzę i środki do niszczenia KK w całym świecie, czego najlepszym przykładem jest SWII, który cały został przez tą władzę zawłaszczony i resztę płochliwych Biskupów, zagonionych w kozi róg nauczyli ekumenicznej wiary we wszystko co usłyszą . . . Niebyt nie ma formy, więc jak go można ZREFORMOWAĆ?!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.