DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Referendum Konstytucyjne 10 -11 listopada! Jest decyzja prezydenta Dudy

Referendum Konstytucyjne 10 -11 listopada! Jest decyzja prezydenta Dudy
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Prezydent Andrzej Duda ogłosił datę przeprowadzenia referendum dotyczącego zmian w obecnej Konstytucji. Będzie ono miało charakter dwudniowy, a Polacy odpowiedzą na dziesięć pytań.

 

W 2017 r., w Święto Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda oznajmił potrzebę zmian w obecnej Konstytucji. Zaznaczył, że propozycje nie mogą wypłynąć bez konsultacji z głosem społeczeństwa. Dlatego też, 10 – 11 listopada 2018 r. odbędzie się referendum konsultacyjne w sprawie zmian w obecnej Ustawie Zasadniczej.

 

- Ktoś powie: „frekwencja w Polsce jest niska”. To prawda, ubolewam nad tym. Wierzę jednak, ze jesteśmy w stanie to zainteresowanie pobudzić Dlatego też chciałbym, żeby to referendum odbyło się w związku ze świętem 11 listopada. Żeby to było referendum dwudniowe - od 10 do 11 listopada – oznajmił prezydent.

 

Polacy w referendum odpowiedzą na 10 pytań. Jak powiedział, zostały one sformułowane „w wyniku rocznych dyskusji z różnymi organizacjami, m.in. NSZZ „Solidarność”, środowiskami samorządowymi w różnych miastach w Polsce.”

 

Prezydent Duda zaznaczył, że Polacy są już narodem dojrzałym, który może już ponieść odpowiedzialności za współtworzenie najważniejszych aktów prawnych w Polsce.

 

 

Prezydent proponuje, aby w referendum znalazły się poniższe pytania:

 

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej Konstytucji, uchwaleniem zmian w Konstytucji z 1997 roku czy pozostawieniem jej bez zmian.

 

2. Czy jest Pan/Pani za unormowanie w Konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek miliona obywateli, oraz, żeby wynik był wiążący, gdy weźmie z nim udział 30 proc. uprawnionych.

 

3. Czy jest Pani/Pan za:
– systemem prezydenckim,
– systemem gabinetowym oraz wyborem prezydenta przez zgromadzenie narodowe, 
– utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

 

4. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP w jednomandatowych okręgach wyborczych, wielomandatowych okręgach wyborczych, czy przy połączeniu obu tych metod?

 

5. Czy jest Pan/Pani za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego?

 

6. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP jako nadrzędnego aktu prawnego?

 

7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

 

8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

 

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?

 

10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

 

 

Źródło: wpolityce.com

PR

 

Czytaj również:

Referendum prezydenta Dudy. Zabawa z suwerennością i zaciskanie obroży


DATA: 2018-07-20 12:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Katolicyzm oparty jest na wierze w Pana Boga, a nie w człowieka. Ja pisałem "nierealne" w kontekście wiary w człowieka. Tak więc odpowiadając na Twoje pytanie: jestem katolikiem anty-humanistą.
ponad 1 rok temu / do re
 
Jesteś katolikiem czy niedowiarkiem?
ponad 1 rok temu / re
 
"...pod warunkiem realizacji tego projektu przez ludzi niesprzedajnych i dumnych polskością". Ponieważ to nierealne, Twoje rozważania nie mają praktycznego sensu :(
ponad 1 rok temu / do re
 
przestaje być sojusznikiem. Staje się wrogiem, uzurpatorem, przeciwnikiem. Turcja szanuje Polskę i Polaków a jej przywódcy dobrze czują korzyści z SPT. Polscy księża katoliccy są dobrze traktowani w Turcji. Tureckie władze traktują Polaków w sposób wyjątkowy. Oś Niemcy-Rosja-Turcja zagraża Polsce. Należy dać Turcji alternatywę, która opłaci im się bardziej. Do tego trzeba mieć jednak wyobraźnię i nie żywić się z sakiewki żydowskiej, rosyjskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Widzę mnóstwo szans korzyści z SPT pod warunkiem realizacji tego projektu przez ludzi niesprzedajnych i dumnych polskością. Zgoda na budowanie pomników tureckich koni pijących wodę z Wisły jest objawem choroby niewolniczej. Jeśli nasi przywódcy nie szanują samych siebie, nie mogą spodziewać się szacunku od innych. Czy Chrystus zmuszał kogokolwiek przemocą do przyjęcia Jego nauki? Jeśli Polska ma nawracać świat w Imię Chrystusa, sama musi stanąć na nogi z szacunkiem dla innych narodów.
ponad 1 rok temu / re
 
Katolickie są tylko Filipiny. Ale mają przywódcę satanistę. Zamierzasz z nimi nawiązywać sojusz? Też nie możesz, bo sojusze zawiązują przywódcy. Geopolityka to wykorzystanie zbieżnych interesów dla zachowania własnego istnienia przy zachowaniu własnej tożsamości. Jeśli zachowamy kręgosłup moralny i wykorzystamy wydarzenia historyczne Szwecji z katolickiego punktu widzenia godne pochwały(Szwecja miała katolickich królów), możemy pomóc Szwedom podnieść się z upodlenia w którym się znaleźli, możemy przywrócić im wiarę w ocalenie państwa. Wystarczy wykorzystać też fakt iż w Szwecji realną władze posiadają służby wojskowe. One mają pełną świadomość korzyści wynikających z projektu SPT. Geopolityka nie wymaga przyjmowania lub popierania przez nas islamu ani lewicowych idei. Sojusze zawiera się tylko w takim zakresie, w jakim odpowiada to partnerom. Gdy partner żąda uległości wobec siebie bez poszanowania prawa partnera do samostanowienia,
ponad 1 rok temu / re
 
To nie jest dobry pomysł, bo Szwecja i Turcja są antykatolickie.
ponad 1 rok temu / do re
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.