DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2019 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Radni zdecydowali. Kielecka szkoła zdekomunizowana

Radni zdecydowali. Kielecka szkoła zdekomunizowana

Na czwartkowej sesji kieleccy radni podjęli uchwałę o odebraniu komunistycznej działaczce patronatu nad IV LO. Szkoła nosiła imię Hanki Sawickiej. PCh24.pl przyczyniło się do zdekomunizowania tej placówki.

 

Za uchwałą zagłosowało 14 osób (6 radnych z prezydenckiego Porozumienia Samorządowego, 5 z PiS, 3 z PO), przeciw - 6 radnych (po 3 z SLD i PSL). Od głosu wstrzymały się dwie radne (PO); także dwoje radnych nie wzięło udziału w głosowaniu (z SLD i Porozumienia Samorządowego).

 

Pod koniec kwietnia wspólny wniosek w sprawie odebrania szkole imienia Sawickiej złożyli do rady miasta: samorząd uczniowski, rada pedagogiczna i rada rodziców. Szum wokół komunistycznej patronki szkoły podniosła sama młodzież. Profil na Facebooku „Nie dla  Hanki Sawickiej w IV LO” polubiło blisko 1800 osób. Do „antyhankowej” akcji włączyli się m. in. pracownicy IPN oraz Leszek Żebrowski. Jednym ze źródeł inspiracji akcji był wywiad „Komuna dla młodzieży”, który ukazał się na PCh24.pl. W tej rozmowie Leszek Żebrowski ukazał prawdziwe oblicze komunistycznej działaczki.

 

Młodzieży z LO udało się doprowadzić do referendum szkolnego w sprawie usunięcia haniebnego patrona. Niestety, głosujący opowiedzieli się przeciw. W referendum mogła wziąć udział szeroko pojęta społeczność szkolna czyli uczniowie IV LO, rodzice uczniów IV LO, nauczyciele i pracownicy IV LO i Gimnazjum Nr 23, absolwenci IV LO, byli pracownicy IV LO, uczniowie Gimnazjum Nr 23. IV LO znajduje się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kielcach.

 

Szkoła pozostanie na razie bez patrona. Część środowisk protestujących przeciwko „Hance” wyrażało nadzieje, że zastąpi ją bohaterska łączniczka Danuta Siedzikówna „Inka”.

 

 

Źródło: interia.pl/PCh24.pl

luk


DATA: 2014-06-05 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako kielczanin mogę temu tylko przyklasnąć - nareszcie ! Szkoda jedynie, że nie udało się dokonać tego wcześniej w referendum, być może wpływ na jego niekorzystny wynik mieli wspomniani \'\'byli pracownicy IV LO\'\'...? Tak czy siak w końcu jakiegoś pozytywne info w tym festiwalu obrzydliwości z jakim mieliśmy ostatnio do czynienia - teraz pora na oficjalne odkłamanie rzekomego \'\'pogromu\'\' kieleckiego !
ponad 5 lat temu / anarcha
 
Ależ pokrętny artykuł. Na początku roku w szkole było referendum i 56% zdecydowało za pozostawieniem obecnego patrona. Radni to olali i przegłosowali swoje. Ot taka Kielecka demokracja. Lud swoje a władza swoje.
ponad 5 lat temu / zenon-priest
 
+Świętokrzyskie się odradza. To znaczy odradza się Polska. Ofiary krwi nie poszły na marne!
ponad 5 lat temu / Leo
 
Wspaniała postawa młodzieży, która wpłynęła na usunięcie niechlubnego patrona szkoły. U nas w Rzeszowie była także ulica Hanki Sawickiej, ale została zamieniona na ulicę św. Mikołaja przy której obecnie mieszkam z rodziną. A ja proponuję nadać tej szkole imię naszego największego z rodu Polaków i Świętego Jana Pawła II :)
ponad 5 lat temu / zosia na 102
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.