DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Publicystka National Catholic Reporter domaga się kobiet kardynałów

Publicystka National Catholic Reporter domaga się kobiet kardynałów
Agata Grzybowska/Forum

Postępowo-katolicka publicystka ubolewa nad spodziewanym rezultatem nowych nominacji kardynalskich. Wszak jej zdaniem wszyscy nowi kardynałowie będą mężczyznami i księżmi. Autorka postuluje zaś większą otwartość na kobiety.

 

Phyllis Zagano na łamach „National Catholic Reporter” informuje o planach 15 nowych nominacji kardynalskich. Ubolewa jednocześnie, że nominowanymi zostaną sami mężczyźni i sami księża. Powołuje się na argumenty z historii Kościoła, gdy zdarzało się mianowanie świeckich na kardynałów. Ostatnim z nich był Teodolfo Mertel nominowany przez Piusa IX, który dopiero 2 miesiące później wyświęcił go na diakona. Od 1917 roku sytuacja ta byłaby jednak niemożliwa, gdyż wykluczył ją nowy kodeks prawa kanonicznego.   

 

Phyllis Zagano zwraca uwagę, że choć trwające zmiany w kurii rzymskiej mogą doprowadzić do zatrudnienia większej liczby kobiet, to prawdopodobnie żadna z nich nie otrzyma nominacji kardynalskiej. Tymczasem sugeruje, że byłoby to możliwe w przypadku takich instytucji jak Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej czy Papieska Rada ds. Kultury.

 

Jej zdaniem, jeśli papież zamierza wsłuchiwać się w głos Ducha w celu rozeznania, to powinien w szerszym zakresie pozwalać na wypowiadanie się przez wiernych. Nie oznacza to równego głosu dla każdego, lecz większy dostęp do kościelnego forum dla wszystkich. Jego zdaniem modna ostatnio koncepcja synodalności oznacza właśnie mówienie i słuchanie innych, a nie podejmowanie decyzji pod dyktando władz kościelnych. Odwołuje się także do słów Franciszka z encykliki Querida Amazonia, gdy papież wzywał do większego uczestnictwa świeckich w życiu Kościoła.

Phyllis Zagano (ur. 25 sierpnia 1947) to amerykańska publicystka i naukowiec. Pisała i wypowiadała się na temat roli kobiet w Kościele katolickim i jest orędowniczką ordynacji kobiet na diakonów. Jej pisma przetłumaczono na indonezyjski, czeski, francuski, włoski, portugalski i hiszpański.

 

Komentarz PCh24:

 

Dążenia publicystki stanowią próbę przeniesienia zasad świeckich do Kościoła. To dążenie do przeszczepienia doktryny feminizmu obowiązującej w świecie zachodnim na łono Kościoła. To przejaw niezrozumienia, że Kościół kieruje się własnymi prawami. Choć tego typu przypadki budzą niepokój, to warto pamiętać o słowach Chrystusa skierowanych do świętego Piotra „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”.   

 

Źródła: ncronline.org / pch24.pl / Biblia Tysiąclecia

mjend / PR

 


DATA: 2020-07-24 22:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przeczytałam artykuł -Krótka historie kardynalstwa- nie wynika z niego czy kobiety mogą być kardynałami ale zastanawiam się dlaczego jest tak ogromna liczba kardynałów ,rozmywa się sens i znaczenia
10 dni temu / ewa
 
Ja też się domagam . . . Kobiet, prawdziwych Matek, co najmniej 5-ga dzieci! Kobiety bez rodzin, mogą dalej jeździć na traktorach, najlepiej gdzieś na Syberii.
11 dni temu / AndrzejBR
 
NCR now jest katolickie! Odebrano im już dawno prawo do używania słowa "Catholic"ale ponieważ oni mają do Wiary taki stosunek co Luter, więc mają to gdzieś.
16 dni temu / Grzegorz
 
"Wtedy Pani składa ręce. Widzę teraz papieża, z kardynałami i biskupami. Teraz Pani mówi tak, jakby mówiła do papieża: Ty możesz uratować ten świat. Mówiłam o tym często, Rzym ma swoją szansę. Uchwyć ten moment! Żaden Kościół na świecie nie jest tak rozbudowany jak twój. Ale idź z czasem i wywieraj nacisk na wprowadzenie dostosowanych do czasu zmian wśród zakonników, księży, seminarzystów itp. Miej oczy otwarte. Przeprowadź to w szczegółach. Nauka pozostanie, ale przepisy można zmienić. Pozwól dzieciom tego świata więcej radować się rozmyślaniem o moim Synu." Orędzia amsterdamskie tzw. Pani wszystkich Narodów, której postać widnieje na obrazku.
17 dni temu / .
 
Ohyda!
17 dni temu / Grażyna
 
Obecnie jest to niemożliwe, gdyż papież Jan Paweł II wprowadził zasadę, że kardynałem może być tylko i wyłącznie biskup, a biskup może być tylko i wyłącznie mężczyzną. Piastowanie urzędu biskupa przez mężczyznę według wyżej wymienionego papieża jest kwestią teologiczną, niepodlegającą dyskusji. Co do tego czy osoba świecka może być kardynałem czy też, nie to już jest kwestia dyscypliny kościelnej, która dyskusji podlega. Ponadto nie ma takiego stopnia święceń jak kardynał. Poza tym nie każdy papież był wybierany na konklawe i sposób wyboru papieża to też sprawa dyscypliny kościelnej. Ostatnio sposób wyboru papieża zmienił/przywrócił papież Benedykt XVI.
17 dni temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.