DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City nadal niepewna. Złożono wniosek o referendum

Przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City nadal niepewna. Złożono wniosek o referendum
Pomnik Katyński z placu nad rzeką Hudson. źródło: youtube.com / JacekHurkala

Przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City znowu stanęła pod znakiem zapytania, a wszystko za sprawą przeciwników przesunięcia monumentu. Udało im się zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie pozostawienia pomnika w obecnym miejscu.

 

To drugi wniosek o referendum w tej sprawie. Pierwszy został odrzucony ze względu na niezgodności, jakie odnotowano na listach zebranych podpisów – wiele znajdujących się na nich nazwisk nie zgadzało się ze spisami wyborców Jersey City. Tym razem jednak zwolennicy plebiscytu uniknęli powtórki tego błędu i złożyli w ratuszu odpowiednią listę podpisów w liczbie 6 796, czyli o 82 więcej od wymaganego minimum.

 

Teraz w grę wchodzą dwie możliwości. Pierwsza to rozpisanie głosowania w wyniku którego decyzję w sprawie Pomnika Katyńskiego podejmą mieszkańcy miasta. Druga – odrzucenie wniosku o referendum i realizacja rezolucji o przesunięciu Pomnika Katyńskiego o 60 metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson, która była kompromisem pomiędzy burmistrzem Stevenem Fulopem a Komitetem Pomnika Katyńskiego, konsulem RP w Nowym Jorku i wieloma organizacjami polonijnymi.

 

Jak podaje portal polskieradio.pl członkowie grupy, która zbierała podpisy pod wnioskiem o referendum, ogłosili zwycięstwo i wyrazili przekonanie, że władze miasta nie odważą się ruszyć pomnika bez zgody mieszkańców. Zwolennicy kompromisu twierdzą jednak, że może nastąpić odwrotny skutek”.

 

„Cofamy się do punktu wyjścia. Pomnik, bez prawnego umocowania na Exchange Place znów jest zagrożony” – przestrzegł na Twitterze nowojorski klub Gazety Polskiej. Obawy te potwierdzają słowa rzeczniczki urzędu miasta Jersey City Hannah Peterson, która dała jasno do zrozumienia, że „Pomnik Katyński nie pozostanie w obecnej lokalizacji”. Sędzia Peterson oświadczyła, że „alternatywą dla przesunięcia Pomnika Katyńskiego o 60 metrów, ale pozostawienia na nabrzeżu rzeki Hudson jest przeniesienie go w głąb miasta na ulicę Montgomery, gdzie powinien stać zgodnie z prawem”.

 

Źródło: polskieradio.pl

TK


DATA: 2018-08-14 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ władze "polskie" w osobach prezydenta i konsula, z poparciem Gazety "Polskiej" zgodziły się na całkowite usunięcie tego pomnika. Wystarczy posłuchać u Roli.
ponad 1 rok temu / GD
 
Myślą ,że ich władza sięga aż za morze
ponad 1 rok temu / Niesior
 
Co dał ukłon prez. Dudy burmistrzowi żyd. pochodzenia ? Szok!! Kompromis może polegać na tym,że ma być jak chcą?
ponad 1 rok temu / Wacek
 
O ile mi wiadomo sprawa wygląda nieco inaczej. Tzw. kompromis w rzeczywistości niczego nie gwarantuje i został zawarty za plecami autentycznych obrońców pomnika (kluby GP nie miały chyba z obroną pomnika wiele wspólnego). Warto przypomnieć żenujący spektakl w wykonaniu PAD, który moim zdaniem nie powinien zniżać się do rozmowy z Fulopem. Symboliczne było zwrócenie Dudzie przez Fulopa miniatury Pomnika Katyńskiego, którą autor monumentu podarował Jersey City. Czary goryczy dopełniają losy innego pomnika Andrzeja Pityńskiego, upamiętniającego Rzeź Wołyńską, dla którego nie ma w Polsce miejsca.
ponad 1 rok temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.