DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Przewodniczący Episkopatu Włoch chce, by Jan Paweł II otrzymał tytuł „Wielki”

Przewodniczący Episkopatu Włoch chce, by Jan Paweł II otrzymał tytuł „Wielki”
Św. Jan Paweł II. Portret autorstwa Zbigniewa Kotyłły( Kosciół Seminarium Lublin). By Zkoty1953 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons Read more: https://www.pch24.pl/xix-dzien-papieski--wsparcie-mlodych-i-

Jan Paweł II zasługuje, by dołączyć go do grona papieży nazywanych „wielkimi” – stwierdza na łamach katolickiego tygodnika "La Voce" arcybiskup Perugia-Città della Pieve i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassetti. Przypomina, że dotychczas tytuł ten przypisywano jedynie Leonowi I i Grzegorzowi I.

 

To ciekawa inicjatywa zwłaszcza w kontekście ataków na nauczanie Kościoła katolickiego o małżeństwie i rodzinie. Także wśród biskupów i teologów katolickich nie brakuje głosów wzywających do głębokiej rewizji Magisterium Kościoła. W ostatnich latach doszło też do bardzo głębokich zmian w Instytucie Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Zmieniono jego statut i wymieniono część pracowników, co wielu watykanistów uznało za próbę relatywizacji nauczania papieża Polaka na temat nierozerwalności małżeństwa czy teologii ciała.

 

W ciągu 26 lat ten papież z daleka zmienił radykalnie sposób postrzegania Kościoła i chrześcijaństwa. Jego nieoczekiwany wybór był autentycznym wtargnięciem Ducha Świętego w ludzkie życie, a jego długi pontyfikat stanowił odpowiedź na głęboki kryzys, który dotknął Kościoła powszechnego – przypomina przewodniczący włoskiego episkopatu.

 

Kardynał Bassetti zauważył, że często podkreśla się także polityczny charakter tego pontyfikatu, ponieważ papież Wojtyła posługując się jedynie orężem wiary przyczynił się do upadku reżimów komunistycznych w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim.

 

„Podobnie jak Leon Wielki i Grzegorz Wielki, którzy powstrzymali niszczycielską przemoc Hunów i Longobardów, również Jan Paweł II zagrodzi drogę komunizmowi bez rozlewu krwi” – przypomniał włoski purpurat.

 

Zaznaczył jednocześnie, że wielkość tego pontyfikatu przekracza wymiar czysto polityczny.

 

„Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że wprowadził on Kościół w trzecie tysiąclecie, przezwyciężając burze dziejowe, dając heroiczne świadectwo chrześcijaństwa i wytyczając drogę Kościoła w XXI wieku.

 

Papież z Polski naznaczył w istocie przemiany epoki, a wszystkie tematy poruszone podczas jego pontyfikatu są do dziś podstawą życia chrześcijańskiego” – stwierdza kard. Bassetti.

 

Przewodniczący włoskiego episkopatu podkreślił też odniesienie do centralnego znaczenia miłosierdzia, które “zostało następnie rozwinięte w oryginalny sposób przez papież Franciszka”.

 

Zaznaczał, że Jan Paweł II był „człowiekiem Bożym, człowiekiem modlitwy i wielkim ewangelizatorem”.

 

W lutym 2020 roku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, poprosił Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy uczynienia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

 

Źródła: KAI, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-06-12 19:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Mela, owszem, tak można by sądzić, gdyby św. Jan Paweł II był jedynym człowiekiem mającym wpływ na katolików. Tak jednak nie jest. Na ludzkość wywiera wpływ tyle prominentnych osobowości, że wspomniane "owoce" można przypisać dziesiątkom innych osób.
1 miesiąc temu / Jocelyn
 
To nie ignorancja każe nam przyjrzeć się pontyfikatowi Jana Pawła II, tylko wymierne skutki tego pontyfikatu. Pustoszejące kościoły, imprezowe nabożeństwa, profanacja mszy świętej etc.etc. Jego pielgrzymki nie spowodowały pogłębienia wiary, a spotkania młodych tylko oddaliły młodych od Kościoła. Po owocach poznaje się ludzi i ich czyny, a jakie one są? Odpowiedzcie sobie sami.
1 miesiąc temu / Mela
 
Przydomek "Jan Paweł II Wielki" już od wielu lat funkcjonuje w Polsce, choć na razie nieformalnie. W takim razie oficjalne przyznanie papieżowi Polakowi tytułu "wielki" byłoby jedynie usankcjonowaniem status quo, to jest tzw. uzusu językowego.
1 miesiąc temu / Jocelyn
 
JP II to człowiek kontrowersyjny. Po pierwsze profanacja Świątyni w Asyżu , naganianie nas do Unii Europejskiej. O zmianie nauczania my rodziny i nowym kodeksem prawa kanonicznego nawet nie wspomnę. Ekskomunika Arcybiskupa Marcelego Lefebvre to był prawdziwy atak na Tradycję.
1 miesiąc temu / Jan
 
Trzeba być zupełnym ignorantem, aby nie widzieć jakim dobrem dla Kościoła był pontyfikat Jana Pawła II, jak by wyglądał dziś Kościół, gdyby nie ten pontyfikat i kim był ten Święty człowiek dla milionów ludzi. Ale szkoda słów, dla "sekty" każdy papież, biskup, ksiądz po SWII, to heretyk.
1 miesiąc temu / Paulus
 
Paulus - jakie są owoce szukania tych zagubionych owiec? bo patrząc tylko na nasze polskie podwórko ilość praktykujących katolików spada, a na świecie też coraz więcej katolików "bezobjawowych"
1 miesiąc temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.