DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Przewodniczący Episkopatu Niemiec publicznie upomniany! Głos zabrał kard. Walter Brandmüller

Przewodniczący Episkopatu Niemiec publicznie upomniany! Głos zabrał kard. Walter Brandmüller
Źródło: bibel.tv

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu bp Georg Bätzing został publicznie upomniany przez kard. Waltera Brandmüllera. Purpurat wezwał biskupa do wierności nauczaniu i dyscyplinie Kościoła katolickiego. Chodzi o wypowiedzi bp. Bätzinga wzywające do zgody na udzielanie kobietom sakramentu święceń.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, w niedawnym wywiadzie dla „Herder Korrespondenz” zaproponował odejście przez Kościół katolicki od niektórych kluczowych elementów nauczania.

 

Zdaniem niemieckiego hierarchy należy zmienić Katechizm tak, by wprowadzić doń nową ocenę homoseksualizmu. Dzięki temu Kościół miałby zmienić postrzeganie stosunków jednopłciowych, a w efekcie zgodzić się też na błogosławienie związków homoseksualnych. Według bp. Bätzinga Niemcy mogłyby to zrobić w ostateczności nawet same, bez zgody Watykanu.

 

Po drugie biskup zaproponował dopuszczenie kobiet do diakonatu, a w przyszłości także do prezbiteriatu. Jego zdaniem argumenty przeciwko kapłaństwu kobiet już nie przekonują i trzeba z tego wyciągnąć wnioski.

 

Wystąpienie bp. Bätzinga opisywaliśmy szerzej na PCh24.pl tutaj.

 

Głos przewodniczącego Episkopatu Niemiec nie pozostał bez odpowiedzi. Postanowił nań zareagować kardynał Walter Brandmüller, jeden z sygnatariuszy słynnych dubiów, wieloletni przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Hierarcha na łamach austriackiego konserwatywnego portalu Kath.net opublikował krótki list do bp. Bätzinga, będący w istocie formą braterskiego upomnienia. Kardynał skupił się na kwestii kapłaństwa kobiet.

 

„Ekscelencjo, w prasie przypisuje się Wam często wypowiedzi, które, jeżeli byłyby prawdziwe, rodzą bardzo poważne pytania” - zaczął kardynał.

 

„Czy rzeczywiście [Ekscelencja] podważył nieprzerwaną tradycję Kościoła, nie zważając przy tym na ostateczne i nieomylne orzeczenie św. Jana Pawła II, a uznając, że wyświęcanie kobiet do diakonatu i kapłaństwa jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne?” - zapytał purpurat.

 

„Jeżeli byłoby tak rzeczywiście, zmuszony byłbym przypomnieć, że [Ekscelencja] przed święceniami biskupimi umocnił przysięgą  swoją wierność nauczaniu i dyscyplinie Kościoła. Bez tej przysięgi [Ekscelencja] nigdy nie otrzymałby święceń” - wskazał dalej.

 

Hierarcha zapytał następnie, jak bp Bätzing chciałby w tej sytuacji wyjaśnić zaistniałą sprzeczność.

Purpurat podkreślił, że wolałby zwrócić biskupowi uwagę in camera caritatis - prywatnie, bez rozgłosu. Problem w tym, że bp Bätzing zaprezentował swoje sprzeczne z nauczaniem i dyscypliną Kościoła poglądy publicznie, w dodatku z pozycji przewodniczącego Episkopatu. „Stąd domaga się to publicznej odpowiedzi” - wskazał kard. Walter Brandmüller.

 

Swój list hierarcha zakończył wezwaniem świętych Bonifacego i Piotra Kanizjusza o wstawiennictwo za Kościół w Niemczech.

 

Źródła: Pch24.pl, Kath.net

 

Pach


DATA: 2020-12-31 14:43
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego upomnienie dotyczy tylko kapłaństwa kobiet? a co z innymi sprawami które niemiecki biskup zamierza wprowadzać a może już wprowadził?
26 dni temu / Tina
 
Polskiego biskupa z Kalisza poskromiono szybko, a tego troszeczkę kolega "upomniał"? Są równi i równiejsi nawet w Kościele?
26 dni temu / prezbiter
 
3 TAJEMNICA fatimska zaczyna się tak: W Portugali zostanie zachowany dogmat wiary. Czy teraz rozumiecie ?Wiele krajów porzuci prawdziwą wiarę! Prawdopodobnie stanie się to poprzez reformę Kurii i pozwolenie Episkopatom krajowym na własne decyzje bez Kurii Rzymskiej i Papieża.
27 dni temu / tom
 
Dlaczego za jurysdykcyjne wykroczenia jeden z biskupów polskich jest usunięty z urzędu przez najwyższe władze Kościoła a za tak skandaliczne, niezgodna z nauką Kościoła wypowiedzi, jest tylko braterskie upomnienie w terenie?
27 dni temu / prezbiter crak.
 
Maria, wiesz, dlaczego zdrajcy nie przejdą do denominacji ? Bo KK ma najbardziej na świecie rozwiniętą infrastrukturę, oni nie chcą odejść tylko go przywłaszczyć i przerobić na swoje potrzeby
27 dni temu / Olo
 
Odnoszę wrażenie, że ci hierarchowie niemieccy psudo postępowi uważają, że ani ewangelia, ani dekalog ich nie obowiązują.
27 dni temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.