29 grudnia 2020

Bp Georg Bätzing chce zmian. Cel: Błogosławienie homozwiązków i kapłaństwo kobiet

(fot. youtube)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, wzywa do zmian w Kościele. Po pierwsze chciałby wykreślić z Katechizmu krytyczną ocenę zachowań homoseksualnych; otworzyłoby to drogę do wprowadzenia oficjalnych błogosławieństw związków jednopłciowych. Po drugie należy w ocenie bp. Bätzinga dopuścić kobiety do diakonatu i prezbiteriatu.

 

Bp Georg Bätzing o swoich pomysłach mówił w rozmowie z magazynem „Herder Korrespondenz”. Kwestie nowej oceny homoseksualizmu oraz dopuszczenia kobiet do święceń są jednymi z głównych tematów trwającej od grudnia 2019 roku Drogi Synodalnej. Bp Bätzing uważa, że Kościół powinien zdecydować się na głębokie zmiany. Gdy idzie o zmianę nauczania Katechizmu odnośnie homoseksualizmu powiedział dosłownie: – Potrzebujemy tutaj rozwiązań, które będą dotykać nie tylko sfery prywatnej, ale będą również publicznie dostrzegalne – trzeba przy tym podkreślić, że nie chodzi tu o wprowadzanie małżeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według bp. Bätzinga błogosławieństwa mogłyby otrzymywać zarówno pary homoseksualne, jak i rozwodnicy w nowych związkach. Jest w jego ocenie możliwe, że Niemcy wprowadzą takie zmiany bez zgody Watykanu.

 

O błogosławieniu homoseksualnych związków w Niemczech mówi się od dawna. Taki krok proponował już poprzedni przewodniczący Episkopatu, kard. Reinhard Marx; poparł pomysł również wiceprzewodniczący Episkopatu, bp Franz-Josef Bode. O wprowadzenie błogosławieństw zabiega też Centralny Komitet Niemieckich Katolików, największa organizacja świeckich. W praktyce zresztą błogosławieństw już się udziela. Niedawno niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn, który żyje od lat w homoseksualnym związku zwanym w Niemczech „małżeństwem” przyznał, że w jednym z kościołów udzielono mu błogosławieństwa.

 

Bp Bätzing ma też zdecydowaną agendę w sprawie kapłaństwa. W jego ocenie nadszedł już czas na zmiany. – Muszę powiedzieć szczerze: argumenty [scil. przeciw kapłaństwu kobiet] przekonują coraz mniej i są w teologii bardzo dobrze opracowane argumenty, które przemawiają za tym, by otworzyć dla kobiet posługę sakramentalną – powiedział. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinien być jego zdaniem diakonat kobiet. Dopiero później będzie można mówić o prezbiteriacie. – Gdy idzie o posługę księdza, to papieże od Jana Pawła II mówili jednogłośnie, że sprawa jest rozstrzygnięta – ale mimo tego się o niej dyskutuje – stwierdził.

 

Hierarcha mówił też o kwestii interkomunii. Kongregacja Nauki Wiary wydała w październiku decyzję zabraniającą Niemcom wprowadzania w przyszłym roku pełnej interkomunii z protestantami. Przewodniczący Episkopatu uważa, że Watykan postąpił źle przekazując swoją decyzję na kilka dni przed zebraniem plenarnym niemieckich biskupów. Hierarchowie za Odrą przygotowują już odpowiedź. – Jako Konferencja Episkopatu zareagujemy na nauczycielskie zastrzeżenia Kongregacji Nauki Wiary – zadeklarował.

 

Na koniec Bätzing powiedział, że chociaż to papież jest ostateczną instancją w sprawach wiary, to kolegium biskupów także kieruje Kościołem, a to oznacza, że ma coś do powiedzenia. Właśnie to, na gruncie procesu decentralizacji Kościoła, Niemcy chcą wykorzystać na Drodze Synodalnej.

 

Źródła: Katholisch.de, Kath.net, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(45)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram