DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Przed sąd za pobicie księdza. Sprawcą lider protestów w Puszczy Białowieskiej

Przed sąd za pobicie księdza. Sprawcą lider protestów w Puszczy Białowieskiej
Fot. Adam Białous /PCh24
#PUSZCZA BIAŁOWIESKA    #KORNIK    #BLOKADA    #EKOLODZY    #PROKURATURA    #SĄD    #POBICIE    #KSIĄDZ    #KAPŁAN

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim wobec Piotra K. Oskarżony jest on o pobicie księdza Tomasza Duszkiewicza, kapelana Lasów Państwowych. Miało do niego dojść podczas blokowania, głównie przez tzw. organizacje ekologiczne, wycinki chorych drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

Postępowanie prokuratorskie w sprawie agresora trwało niemal rok. Mężczyźnie początkowo zarzucano jedynie kierowanie gróźb karalnych. Ostatecznie oskarżono go także o pobicie, które spowodowało u pokrzywdzonego księdza obrażenia ciała. W akcie oskarżenia prokurator postawił mężczyźnie zarzuty w oparciu o zapis Kodeksu karnego: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

 

Do zdarzenia doszło 16 sierpnia 2017 roku w Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Ksiądz Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i ministra środowiska, przebywał w pobliżu miejsca, w którym samochód wywożący ścięte, chore świerki został zatrzymany przez tzw. ekologów, protestujących przeciw wycince sanitarnej. Ksiądz, który w puszczy przebywał służbowo, postanowił udokumentować bezprawne zachowanie protestujących, wykonując serię zdjęć telefonem komórkowym. W pewnym momencie do kapelana, z grupy osób blokujących wywóz drewna, podszedł Piotr K., lider protestujących, po czym w agresywnych słowach zażądał zaprzestania wykonywania zdjęć.

 

Kapłan jednak kontynuował. Wówczas mężczyzna mocno uderzył księdza w obie ręce. Aparat, po tym ciosie, upadł na ziemię. Ksiądz z bólu nie mógł go podnieść. Zrobił to sam napastnik i włożył komórkę w kieszeń koszuli księdza, jednak tak brutalnie, że ją rozerwał. Do tego Piotr K. zwrócił się do kapłana: „Tylko pokaż to zdjęcie, a będziesz ścięty”.

 

Na miejsce została wezwana policja, która zatrzymała sprawcę. Ksiądz Tomasz Duszkiewicz złożył zawiadomienie o napaści. Następnie został zbadany przez lekarza ortopedę w hajnowskim szpitalu. Obdukcja wykazała, że w wyniku pobicia zostały silnie stłuczone przedramiona obu rąk i wystąpił ich obrzęk. W miejscu najsilniejszego stłuczenia prawej ręki lekarz założył opatrunek z gipsu i szyny usztywniającej. Nie był to jedyny akt agresji fizycznej zastosowany przez blokujących wywózkę zainfekowanych kornikiem świerków z Puszczy Białowieskiej. W lipcu 2017 roku pobity został też dyrektor Zakładu Transportu i Spedycji oddziału Lasów Państwowych w Giżycku.

 

Adam Białous


DATA: 2018-07-18 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Eko -terroryści powinni zainteresować się innym problemem - tonami papieru marnowanego na drukowanie folderów i katalogów reklamowych, które przez nikogo nie zamawiane trafiają codziennie do dziesiątek firm w Polsce. Najczęściej nawet nie rozpakowane trafiają do pojemników na makulaturę. (biedni listonosze targający to na ramionach)
ponad 1 rok temu / ewa
 
Michał Obrębski - argument, że przyroda dawała sobie radę miliony lat bez człowieka byłby słuszny, gdyby nadal nie istniał człowiek. A jednak istnieje i podporządkował sobie planetę, by się rozwijać, dlatego też jeśli istnieją odpowiednie narzędzia do uniknięcia katastrofy, to należy to zrobić. W przypadku kornika-drukarza ekolodzy łgali w żywe oczy i opowiadali kompletne bzdury. Spora część lasu zwyczajnie poległaby tak samo, jak las w Bawarii dotknięty tym samym kornikiem. Logiczne jest, że lepiej wyciąć nieco więcej, ale i tak mniej, niż zniszczyłby kornik, niż pozwalać na dalszą degradację lasu w imię chorych postulatów. Ekologowie to w większości ludzie bez pojęcia o czymkolwiek, co widać choćby na tym forum, gdy rozmawia się o myśliwych i koniecznym choćby dla bezpieczeństwa ludzi odstrzale.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
czy eko terroryści powinni być traktowania jak terroryści? w ostatnim czasie widać, że są to grupy finansowane z zewnątrz używane do lobbingu + jak zawsze grupki tzw. pożytecznych idiotów...
ponad 1 rok temu / pytanie
 
Do Przedmówców forum (po "chrześcijańsku" potępiających ekologów) Groźby i pobicie są złe i wielu ekologów przegina. Jednak NIE MA WYCINKI "SANITARNEJ". Nie martwmy się o przyrodę. Dawała sobie radę bez człowieka przez miliony lat, poradzi sobie i teraz. Natomiast "Lasy Państwowe" nie dadzą sobie rady z pozostawionymi "chorymi" świerkami, bo są w nich zdrowie pieniądze. Niechęć do ekologów i parków narodowych bierze się właśnie stąd. Pozdrowienia, Michał Obrębski
ponad 1 rok temu / Michał Obrębski
 
Bezczelni ekolodzy w służbie Platformy!A zamku wznoszonego:potajemnie w środku puszczy nie zauważyli. Wycięte drzewa, wysuszone jezioro. Ale to zrobili swoi!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Gdzie byli ekoterroryści jak powstawało to szkaradztwo w Puszczy Noteckiej w obszarze chronionym Natura 2000, jak w lasach państwowych to dywersja na szkodę skarbu państwa, jak prywatne inwestycje to pieniądze im nie śmierdzą i do drzew się nie przykuwają.
ponad 1 rok temu / polin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.