DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Przed referendum konstytucyjnym Andrzeja Dudy PiS rozmawia o… ograniczeniu władzy prezydenta

Przed referendum konstytucyjnym Andrzeja Dudy PiS rozmawia o… ograniczeniu władzy prezydenta
Prezydent i premier. FOT.Krystian Maj/FORUM

Zbliża się termin ogłoszenia pytań do referendum dotyczącego polskiej konstytucji, jakie 11 listopada chce zorganizować prezydent. W związku z akcją Andrzeja Dudy PiS rozpisał ankietę, w której o opinie na temat polskiego ustroju zapytał konstytucjonalistów. Odpowiadający są przekonani, że Polsce potrzeba konsolidacji władzy wykonawczej w jednym ośrodku. Nie sugerują jednak systemu prezydenckiego, a kanclerski.

 

Stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy to konkluzja z zaprezentowanej w poniedziałek ankiety rozpisanej przez partię rządzącą. Na pytania odpowiadali konstytucjonaliści, a ich opinie zaprezentowano na spotkaniu z udziałem władz PiS, premiera Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz prezesów TK.

 

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, niemal wszyscy eksperci zasugerowali zmianę systemu, wzmocnienie uprawnień premiera i takie sformułowanie zasad, by nie dochodziło do sporów kompetencyjnych. Wymaga to jednak pewnego ograniczenia roli prezydenta.

 

Prezydent miałby wciąż ogromne możliwości uczestniczenia we władzy, ale byłaby wynikiem nie jego kompetencji, ale statusu głowy państwa, umiejętności politycznych, autorytetu – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego. Zauważyła ona jednak, że ograniczenie władzy prezydenta mogłoby natrafić na opór. Ta instytucja cieszy się szczególnym uznaniem, co widać po wysokiej frekwencji w wyborach. Mimo tego, jak informuje dziennik, tylko jeden ekspert zasugerował wzmocnienie ośrodka prezydenckiego kosztem szefa rady ministrów.

 

Wiceszefa Kancelarii Prezydenta inicjatywa PiS cieszy, gdyż wpisuje się w dyskusję na temat konstytucji, jaką zapoczątkował Andrzej Duda. Jednak, jak dodał, głowie państwa chodzi nie tylko o poznanie opinii ekspertów, ale również obywateli. Ci będą mogli wypowiedzieć się podczas referendum.

 

Pytania do głosowania zostaną zaprezentowane 26 kwietnia podczas Kongresu „Wspólnie o konstytucji na Narodowym”. Udział w wydarzeniu weźmie Andrzej Duda.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł

 

 

Polecamy również:

System prezydencki to droga. Na jej końcu znajduje się monarchia

 

  


DATA: 2018-04-17 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Duda nie dostanie mojego glosu
ponad 1 rok temu / gosc
 
@Zygmunt Jaslowski.Prezydent i Naczelnik spotkali się na moście Poniatowskiego- a nie Kierbedzia, szanowny erudyto monarchizmu. Z resztą twojej wiedzy historycznej jest zapewne podobnie.Polecam złotą zasadę: piłeś/brałeś-nie pisz. Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / A
 
Duda wetując ustawę o reformie sądownictwa rozczarował mnie strasznie. Przyjęcie tej ustawy w pierwotnym kształcie było jedyną szansą aby zakończyć kolesiostwo i bezkarność ''kasty'' sędziowskiej. Ustawa po zawetowaniu została zmieniona i ''straciła zęby''. Kasta zadowolona ale Polacy chyba nie... Drugi raz w wyborach prezydenckich mojego głosu nie dostanie
ponad 1 rok temu / ROBOT
 
Cała władza w ręce Azjatów z Syjonu!
ponad 1 rok temu / ollo
 
Prezydent Duda od ponad roku przestał czynić , mówić i działać dla dobra Polski i bronić naszych interesów jak to robią żydzi.
ponad 1 rok temu / Emil
 
Polsce potrzebna jest debata n.t ustroju państwa. Obecny nie jest adekwatny do porzeb oraz roli jaką Polska powinna odgrywaćc w Europie. Poza monarchią Polska powinna dążyć do stworzenia organizacji o charakterze zbliżonym do Commonwealth of Nations (przedtem British Commonwealth). W założeniu, i za zgodą suwerennych państw (republik i monarchii) taka unia państw miałaby konsolidować się godpodarczo, wspierać się wzjaamne w umacnianiu swych społeczeństw, kultur oraz podnoszeniu poziomu cywlizacyjnego oraz ochrony środowiska. Unia nie byłaby imperium lecz związkiem suwerennych państw idealnie obejmujacych kraje słowiańskie, Węgry, Rumunię i może kraje bałtyckie. Taki związek byłby gwarantem wzajemnego bezpieczeństwa, także wobec konkurencji z zewnątrz. Tak długo jak po upadku komunizmu taki projekt byłl nierealny, dziś jest jak najbardziej możliwy. Problem jest jeden: czy nasze społeczeństwo byłoby dość dojrzałe by taki projekt uznać za sensowny.
ponad 1 rok temu / Zygmunt Jaslowski
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.