DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Protesty pomogły. Prawo i Sprawiedliwość na razie nie sprywatyzuje Lasów Państwowych

Protesty pomogły. Prawo i Sprawiedliwość na razie nie sprywatyzuje Lasów Państwowych
By Panek - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11942483

Protesty – między innymi leśników oraz parlamentarzystów – doprowadziły do wycofania się przez PiS z projektu prywatyzacji Lasów Państwowych.

 

Partia rządząca próbowała przeforsować projekt zakładający utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane (PPD). Miała ona powstać przy udziale: Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (LP), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

 

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, posłowie głosowali nad zmianą ustawy o lasach. Wygląda na to, że pod naciskiem społecznym obóz Zjednoczonej Prawicy postanowił – przynajmniej na razie – wycofać się z projektu.

 

Prawo i Sprawiedliwość po wczorajszym proteście leśników oraz ostrym sprzeciwie posłów wycofało się z tego, by częścią składową nowej spółki Polskie Domy Drewniane był majątek Lasów Państwowych. To sukces protestów społecznych – ocenił poseł Robert Winnicki.

 

Jeszcze rankiem tego samego dnia idea prywatyzacji przedstawiana była przez marszałka Sejmu jako przedsięwzięcie, które ma na celu… budowę mieszkań w przystępnych cenach dla osób niezamożnych. 

 

–  Jeśli rząd chce wspomóc proces powstawania mieszkań, to powinien raczej koncentrować się na wdrożeniu ułatwień prawnych czy zwolnień podatkowych związanych z budową drewnianych domów, a nie budować kolejną państwową spółkę – podsumował poseł Winnicki.

 

Jak napisał portal wSensie.pl, „projekt został radykalnie okrojony, łącznie ze zmianą nazwy ustawy. W tej chwili dotyczy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Banku Ochrony Środowiska”.

 

Przeciwko prywatyzacji Lasów Państwowych protestowali reprezentanci branży. – Dzisiaj spółka, jutro lasów rozbiórka – wołali podczas środowej demonstracji.

 

Leśnicy obawiają się, że utworzenie spółki mogłoby doprowadzić Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” do kiepskiej kondycji finansowej, a następnie – do sprzedaży.

 

Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami – podkreślał Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP.

 

Ustawa trafiła we wtorek pod obrady sejmowych komisji. Obecnie trwa ostatnia przed wakacjami sesja parlamentu.

 

W poprzedniej kadencji sejmowej tak zwane media prawicowe alarmowały, że koalicja PO-PSL zamierza wykorzystać majątek Lasów Państwowych do zaspokojenia części majątkowych roszczeń organizacji żydowskich.

 

Źródła: wSensie.pl, RadioMaryja.pl, Twitter

RoM

 

 


DATA: 2018-07-18 21:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TZ - z czym lasy państwowe funkcjonują świetnie? Z tym, że nie pozwalają bez łapówki wyłączyć PRYWATNEJ działki rekreacyjnej z produkcji leśnej i uniemożliwiają postawienie nawet domku rekreacyjnego? Ja rozumiem, że jak coś nie funkcjonuje tak tragicznie jak ZUS, to należy się cieszyć, ale z tym "świetnie" to proszę sobie żartów nie robić. Podałem konkretny przykład ze swojej okolicy, gdzie większość lasów jest prywatna i wszystko funkcjonuje bardzo dobrze. Funkcjonowałoby świetnie gdyby nie fakt, że właśnie z LP trzeba się użerać nawet o możliwość postawienia garażu na własnym terenie, gdzie stoi już dom mieszkalny.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Do: Zwykły Polak, poniżej A choćby jedną rzecz konkretną - mógłby Pan rzec? Pozdrawiam serdecznie. Michał Obrębski
ponad 1 rok temu / Michał Obrębski
 
Michał Obrębski, Akwin Lasy Państwowe w Polsce są znakomitym przykładem na to, jak świetnie może funkcjonować dobrze zarządzana firma państwowa. Korwinowskie idiotyzmy o bezdyskusyjnej wyższości prywatnego nad państwowym nie mają tu zastosowania (i nie tylko tu). Pomijając kwestię własności trzeba pamiętać o tym, że lasy to nie pojedyncze drzewa ani małe działki (pod przyszłą zabudowę i handel), tylko duże ekosystemy produkujące m.in. tlen, służące rekreacji, stanowiące ostoję zwierząt i roślin, zbiorniki wód podziemnych i element krajobrazu. Lasy przynoszą też zyski ze sprzedaży drewna. Wycinka starych lasów prowadzona jest selektywnie, żeby nie naruszyć równowagi ekologicznej. Żaden młodnik nie zastąpi od razu starego lasu; potrzeba na to najmniej 50 lat. Z tego powodu lepiej, żeby lasy były zarządzane kompleksowo, a nie przez rozproszonych właścicieli, którzy zrobią z nimi co zechcą. I tak właśnie jest w Polsce, czyli - jest dobrze.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Z jednej strony staram się rozumieć obawy przeciwników prywatyzacji, bo przyroda itp. ale z drugiej strony sama likwidacja uprawnień lasów państwowych byłaby bardzo pomocna. Mieszkam od kilku lat w lesie, w którym dookoła wszystko jest prywatne (jedynie drobne skrawki należą do LP). Spory kawał, bo 150ha należy do jednej osoby i od lat ta osoba sprzedaje je tym, którzy później budują domki letniskowe czy całoroczne (w promieniu 4 km jest ich ok. 450). Okolica jest urocza, nikt żadnej wielkiej wycinki nie robi i nie sądzę, aby po prywatyzacji wszystkich lasów miało się to zmienić. Ludzie nie po to kupują działkę, żeby zrobić tam pustynię, a ci, którzy kupują żeby handlować drewnem i tak po wycince zasadzą młodnik. Na chwilę obecną jednak największą patologią są właśnie LP, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i mają prawo pierwokupu lasu za własną cenę. Do tego nie chcą wyłączać prywatnego lasu z produkcji leśnej, co jest skandaliczne.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Problem z "prywatyzacją" jest taki, że takowa w obecnym ustroju nie istnieje i ludzi dobrze widzą skutki udawanych "prywatyzacji". Prawdziwa (a nie udawana) prywatyzacja jest bowiem wyłącznie wtedy, gdy nawet w najmniejszym stopniu jakikolwiek udział danego przedsiębiorstwa nie należy do państwa - i to nawet pośrednio. Tzn. właścicielem jest osoba prywatna (i to jeszcze nie będąca państwowym słupem). Obecne "prywatyzacje" to sprzedawanie często firmom państwowym, tyle że zagranicznym, albo firmom-słupom, w przypadku państw faszystowskich (tzn. takich, gdzie to państwo rządzi gospodarką poprzez prywatne firmy, na które bezpośrednio wpływa), albo grupom kapitałowym, gdzie, badając ostatecznych właścicieli (fimra posiada firmę, które posiada firmę itd.), dochodzi się do udziałów państwowych, albo nawet grupom kapitałowych bez realnych właścicieli. Stąd UPR postulował, aby "firma nie mogła mieć udziałów w innej firmie", co eliminować miało większość tych patologii.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Słowo klucz "na razie" i "szybka ścieżka" "za naszymi plecami" - skąd my to znamy..... Można szybko .... można. Szkoda że nie ma takich szybkich ścieżek np w sprawie obronności, zniesienia przymusu szczepień i in. Dlatego trzeba aby było "na stałe" i aby "szybkie ścieżki" stały się normą oczywiście nie za plecami ludzi oszołomionych mistrzostwami lub tp. A może ktoś nowy wymyśli coś lepszego niż wyprzedaże i zadłużanie Państwa ? PISowi dziękujemy. Czas na nową prawdziwą dobrą zmianę prawdziwych patriotów i katolików.
ponad 1 rok temu / marian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.