DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Propozycja wyświęcania żonatych mężczyzn już w pierwszym dniu obrad synodu. Mówił o tym kard. Hummes

Propozycja wyświęcania żonatych mężczyzn już w pierwszym dniu obrad synodu. Mówił o tym kard. Hummes
for. Max Rossi / REUTERS

Relator synodu amazońskiego, kard. Claudio Hummes, już w pierwszym dniu obrad poruszył jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dyskutowanych w ramach tego zgromadzenia biskupów. Brazylijski hierarcha opowiedział się za dopuszczeniem „sprawdzonych, doświadczonych mężczyzn” (łac. viri probati) do sakramentu kapłaństwa oraz zaznaczył chęć „uznania przewodniczej roli kobiet w amazońskich wspólnotach i skonsolidowania z urzędom im przysługującym”. Słowa kardynała nagrodzono brawami.

 

Nie trzeba było długo czekać na podjęcie jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów spośród wszystkich dyskutowanych w ramach synodu amazońskiego. Kard. Hummes, afirmując możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, usprawiedliwiał ją niedostateczną ilością kapłanów na tym terenie. Zaskakujące są natomiast słowa brazylijskiego hierarchy, w których stwierdza, że ta decyzja nie narusza celibatu.

 

Wyświęcanie viri probati ma być, w myśl autorów dokumentu roboczego, odpowiedzią na potrzeby katolików mieszkających w trudnodostępnych miejscach na planecie, m.in. w Amazonii. Właśnie przed obecnym synodem ta koncepcja została po raz pierwszy tak wyraźnie zaakcentowana w oficjalnym watykańskim dokumencie.

 

„Pojawiły się prośby o to, aby dla najbardziej odległych obszarów przeanalizowano możliwość udzielania święceń kapłańskich starszym mężczyznom, najlepiej z rdzennej ludności, szanowanym i uznawanym członkom ich wspólnot”. Mężczyźni ci byliby wyświęcani – mimo, że mają stabilne rodziny – po to, by „zapewnić sakramenty, towarzyszące i wspierające życie chrześcijańskie” – przekonywano.

 

Kard. Hummes podkreślił, że sformułowane w dokumencie roboczym postulaty są wynikiem procesu słuchania próśb lokalnych społeczności indiańskich żyjących w tej części świata. Przyjaciel papieża nie zatrzymał się jednak na kwestiach dotyczących wyłącznie mężczyzn. Zwrócił bowiem uwagę, że w Amazonii wiele kobiet przewodzi wspólnotom, dlatego też ich posługa powinna zostać uznana i „skonsolidowania” z urzędem przysługującym liderkom. Słowa hierarchy spotkały się z aplauzem pozostałych ojców synodalnych.

 

 

Źródło: gosc.pl

PR

 

 


DATA: 2019-10-07 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

szukanie osób do wyświęcenia? To już powołanie nie jest konieczne?
15 dni temu / tlka
 
problem amazoński jest wyolbrzymiony, to skupianie się na małej grupce ludzi, on wcale nie dotyczy misji, ani braku misjonarza, on dotyczy ideologii, a wy się nabieracie na to, jakby pisali o misjach, to by przywołali wielkie metropolie, tam to dopiero jest ubóstwo misyjne i większy odsetek pogan na km2, którzy potrzebują misjonarza i ubóstwo duchowe, ponieważ naturalne plemiona indiańskie zachowują charakter rodzinny, a te wielkomiejskie nie typowa sodoma i gomora, to komu potrzebny jest misjonarz, chyba tym wielkomiejskim kardynałom na synodzie.
15 dni temu / axe
 
Powiem najprościej jak tylko można - ciurlanie im tylko w głowie i tyle! Po co dorabiać do tego napuszone uzasadnienia?
15 dni temu / Bolek
 
Co to za pośpiech? Może lepiej dłużej pomyśleć, a nie działać bezrozumnie i nieewangelicznie.
15 dni temu / DNA
 
Dla dobra duchowego indian amazońskich którzy są katolikami a którzy nie mają kapłanów - papież chce temu zaradzic co jest jego obowiązkiem i szuka rozwiązań pośrednich i nie ma się czym gorszyc jeśli tzw viri probati wydają się remedium na tę "bolączkę" - nikt nie neguje wartości kapłańskiego celibatu ale należy rozumiec również papieża który ma obiecaną asystencję Ducha św. i gorliwie modli się wspierany uczestnikami synodu aby postąpił zgodnie z Wolą Bożą. Ja to rozumię.
15 dni temu / t
 
Ktoś kto ma rodzinę i dzieci nie będzie troszczył się o wiernych, a o własną rodzinę. Taki człowiek będzie traktował Posługę Kapłańską jako zawód, a nie jako Powołanie, Misję, którą ma do wypełnienia. Poza tym jak mężczyzna, który współżyje w małżeństwie, może dopuszczać się potem dotykania swoimi rękoma Ciała i Krwi Pańskiej. To jest nie do pogodzenia. Ksiądz - to nie zawód, to Misja, to Święte Powołanie do życia w czystości rozumianej dosłownie, do wyrzeczenia się dóbr tego świata i rodziny. To całkowita Służba i wierność Bogu i tylko i wyłącznie Jemu. Nie można raz służyć Bogu, a za chwilę zajmować się rodziną, to nie idzie w parze. To się kłóci samo w sobie. Kapłan to człowiek Boga, mający żyć tylko i wyłącznie dla Boga i w służbie Bogu, nic ponadto. I żaden Kryzys powołań nie usprawiedliwia dopuszczania żonatych mężczyzn do Kapłaństwa. Oni już wybrali: Żony i dzieci i nie mogą sprawować Najświętszych Tajemnic Ołtarza.
15 dni temu / Igor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.