DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Promocja „Kleru”: antykatolicka prowokacja na ulicach polskich miast

Promocja „Kleru”: antykatolicka prowokacja na ulicach polskich miast
Janusz Gajos i Andrzej Pągowski. Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Antykościelny, filmowy paszkwil Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler” reklamowany będzie wulgarnym i skrajnie prowokacyjnym plakatem, który oprócz tego, że zaprasza do kin, sam w sobie jest propagandową amunicją przeciwko katolicyzmowi i osobom wierzącym, a przede wszystkim – zniewagą wobec symbolu Krzyża.

 

Plakat autorstwa międzynarodowej sławy grafika Andrzeja Pągowskiego, przedstawia dziecięcą świnkę-skarbonkę, której otwór na monety i banknoty ma kształt krzyża. Całości efektu dopełnia duży, biały, napis „Kler”, wyraźnie kontrastujący z czarnym tłem, co sprawia, że rozwieszone na ulicach w tysiącach egzemplarzy „dzieło” będzie z pewnością widoczne z daleka. Wymowa tego przekazu jest dosyć prosta (wręcz, wbrew „artystycznej” otoczce wiążącej się z osobą twórcy – wulgarnie prostacka) i nie pozostawia zbyt dużego pola do interpretacji: najwidoczniej w oczach autora, katolicy, ze szczególnym uwzględnieniem duchownych, to pazerne świnie, zupełnie jak niegdyś Polacy w niesławnej pamięci komiksie „Maus” Arta Spiegelmana.

 

Autor grafiki jest zachwycony, że mógł wziąć udział w przedsięwzięciu, którego nie powstydziłby się dawny rzecznik reżimu Jaruzelskiego ani nowocześni bluźniercy z „Charlie Hebdo”: „Mało mam takich wymarzonych wyzwań, na które czekam. Miałem to szczęście, że skomentowałem swoimi pracami większość najważniejszych polskich filmów ostatnich 40 lat i pracowałem z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami. Ale wśród tych nielicznych było marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego. Już od filmu „Dom zły” korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła” – zwierzył się Pągowski w wypowiedzi cytowanej przez „Kino Świat”.

 

Najwyraźniej artyście udało się spełnić oczekiwania reżysera, który w taki sposób ukazał Kościół jakby pośród tysięcy polskich duchownych natrafił w swoim życiu wyłącznie na moralnych degeneratów. Filmowo-propagandowa kampania, której premiera planowana jest na 28 września, w oficjalnym przekazie motywowana jest troską o stan Kościoła.

 

„Gdy obejrzałem film zrozumiałem, jak ciężkie czeka mnie zadanie. W kraju, gdzie większość ludzi deklaruje się jako osoby wierzące, poruszanie problemów, z jakimi boryka się współczesny Kościół jest jak włożenie kija w mrowisko. Film, jak to u Smarzowskiego, jest produkcją mocną i bezkompromisową. Nie ma tu banałów i uproszczeń. Jest pokazanie słabości ludzi, którzy wstąpili w stan kapłański, co nie pomogło im oddalić się od zwykłych ludzkich przywar. Fabuła jest wielowątkowa i różnorodna, a ja musiałem znaleźć ten jeden wspólny symbol dla całości. Polecam wszystkim ten film, bo to bardzo ważny głos w dyskusji o drodze, jaką zmierza Kościół” – dodał wybitny grafik.

 

Co to za „głos w dyskusji”, ujawnił kilka dni temu na swoim profilu społecznościowym ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który miał okazję dwukrotnie obejrzeć najnowszą produkcję Smarzowskiego:

 

„Miałem wrażenie, że scenariusz pisał ktoś, kto zna Kościół katolicki nie z autopsji, ale jedynie z podglądania przez dziurkę od klucza lub z opracowań IV Wydziału Służby Bezpieczeństwa, który w czasach komunizmu miał zwalczać reakcyjny kler. Same uproszczenia i schematy, na dodatek ukazane w myśl zasady niechlubnej pamięci Czesława Kiszczaka, szefa zbrodniczej bezpieki – korek, worek i rozporek. Co więcej, na ekranie nie widzimy ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy habicie” – napisał duszpasterz Ormian i opiekun Fundacji św. Brata Alberta.

Scenariusz i wymowa „Kleru” nie odstraszyły wielu znanych oraz utalentowanych aktorów. W filmie występują między innymi: Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak czy Joanna Kulig.

 

Roman Motoła

 

 Źródła: rmfclassic.pl, "Kino Świat", isakowicz.pl/rmf24.pl

 

 


DATA: 2018-09-19 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

My też uwielbiamy krytykę przez lewicowych "krytyków dla zasady", tzn. nie posiadających zdolności merytorycznej argumentacji :)
9 miesięcy temu / do Fidel
 
Uwielbiam krytykę ludzi którzy filmu, spektaklu, obrazu, rzeźby (niepotrzebne skreślić) ale wszystko o nim wiedzą, bo sąsiad, sąsiadka, ksiądz, twierdzą że to obraza:()
9 miesięcy temu / Fidel
 
Problem polega na tym, że na tym świecie nie ma sposobu do TOTALNEGO wyplewienia grzechu, w tym grzechu u ludzi Kościoła. Dlatego wrogowie Kościoła zawsze znajdą jakiś pretekst do ataku, zgodnie z przysłowiem: gdy się chce psa uderzyć, kij zawsze się znajdzie.
9 miesięcy temu / do kaem
 
Dzień dobry! Jestem tu 1szy raz, trafiłem tu szukając wszelkich informacji, i opinii, nt filmu. Dlaczego wszyscy oburzeni filmem przemilczają zupełnie sedno sprawy? Powód dla którego film powstał? Przecież nie byłoby tego całego szumu wokół tematu, tych ataków na KK, nie tylko w Polsce ale i na świecie, gdyby KK potrafił skutecznie te wypaczenia zwalczać. Czy to takie trudne do zrozumienia?
9 miesięcy temu / kaem
 
Zgadzam się z Derkiem.A ponadto, film Brauna oo Lutrze, niby dokument, tez miał swoje obsceniczne wstawki, mogące oburzać pobożnych protestantów a wszyscy tu byli tym zachwyceni. "Kler" to chyba protestancka riposta na" Lutra".
9 miesięcy temu / ena
 
Mogą sobie towarzysze ateusze pogwizdać tym filmem :) Nie ma takiego zła, z którego Bóg Dobra nie uczyni.
9 miesięcy temu / Czerwokat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62910"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.