DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Prokuratura negatywnie rozpatrzyła wniosek posłów PO – chcieli delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Prokuratura negatywnie rozpatrzyła wniosek posłów PO  – chcieli delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości
Fot. A. Witwicki / Forum

Parlamentarzyści Sławomir Nitras oraz Monika Wielichowska chcieli delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, jednak „prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpatrzyła wniosek posłów” – podaje portal tvp.info w oparciu o własne ustalenia.

 

Politycy PO opierali swój wniosek o przepisy dotyczące walki z nienawiścią na tle rasowym i narodowym oraz zakazów dotyczących ideologii nazistowskiej i faszystowskiej. Zdaniem parlamentarzystów w trakcie Marszu Niepodległości w roku 2017 kierownictwo Stowarzyszenia organizującego wydarzenie miało dopuścić się naruszeń prawa – wynika z doniesień serwisu. W ocenie posłów Platformy Obywatelskiej „zachowanie uczestników marszu wyczerpywało znamiona przestępstwa” – powiedziała tvp.info rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej Mirosława Chyr.

 

Prokuratura zauważa jednak, że postępowania dotyczące zachowania niektórych uczestników Marszu Niepodległości zostały zakończone z powodu odmowy wszczęcia postępowania lub umorzenia. Ponadto czyny odnoszą się do konkretnych osób, nie zaś do stowarzyszenia.

 

Wbrew twierdzeniom zawartym w piśmie posłów na Sejm, stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego. Zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach, stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, a zatem nie jest osobą fizyczną, która podlega normom karnym – powiedziała Mirosława Chyr.

 

Ponadto z analizy statutu oraz programu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wynika, że nie zakłada ono totalitarnych metod, a jego działalność nie cechuje się nienawiścią narodowościową bądź etniczną – podaje tvp.info cytując rzecznika prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dlatego też nie ma podstaw do skierowania do sądu wniosku o delegalizację stowarzyszenia narodowców organizującego każdego 11 listopada Marsz Niepodległości.

 

 

Źródło: tvp.info

MWł

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-07-07 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@noico: PiS może postawić zarzuty ale nie chce. My nie ruszamy waszych, wy naszych. Potrzebujemy was do swego istnienia.
1 miesiąc temu / vol
 
Prawdziwa twarz P0
1 miesiąc temu / Ola
 
a ta obecna zaraza to takze opracowana przez merkelowcow clintonowcow
1 miesiąc temu / zbigniew
 
@vol: a co ma do tego PIS?
1 miesiąc temu / noico
 
To jednak jesteśmy uważani za faszystów? Oj, a przed chwilą Czaskoski et consortes zapraszali nas do wsparcia w II turze...
1 miesiąc temu / Wrotka
 
@Magis: My nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych. Trzaskowski który szkoli terrorystów napadających na obrońców życia, spokojnie startuje sobie na prezydenta. To jest cała twarz PiS.
1 miesiąc temu / vol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.