DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2018 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Profesor Jan Talar: nie stwierdzałem nigdy śmierci mózgu – to nielekarskie i nieetyczne

Profesor Jan Talar: nie stwierdzałem nigdy śmierci mózgu – to nielekarskie i nieetyczne
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Podczas czwartkowej konferencji w siedzibie KEP poświęconej transplantologii profesor Jan Talar skrytykował obowiązujące we współczesnej medycynie zasady dotyczące orzekania o śmierci oraz podkreślił, że ani tak zwana śmierć mózgowa, ani zatrzymanie krążenia nie muszą świadczyć o zgonie. Odniósł się do doświadczeń z jego kliniki – tacy ludzie zostali uratowani. Wypowiedzi lekarza wywołały ożywioną i burzliwą dyskusję.

 

Jeżeli chory trafia do szpitala, to powinien być leczony na miejscu wypadku, a często się to nie dzieje – powiedział profesor Jan Talar. Jego zdaniem zarówno w Polsce, jak i Europie często rezygnuje się z leczenia stosunkowo wcześnie.

 

Profesor Romuald Bohatyrewicz, przewodniczący zespołu do spraw nowelizacji kryteriów rozpoznawania śmierci mózgu podkreślił, że śmierć mózgu jest czymś innym, niż śpiączka. Ze śpiączki można bowiem wyjść. Śmierć mózgową uznał za nieodwracalną. Jest to zgodnie z dominującym we współczesnej medycynie poglądem.

 

Odmienne zdanie wyraził jednak profesor Jan Talar. Jego zdaniem można wyleczyć pacjenta nawet po orzeczeniu u niego śmierci mózgowej. Tymczasem, jak stwierdził, dziś lekarze często orzekają śmierć i pobierają od niego narządy do transplantacji.

 

Od 28 kwietnia 2017 roku nie ma podstaw prawnych do rozpoznawania śmierci mózgu, a tymczasem nadal się ją orzeka – powiedział profesor Jan Talar przypominając, że zadaniem lekarza jest ratowanie życia. Dodał, że obrzęk mózgu rozwija się przez godziny, albo dni. Podkreślił, że nie wolno czekać, aż on narośnie, lecz należy kontynuować leczenie. – Nie stwierdzałem nigdy śmierci mózgu i nie będę nigdy tego robił, bo jest to nielekarskie i nieetyczne – podkreślił.

 

Stwierdził, że istnieje możliwość uratowania nawet chorych z zatrzymaniem krążenia. Jego twierdzenia – sprzeczne z dominującym we współczesnej medycynie konsensusem – wywołały burzliwą dyskusję.

 

Uczestnicy debaty poruszyli także problem transplantacji pediatrycznych. Zauważono, że brakuje dzieci przekazujących narządy innym dzieciom. Współcześnie dzieci umierają bowiem zazwyczaj albo na miejscu w wypadkach albo przeżywają zdarzenia. Stąd nie ma możliwości pobrania ich narządów.

 

Profesor Jan Talar przypomniał, że w książce „Transplantologia kliniczna” pisze się o znieczulaniu osób uznanych za zmarłe, od których pobiera się narządy. Budzi to kontrowersje, gdyż znieczulanie zmarłych nie ma sensu. Sugeruje to, jakoby medycy uznawali, że de facto funkcje życiowe nie wygasły. Twierdzenie to spotkało się ze zdecydowaną polemiką.

 

Profesor Talar skrytykował też prawo do domniemanej zgody na pobranie narządów. – To utopia do jakiej medycyna doszła – powiedział, odnosząc się do obowiązującego w Polsce prawa.

 

Zgodnie z nim można pobrać narządy od osoby ze stwierdzonym zgonem, o ile ona nie zgłosi wcześniej, że nie życzy sobie takiej procedury nawet po uznaniu za zmarłą. Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie lub na formularzu dostępnym w zakładach opieki zdrowotnej, a także na stronie internetowej poltransplant.org.pl. Od dawców nieuznanych za zmarłych można pobrać organy parzyste, jak nerki, jednak muszą oni być spokrewnieni z biorcą. Jednak nie istnieje możliwość pobrania w ten sposób na przykład serca.

 

W podsumowaniu prowadząca debatę redaktor zwróciła uwagę, że ludzie tacy jak Ewa Błaszczyk, profesor Wojciech Maksymowicz czy profesor Jan Talar pokazują, że medycyna wciąż się rozwija i pozostaje wielką tajemnicą. Dlatego też wiedzy przybywa z roku na rok. Wynika stąd zarówno potrzeba edukacji, jak i leczenia chorych, dopóty, dopóki pozostaje choćby cień nadziei.

 

Debata społeczna z udziałem przedstawicieli medycyny „Lekarz w służbie życiu” odbyła się w czwartek 11 stycznia w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Wśród uczestników znaleźli się między innymi arcybiskup Henryk Hoser – Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP do spraw bioetycznych; profesor Radosław Owczuk, Krajowy Konsultant do spraw anestezjologii; specjalista rehabilitacji profesor Jan Talar; a także Romuald Bohatyrewicz – anestezjolog. Organizatorem wydarzenia była Katolicka Agencja Informacyjna.

 

 

Źródła: Facebook (agencja.kai) / poltransplant.org.pl

mjend

 

 


DATA: 2018-01-12 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prof.Talar ma 100% racji!!!!!
2 miesiące temu / MAREK
 
"Nie wiem co kto i na jaką skalę, ale na pewno tak jest". Typowy Janusz. Jeśli masz informacje to zgloś się do prokuratury, zamiast rozsiewać teorie spiskowe.
3 miesiące temu / do seb
 
@ seb ... serca jaki i mózgu jest oparta na badaniach naukowych. Uwierzcie, że lekarze to naprawdę nie są potwory, które czekają tylko żeby zrobić Wam krzywdę. Znaczna większość stara się pomagać ludziom z całych sił. Znajdą się zawsze "czarne owce", ale to takich ludzi trzeba piętnować i karać, a nie całą koncepcję transplantacji. Takie patologie jak handel narządami lub opisany przypadek Rockefellera trzeba oczywiście zwalczać. Zastanówcię się jednak, czy zakazujemy np jazdy samochodem ponieważ niektórzy kierowcy zabijają ludzi na drodze?? Pan Bóg nigdzie nie powiedział nam kiedy następuje śmierć i kiedy należy ją stwierdzić. Po to dał nam rozum, żebyśmy na drodze badań naukowych sami mogli dochodzić do pewnych wniosków. Pozdrawiam i życzę Państwu, żebyście ani Wy ani Wasi bliscy nie musieli nigdy być biorcami przeszczepów.
6 miesięcy temu / Pch
 
@ seb definicja "śmierci mózgowej" nie została wprowadzona żeby zalegalizować handel narządami tylko żeby stwierdzić istniejący stan rzeczy. Nie da się zaprzeczyć, że śmierć człowieka ma charakter zdysocjowany (tłumaczyłem to już w którymś z poprzednich wpisów). Napiszcie mi w takim razie proszę, kiedy wg Was można stwierdzić śmierć człowieka. Większość z Was pewnie nie będzie miała nigdy takiego problemu, ale my mamy na codzień. Czy śmierć następuje kiedy dochodzi do zatrzymania akcji serca? W takim razie po co stosować zabiegi reanimacji? Tak samo jak po zatrzymaniu akcji serca reanimuje się człowieka tak długo jak to możliwe, ale jeżeli zatrzymanie jest nieodwracalne zabiegi zostają zakończone i stwierdza się zgon. Podobnie jest przy urazie mózgu. Leczy się człowieka tak długo jak się da, ale jeżeli uszkodzenia jest nieodwracalne stwierdza się śmierć mózgu. To nie jest łatwa decyzja i poprzedza się ją wieloma badaniami. Nieodwracalność zaś zarówno uszkodzenia...
6 miesięcy temu / pch
 
David Rockefeller - 7 przeszczepionych serc i dożył 101 lat. Taki to ma szczęście..., znaleźć tylu chętnych dawców?
6 miesięcy temu / seb
 
"śmierć mózgowa" - to jest definicja, którą pewnie wymyślono aby można było częściowo zalegalizować handel narządami na świecie. To że taki handel istnieje wszyscy wiedzą, ale z jakichś przyczyn mało się o tym mówi, ale żeby istniał muszą brać w tym udział lekarze, transplantolodzy oraz gangi, które to organizują. Nie wiem ile kosztują organy, ale jestem przekonany, że są na tej planecie 10 tyś. ludzi którzy czekają na przeszczep i są w stanie lub ich rodzina zapłacić miliony $. Więc nie możemy pozwalać na to żeby lekarz zastanawiał się czy ratować czy nie, bo z boku ktoś proponuje mu pieniądze. Jak udowodnić później czy pacjent był do odratowania czy nie?
6 miesięcy temu / seb
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.