DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Prof. Zoll: konwencja antyprzemocowa? To wykorzeni tradycję

Prof. Zoll: konwencja antyprzemocowa? To wykorzeni tradycję
Prof. Andrzej Zoll fot. Sebastian Kocon/FORUM

- Rodzi się podejrzenie, że jest to zamach na naszą cywilizację – powiedział prawnik prof. Andrzej Zoll w rozmowie z KAI pytany o Konwencję przeciw przemocy i przemocy domowej.

 

Prof. Zoll zwrócił uwagę, że Konwencja niewiele wnosi do polskiego prawa w zakresie walki z przemocą. – Patrząc na nasz porządek prawny trudno byłoby znaleźć jakieś luki, które by ratyfikowanie Konwencji wypełniło – powiedział. Zdaniem prawnika, ciekawą nowością wydaje się być przede wszystkim pomysł zbudowania infrastruktury pomagającej w mierzeniu się ze zjawiskiem przemocy czyli kwestia organizacji lub wsparcia schronisk dla ofiar przemocy.

 

Prof. Zoll negatywnie ocenia język prawniczy Konwencji. – Jako prawnik stwierdzam też, że dokument ten jest napisany bardzo złym, w wielu miejscach nieprecyzyjnym językiem, jest w nim dużo sprzeczności, co może skutkować wątpliwościami w stosowaniu tej Konwencji, a przede wszystkim pozostają wątpliwości co do intencji jej twórców. Powstaje pytanie, czy nie ma tu jakiegoś drugiego dna? – pyta naukowiec.

 

Jakie kwestie niepokoją prof. Zolla? Przede wszystkim sprawa zapisów dotyczących tzw. płci kulturowej, która jest wyróżniania obok płci biologicznej. – Na przykład: stwierdza się, że płeć społeczno-kulturowa oznacza "społecznie skonstruowane role zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn". Nie bardzo rozumiem po co w ogóle ta definicja została umieszczona i co ona ma oznaczać i to budzi wątpliwości. W innym artykule wymienia się płeć biologiczną obok płci społeczno-kulturowej, co sugeruje, że są to pojęcia rozłączne. Zaczyna mnie to niepokoić, więc pytam, co ma być treścią definicji płci społeczno-kulturowej? – zastanawia się profesor.

 

Wątpliwości, zdaniem prof. Zolla, może budzić także art. 12 Konwencji przeciw przemocy i przemocy domowej, stwierdzający, że „strony podejmą działania niezbędne do promowania zmian, wzorców społecznych i kulturowych, dotyczących zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk, opartych na idei niższości kobiet, na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”.

 

- Uważam, że to jest przepis najbardziej kontrowersyjny, bo wprowadza on zobowiązanie stron do wykorzenienia tradycji. Rozumiem, że może chodzić tu o tradycję, w oparciu o którą występuje idea niższości kobiet albo stereotypowy model roli kobiet i mężczyzn. Ale jeśli zestawi się to z definicją płci społeczno-kulturowej, to zauważymy, że mówi ona o tym, że chodzi tu o role, które społeczeństwo przypisuje kobietom i mężczyznom, a więc i tradycję tego społeczeństwa, które buduje pewne stereotypy ról kobiety o mężczyzny – komentuje powyższy przepis prof. Zoll i dodaje: –Osobiście nie nazywałbym tego stereotypami, bo chodzi o pewne funkcje. Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to kanon dzisiejszego porządku prawnego, ale nie oznacza to tożsamości funkcji społecznych, bo już tak jesteśmy skonstruowani, że pełnimy różne funkcje społeczne. Boję się, że pójdziemy w tym kierunku interpretacji, iż należy wyplenić to wszystko, co wiąże się ze wszystkimi funkcjami społecznymi, spełnianymi przez kobietę i mężczyznę.

 

Prof. Zoll nie ma wątpliwości, że Konwencja może być projektem prowadzącym do gruntownej przebudowy naszej cywilizacji. – Rodzi się podejrzenie, że jest to zamach na naszą cywilizację. Widzę to niebezpieczeństwo – mówi.

 

Prawnikowi nie podoba się także inny zapis w Konwencji, odnoszący się do inspirowania do aktów przemocy przez religię. Chodzi dokładnie o zapis: „Strony gwarantują, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja, tzw. honor nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy, objętych zakresem niniejszej Konwencji”. Prof. Zollowi nie podoba się, że ów artykuł mógłby odnosić się do chrześcijaństwa. – Trzeba mocno podkreślić, że w naszej kulturze ustawianie religii chrześcijańskiej na równi z innymi czynnikami, np. tzw. "honorem" jako wspomagające przemoc, jest nadużyciem – mówi prawnik w rozmowie z KAI.

 

Zdaniem prof. Zolla, wiele elementów poruszanych w Konwencji w ogóle nie odnosi się do polskiej tradycji. – Konwencja odnosi się do pewnych zjawisk, np. okaleczaniu organów płciowych dziewcząt, czy tzw. zabójstw honorowych. Ale to nie jest element polskiej kultury! Nie można sprowadzać do jednego mianownika wszystkich kultur, religii czy tradycji, przyrównywać cywilizację europejską, źródła tej cywilizacji, jakim niewątpliwie jest chrześcijaństwo - do obcych Europie wzorców kulturowych – podkreśla. Zwraca przy tym uwagę, że zakorzeniony na gruncie polskim „dorobek chrześcijański nie kojarzy się z przemocą”.

 

- Kościół prowadzi najwięcej placówek, pomagających ofiarom przemocy i kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Zaś jednym z najcenniejszych owoców chrześcijaństwa jest uznanie niezbywalnej godności człowieka jako istoty, którą stworzył i odkupił Bóg – zwrócił uwagę prof. Zoll.

 

Na pytanie o to, co robić z Konwencją, prawnik zaleca, by ją renegocjować. Przypomniał przy tym, że „bardzo wiele państw w Europie tego dokumentu nie ratyfikowało i tylko nieliczne go podpisały”.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-11-04 17:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Zoll najwidoczniej nie chce zrozumiec treści tej konwencji, przecież ona nie mówi, że w chrześcijaństwo kojarzy sie z przemoca. Jeżeli jednak jakas inna religia kojarzy sie z nią, to zgodnie z konwencja trzeba sie temu przeciwstawić. Konwencja była pisana nie tylko dla Polaków, ale dla szerszego grona krajów o róznych religiach. Profesor powinien o tym wiedzieć.
ponad 5 lat temu / Marek
 
Po przeczytaniu konwencji nie widze zadnych zagrozen ani podstaw do obaw wyrazanych przez prof. Zolla. Nie wszystkie tradycje i zwyczaje sa lub byly dobre (np. niewolnictwo) i ich ewolucja badz wyplenienie sa jedynie oznaka dojrzalosci emocjonalnej spoleczenstwa. Konwencja nie obraza w zaden sposob kosciola ani nie promuje zadnych wzorcow poza tolerancja i rownouprawnieniem. Watpliwosci prof. Zolla powoduja moje watpliwosci wobec jego motywow.
ponad 5 lat temu / fxscout
 
Przy zastosowaniu prawa, każdego prawa znajdą się adwokaci, którzy uargumentują nieprawidłowość, gdy będą bronić oskarżonego. Więc może jednak należałoby ratyfikować Konwencję.
ponad 5 lat temu / Kazimierz S
 
renegocjować? odrzucić !
ponad 5 lat temu / Piotr PX
 
To właśnie są działania tajnych stowarzyszeń które chcą zmienić świat przez zmianę człowieka w robota biologicznego ale najważniejsze jest że ten robot biologiczny ma być bezpłciowy ! To wszystko się bierze z tąd że te organizacje mają członków którzy mają zmienione muzgi przez kontakt z demonami ! Ich organizmy są już zmodyfikowane przez duchowe związki z istotami ze świata szatana ! Tylko Miłosierdzioe Boskie można Polskę uratowac przed tymi strasznymi organizacjami !
ponad 5 lat temu / Stanisław
 
Tradycję bicia dzieci!? WTF
ponad 5 lat temu / TheModern
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.