DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Prof. Włodzimierz Osadczy: na Ukrainie wzmaga się oszczercza kampania przeciwko abp. Mokrzyckiemu

Data publikacji: 2017-06-01 08:00
Data aktualizacji: 2017-06-01 08:21:00
Prof. Włodzimierz Osadczy: na Ukrainie wzmaga się oszczercza kampania przeciwko abp. Mokrzyckiemu
fot. Krzysztof Tadej / TVP / FORUM

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski kolejny już raz został na Ukrainie zaatakowany. O kampanii pomówień oraz zniesławień wymierzonych w hierarchę mówił na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.

 

Gość Radia Maryja poinformował w programie „Aktualności dnia”, że do ataków na lwowskiego metropolitę włączają się osoby związane z Kościołem greckokatolickim.

 

Przeżywamy obecnie ciężki okres. Ciężkim atakom został poddany ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Stało się to po publikacjach wypowiedzi ks. Arcybiskupa, który stał się osobą dość popularną w Polsce z racji ukazania się książki pt. „Sekretarz dwóch papieży”. (…) W sposób perfidny zostały zmanipulowane słowa ks. Arcybiskupa i została wszczęta kampania pomówień oraz zniesławień hierarchy. Niestety nabiera ona siły. Włączają się w to ludzie związani z Kościołem greckokatolickim. Kolejne szkalujące artykuły ukazują się spod piór kapłanów greckokatolickich – powiedział dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich - Centrum Ucrainicum KUL.

 

Zdaniem prof. Osadczego jest to niepokojąca sytuacja.

 

To już kolejny atak na osobę ks. abp. Mokrzyckiego. Jest to jeden z niewielu pasterzy, który potrafi w sposób zdecydowany zająć stanowisko w trudnych kwestiach. Przede wszystkim jest to pasterz, który z całą stanowczością przedstawia sytuację Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie – podkreślił historyk.

 

Ks. abp Mokrzycki przedstawia sytuację w kategoriach bardzo dramatycznych – podkreślał gość programu „Aktualności dnia”.

 

Kościół na Ukrainie do dnia dzisiejszego jest represjonowany i prześladowany z racji na niezwrócony majątek oraz zagarnięte kościoły. (…) Niestety stroną, która zagarnęła większą część majątków Kościoła rzymskokatolickiego, jest Kościół greckokatolicki. Jak przypomina ks. abp Mokrzycki, ponad 126 kościołów rzymskokatolickich zostało bezprawnie zajętych przez Kościół greckokatolicki – zaznaczył prof. Osadczy.

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

luk

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Zofik
Serdeczne życzenia mocy z Nieba opieki JPIi z zapewnieniem o modlitwie dla biskupa Mokrzyckiego
Illa
A ile cerkwi zostało zajętych przez rzymokatolików? Już nie wspomnę w jaki bestialski sposób je rujnowano na oczach dzieci.
raf
zobaczcie jak wygląda rezydencja arcybiskupa a jak wygląda we lwowie przyległy kosciół do rezydencji, odpowiedz jedz sama w sobie
Stroke
@Dominik: byłbym wdzięczny gdybyś mógł podać szczegóły. Ogolne informacje podane przez Ciebie uważam za istotne. Moje opierają się na długoletniej znajomości z księdzem z Polski, który posługuje na Ukrainie i znajomości rzeczy, którą może wyrobić sobie Polak odwiedzający Kresy. Poza tym chciałbym abyś wiedział, że Polaków gotowych przyjąć do siebie rodaka z Twoich terenów jest całkiem sporo i żywimy do Was ogólny duży szacunek. ... Nam Was brakuje, przyjeżdżajcie, nie dajcie się tam zabić.
Ceterum censeo
Czy to prawda, że purpurat jest honorowym członkiem Zakonu Rycerzy Św. Michała Archanioła?
Dominik
Nie wolno grać na dwa fronty. Na zachodzie grać rolę wielkiego polaka, a na Ukrainie na silę nasadzać w kościołach ukraiński język, wprowadzać Msze św., w języku ukraińskim - nie licząc się z Polakami w swojej diecezji. Co to jest; Żądza pieniędzy? Sławy? Czy władzy? Ciekawie czy dalej będzie Jego Ekscelencja modlić się "za naszą ojczyznę Ukraine"- ja, Polak na kresach nie uważam Ukrainę za ojczyznę - chociaż tutaj mieszkam. Większość kapłanów, Polaków, pracujących u nas z Polski odróżnia od kapłanów, Polaków, z kresów to że pierwsi są w razie czegoś do walizki i na granicę - drudzy do grobu. Może to dla tego naprawdę troszczą się o ludzi i ich polskość drugi typ kapłanów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kapłanów jak z Polski tak i pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy.
Stroke
Ciekawy wywiad. Daje szerszą perspektywę i ocenę sytuacji na Ukrainie. Stsunku tamtej ludności do Polski. ... Bo skoro na stronach www seminarium Kościoła greckokatolickiego znajdują się materiały wychwalające Banderę - to jak bardzo ta propaganda musi trafiać do zwykłych Ukraińców? Swoją drogą ciekawym znakiem czasów jest występowanie hierarchów jednego Kościoła (powszechnego i katolickiego) przeciwko sobie. W jakiej kondycji znajduje się Kościół greckokatolicki na Ukrainie w takim razie? Przy okazji warto pamiętać, że znaczenie słowa "nacjonalizm" na Ukrainie to coś odmiennego jak jest ono rozumiane w Polsce. Ukraiński "nacjonalizm" to po prostu szowinizm.
odszkodowania
Nie znam podstaw faktycznych, ani prawnych a także historii przejęć świątyń i majatków rzymskokatolickich przez Kościół greckokatolicki, co jest bardzo istotne dla rozstrzygnięcia sporu. Jeżeli Kościół greckokatolicki "przejął" świątynie i majątek należący do Kościoła rzymskokatolickiego bo został opuszczony to zmienia obraz sytuacji o jakim mówi ks. abp. Mokrzycki, być może przejęcie zostało dokonane na podstawie odgórnej decyzji władz ukraińskich (rosyjskich). Trudno jest nam to rozstrzygnąć bez wiedzy o stanie faktycznym. Jednakże niezależnie od tego, Kościoły winny dopjśc do porozumienia o ile nie bedzie mieszać się w to sama Ukraina.
Ad
Ks. abp Mieczysław Mokrzycki powinien czuć, że Polska stoi za nim. I prawda też. Są chyba w Polsce autorytety, które mogą go wesprzeć. Nie zostawiajmy go samego.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.