DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Prof. Włodzimierz Osadczy: na Ukrainie wzmaga się oszczercza kampania przeciwko abp. Mokrzyckiemu

Prof. Włodzimierz Osadczy: na Ukrainie wzmaga się oszczercza kampania przeciwko abp. Mokrzyckiemu
fot. Krzysztof Tadej / TVP / FORUM

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski kolejny już raz został na Ukrainie zaatakowany. O kampanii pomówień oraz zniesławień wymierzonych w hierarchę mówił na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.

 

Gość Radia Maryja poinformował w programie „Aktualności dnia”, że do ataków na lwowskiego metropolitę włączają się osoby związane z Kościołem greckokatolickim.

 

Przeżywamy obecnie ciężki okres. Ciężkim atakom został poddany ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Stało się to po publikacjach wypowiedzi ks. Arcybiskupa, który stał się osobą dość popularną w Polsce z racji ukazania się książki pt. „Sekretarz dwóch papieży”. (…) W sposób perfidny zostały zmanipulowane słowa ks. Arcybiskupa i została wszczęta kampania pomówień oraz zniesławień hierarchy. Niestety nabiera ona siły. Włączają się w to ludzie związani z Kościołem greckokatolickim. Kolejne szkalujące artykuły ukazują się spod piór kapłanów greckokatolickich – powiedział dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich - Centrum Ucrainicum KUL.

 

Zdaniem prof. Osadczego jest to niepokojąca sytuacja.

 

To już kolejny atak na osobę ks. abp. Mokrzyckiego. Jest to jeden z niewielu pasterzy, który potrafi w sposób zdecydowany zająć stanowisko w trudnych kwestiach. Przede wszystkim jest to pasterz, który z całą stanowczością przedstawia sytuację Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie – podkreślił historyk.

 

Ks. abp Mokrzycki przedstawia sytuację w kategoriach bardzo dramatycznych – podkreślał gość programu „Aktualności dnia”.

 

Kościół na Ukrainie do dnia dzisiejszego jest represjonowany i prześladowany z racji na niezwrócony majątek oraz zagarnięte kościoły. (…) Niestety stroną, która zagarnęła większą część majątków Kościoła rzymskokatolickiego, jest Kościół greckokatolicki. Jak przypomina ks. abp Mokrzycki, ponad 126 kościołów rzymskokatolickich zostało bezprawnie zajętych przez Kościół greckokatolicki – zaznaczył prof. Osadczy.

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

luk

 

 

 


DATA: 2017-06-01 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Serdeczne życzenia mocy z Nieba opieki JPIi z zapewnieniem o modlitwie dla biskupa Mokrzyckiego
ponad 3 lata temu / Zofik
 
A ile cerkwi zostało zajętych przez rzymokatolików? Już nie wspomnę w jaki bestialski sposób je rujnowano na oczach dzieci.
ponad 3 lata temu / Illa
 
zobaczcie jak wygląda rezydencja arcybiskupa a jak wygląda we lwowie przyległy kosciół do rezydencji, odpowiedz jedz sama w sobie
ponad 3 lata temu / raf
 
@Dominik: byłbym wdzięczny gdybyś mógł podać szczegóły. Ogolne informacje podane przez Ciebie uważam za istotne. Moje opierają się na długoletniej znajomości z księdzem z Polski, który posługuje na Ukrainie i znajomości rzeczy, którą może wyrobić sobie Polak odwiedzający Kresy. Poza tym chciałbym abyś wiedział, że Polaków gotowych przyjąć do siebie rodaka z Twoich terenów jest całkiem sporo i żywimy do Was ogólny duży szacunek. ... Nam Was brakuje, przyjeżdżajcie, nie dajcie się tam zabić.
ponad 3 lata temu / Stroke
 
Czy to prawda, że purpurat jest honorowym członkiem Zakonu Rycerzy Św. Michała Archanioła?
ponad 3 lata temu / Ceterum censeo
 
Nie wolno grać na dwa fronty. Na zachodzie grać rolę wielkiego polaka, a na Ukrainie na silę nasadzać w kościołach ukraiński język, wprowadzać Msze św., w języku ukraińskim - nie licząc się z Polakami w swojej diecezji. Co to jest; Żądza pieniędzy? Sławy? Czy władzy? Ciekawie czy dalej będzie Jego Ekscelencja modlić się "za naszą ojczyznę Ukraine"- ja, Polak na kresach nie uważam Ukrainę za ojczyznę - chociaż tutaj mieszkam. Większość kapłanów, Polaków, pracujących u nas z Polski odróżnia od kapłanów, Polaków, z kresów to że pierwsi są w razie czegoś do walizki i na granicę - drudzy do grobu. Może to dla tego naprawdę troszczą się o ludzi i ich polskość drugi typ kapłanów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kapłanów jak z Polski tak i pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy.
ponad 3 lata temu / Dominik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.