DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Prof. Ryba: ograniczenie liczby wiernych w kościele jest zbyt daleko posunięte

Prof. Ryba: ograniczenie liczby wiernych w kościele jest zbyt daleko posunięte
Fot. Marcin Austyn/PCh24.pl

W ocenie prof. Mieczysława Ryby, nałożone w związku z pandemią koronawirusa ograniczenia liczby wiernych na nabożeństwach do pięciu osób są zbyt daleko posunięte. Zwłaszcza, że w środkach komunikacji publicznej, autobusach czy chociażby w sklepach, może się gromadzić jednorazowo więcej osób. Musi zatem pojawić się pytanie o powód takiego działania.

 

- Oczywiście należy rozumieć intencję tego rozporządzenia, ale jeśli chodzi o ograniczenie udziału w nabożeństwach do ilości pięciu osób, to można i trzeba tutaj dyskutować. Zwłaszcza że w innych miejscach, np. w środkach komunikacji publicznej, autobusach czy chociażby w sklepach, może się gromadzić jednorazowo więcej osób. Musi się zatem pojawić pytanie, dlaczego w kościele to ograniczenie, ten przepis jest tak daleko posunięty – podkreślił prof. Mieczysław Ryba w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

 

Jak dodał, nie zna żadnych argumentów, które potwierdzałyby to, że to właśnie kościoły należy obłożyć tak daleko idącymi restrykcjami. Prof. Ryba zauważył apele jakie kierowane są do rządu w tej sprawie i zauważył, że za tego rodzaju decyzjami musi stać „argument rozumu”. „Sklep czy autobus może być ważniejszy niż kościół, ale tylko dla niektórych, bo dla ogromnej większości Polaków – ludzi wierzących i praktykujących – udział we Mszy św. jest ważniejszy” – dodał.

Prof. Ryba pytany o efekty duchowe pandemii nie wykluczył, że może sprawić ona umocnienie naszej wiary, ale równie dobrze koronawirus może nas zdegradować – „wszystko zależy od tego, jak ten czas przeżyjemy” – ocenił. Z pewnością wymowne są puste polskie świątynie podczas niedzielnych Mszy św. To obrazy niewyobrażalne w Polsce. Tymczasem na Zachodzie stało się to codziennością – i to nie w czasach epidemii. „Dzisiaj to nas szokuje, dlatego, owszem, możemy doświadczać braku uczestnictwa w Eucharystii i bardziej cenić sobie życie sakramentalne, które jest fundamentem duchowości i rozwoju duchowego każdego chrześcijanina. Z drugiej strony możemy też uznać, że to nic nie znaczy i skoro w czasie pandemii mogliśmy żyć bez fizycznego uczestnictwa we Mszy św., bez sakramentów, to równie dobrze – wzorem Zachodu – możemy się także dyspensować w innym czasie” – przestrzegł prof. Ryba. Jak dodał, niewątpliwie czas epidemii jest dobrą okazją na refleksję i odwrócenie się od zła.

 

 

Źródło: naszdziennik.pl

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-30 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

aa
3 miesiące temu / aa
 
Na tym polega rzeczywista wiara narodu , ze wierza w szpital ludzki wiecej jak szpital Bozy. Czy sa limity wejscia do szpitali ????? Aco to lekarz jest czy Bog jest Panem Zycia i Smierci. O takich napisano ? plemie zmijowe . Szczesc Boze
3 miesiące temu / paulus
 
Teatr czy filharmonia zaspokajają potrzeby udziału w kulturze i rozrywki, bez czego można się czasowo obejść, natomiast udział we Mszy św., Komunia św. porównywalna jest raczej z potrzebą przyjmowania pokarmu, należy do podstawowych potrzeb prawdziwie wierzącej osoby. Jest wręcz ważniejszą potrzeby niż pokarm fizyczny. Dlatego porównywanie dostępu do Chleba Życia z możliwością zaspokajania podstawowych potrzeb jest bardziej sensowne. Ci, którzy nawołują do zrezygnowania z udziału w Mszy św. i przyjmowania Ciała Pańskiego nie rozumieją, czym to jest dla wierzących. Przerażające, że wielu tzw. ludzi Kościoła jest po niewłaściwej stronie i wprowadza wiernych w błąd. Czytałam właśnie na "Deonie" wypowiedź ks., że Bóg to nie czarodziej Kościół lub Msza to nie magia. Nie pamiętam dokładnie tytułu. Poszukajcie. Po tej lekturze widzę, że komentujący tu przeciwnicy udziału we Mszy św. nie muszą być trollami, lecz wierzącymi ludźmi, ale zwiedzionymi.
3 miesiące temu / [email protected]
 
Dlaczego Biskupi nie protestują, gdzie Ich wiara?
3 miesiące temu / katolik
 
najwyraźniej plotka że oni są niewierzący jest bliższa prawdy niż myślałeś
3 miesiące temu / do Tomasz
 
zbliza sie teraz Wielki Tydzien wiec propaganda smierci w Polsce ruszy z kopyta Szumowski tuba smierci juz prorokuje tysiace zarazen w sugestii szybkiej utylizacji populacji tzw w ich jezyku masy ludzkiej zamieszkujacej tymczasowo teren tego kraju czyli jak mniemaja ostatnich niedobitkow Kosciola Katoliciego a spolegliwi z Episkopatu przyklasna wszystko bez zajakniecia
3 miesiące temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.