DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Prof. Mieczysław Ryba: sytuacja na Ukrainie może być efektem twardej gry o władzę

Prof. Mieczysław Ryba: sytuacja na Ukrainie może być efektem twardej gry o władzę
fot. MA/PCh24.pl

Obecny stan napięcia na Ukrainie, czy też wprowadzony właśnie stan wojenny może być po prostu elementem twardej gry o utrzymanie władzy – ocenia profesor Mieczysław Ryba konsekwencje niedzielnych wydarzeń na Morzu Azowskim.

 

- Oprócz tego, co wydarzyło się w sensie fizycznym, nie do końca dysponujemy pełnymi danymi żeby dokładnie ocenić sytuację. Rosjanie absolutnie chcą panować nad Morzem Czarnym a ponadto odciąć Mariupol. To jasne, że aneksja Krymu nie miała być tylko posunięciem jednorazowym, ale ma oznaczać dominację. Oni bardzo precyzyjnie starają się pokazać i Ukraińcom, i Zachodowi, że nie cofną się ani krok w tył – powiedział historyk w rozmowie z PCh24.pl.

 

W przekonaniu prof. Ryby, nie można jednak postrzegać ostatniego incydentu wyłącznie poprzez kontekst sytuacji międzynarodowej.  

 

- Drugi aspekt tej sytuacji wiąże się z rozgrywkami, jakie trwają na Ukrainie. Wiemy, że trwa tam kampania wyborcza, że Poroszenko nie jest w kraju popularny. Wbrew wszystkiemu, obecny stan napięcia, czy też wprowadzony właśnie stan wojenny może być po prostu elementem twardej gry o utrzymanie władzy – ocenił wykładowca KUL. – Z perspektywy Kijowa i Poroszenki obecna sytuacja wcale nie musi być odczytywana jako niekorzystna dla niego. Wręcz przeciwnie, może to być jak podanie piłeczki, wykorzystane przez niego dla własnych, ściśle politycznych celów. To oczywiście nie znaczy, że nie ma realnego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na Morzu Azowskim, bo on jest – dodał.

Opisana perspektywa może wyjaśniać powściągliwe reakcje Zachodu.

 

- W porównaniu z dokonaną już przed kilkoma laty aneksją Krymu czy zajęciem Donbasu, niedzielny incydent wiele nie zmienia. To raczej konsekwencja tego, co wydarzyło się wcześniej. Pamiętajmy, że Zachód, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, jest mocno podzielony. Reakcje na posunięcia Kremla, zwłaszcza gdy weźmiemy tu pod uwagę Niemcy i Nord Stream 2, są iluzoryczne – stwierdził nasz rozmówca.

- Myślę, że Zachód odczytuje to, co dzieje się na Ukrainie, zwłaszcza kontekst bieżącej walki politycznej, jaka tam ma miejsce. To są piętrowo złożone sprawy. Owszem, były realne walki w Donbasie, jednak Ukraina nie wypowiedziała wprost wojny Rosji, stosunki dyplomatyczne były utrzymywane. Jest coś dziwnego w tych relacjach oligarchów ukraińskich z Rosją. To nie jest takie oczywiste, jak byśmy w prostym opisie chcieli stwierdzić – powiedział profesor Mieczysław Ryba.

 

 

Not. RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-11-27 08:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Banderland od kilku tygodni próbował prowokować Rosjan, no i stało się, podstawowe pytanie "qui bono" i nie jest to w interesie Putina.
ponad 1 rok temu / finka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.