DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Prof. Marek Chodakiewicz: w „nagrodę” za konferencję o Bliskim Wschodzie dostaliśmy obelgi

Prof. Marek Chodakiewicz: w „nagrodę” za konferencję o Bliskim Wschodzie dostaliśmy obelgi

„Byliśmy pewni przyjaźni Ameryki, zamiast tego, niektórzy amerykańscy politycy i publicyści obrażają nas”, napisał na łamach serwisu crisismagazine.com prof. Marek Jan Chodakiewicz.

 

Historyk skomentował przebieg Konferencji o Bliskim Wschodzie, która w dniach 13-14 lutego odbyła się w Warszawie. „Unieśliśmy organizację konferencji zgodnie z życzeniami Waszyngtonu, ale w zamian dostaliśmy obelgi i zostaliśmy obrażeni”, podkreślił.

 

W ocenie prof. Chodakiewicza pierwszym sygnałem alarmowym dla polskich władz, który powinien im uświadomić, że podczas warszawskiej konferencji może dojść do antypolskich spięć było działanie podjęte przez ambasador USA w Polsce Georgettę Mosbacher w sprawie udostępnienia Amerykanom archiwów IPN.

 

Przypomnijmy: Mosbacher zażądała dostępu USA do 300 tys. stron dokumentów dotyczących Holokaustu z archiwów IPN. Koszty tej operacji miałaby ponieść Polska.

 

Chodakiewicz odniósł się również do słów Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo wypowiedzianych pierwszego dnia konferencji w sprawie restytucji mienia żydowskiego. „A co z mieniem katolików, chrześcijan? Oni nie zasługują nie restytucję i wsparcie czołowych amerykańskich dyplomatów?”, zapytał Chodakiewicz. „Na dodatek, jako inspirację dla Polaków, Pompeo wspomina u nas postać Franciszka Blajchmana, stalinowskiego policjanta i komunistycznego partyzanta. Mike Pompeo nie jest najwyraźniej świadom faktów”, dodał.

 

Zdaniem historyka słowa Pompeo nie były przypadkowe biorąc pod uwagę późniejszą wypowiedź amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. „Ona nie jest młodocianą, która mogła zostać zmylona przez wadliwy system edukacji. To dojrzała dziennikarka, która powinna wiedzieć, że nie było żadnego działającego w Polsce rządu i byliśmy pod okupacją. (…)Miałem wrażenie, że ona jest źródłem informacji dla takich ludzi jak Pompeo”, podkreślił.

 

„Tworzy się pojęcie polskich nazistów i polsko-nazistowskiego reżimu. Te pojęcia nie istnieją. Nazizm pochodzi od narodowego socjalizmu, partii NSDAP – nie ma nic wspólnego z Polską”, wskazywał prof. Chodakiewicz.

 

Naukowiec odniósł się również do skandalicznych słów premiera Netanjahu wypowiedzianych w muzeum POLIN. „Popełnił gafę, ale również nas obraził. Nikt nie przeczy, że zdarzali się Polacy, którzy zabijali Żydów z różnych powodów. Ale Polacy nie byli kolaborantami nazistów. Złoczyńcy byli mniejszością”, podsumował.

 

Źródło: crisismagazine.com

TK


DATA: 2019-02-22 09:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

konferencja nie powinna mieć miejsca. duda z morawieckim pokazali że nie mają godności, że są sługusami Trumpa i Pompeo.
2 miesiące temu / Didache Kyriou
 
Zgadzam się w pełni z Panem
8 miesięcy temu / ww
 
Ameryka to tylko państwo, podobnie jak Bizancjum. Tam nie ma żadnego narodu, nie ma kultury. Historia jest pojmowana pragmatycznie i li tylko w interesie koncernów które konstytuują to państwo. Ludzi karmi się fałszem i mitami. Konstytucja ta którą się cieszy prosty lud to atrapa. Od ponad stu lat elity polityczne nie biorą jej poważnie. Tam bogiem jest monetarny liczbowy zysk. On z kolei rządzi ich pojęciem o prawdzie. Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na jedną kwestię. W jakich bankach "przemysł holokaustu" lokowałby zyski wypompowywane z polski? Oczywiście że w bankach Nowo Jorskich.
8 miesięcy temu / Krzysiek
 
Od samego początku wiedziałem że tak to się skończy.
8 miesięcy temu / Trafic
 
USA to obszar pańskiego działania panie profesorze.I tylko tyle może nam pan przekazać.Liczyłem na więcej.
8 miesięcy temu / KOL
 
Może się w końcu przebudzą z tego snu.
8 miesięcy temu / carlos c.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.