DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Prof. Grzegorz Kucharczyk:
Bez komentarza

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Bez komentarza
Boże Ciało przed wojną. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

W stulecie odparcia „czerwonej zarazy” pragnącej zainfekować – po „trupie białej Polski” – całą Europę warto przypomnieć starania polskich biskupów, by z nadciągającą zarazą aktywnie walczyć. W specjalnych listach do papieża Benedykta XV i Episkopatów na całym świecie (7 lipca 1920) pasterze Kościoła w Polsce nawoływali cały świat katolicki do modlitw za Polskę toczącą śmiertelną walkę z „bolszewizmem, który prawdziwie jest żywym wcieleniem i ujawnieniem się na ziemi ducha antychrysta” (z listu „Do biskupów świata”).

 

Przeciw takiemu wrogowi antidotum musiało mieć charakter nadprzyrodzony: modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, codzienne odmawianie po Mszy Świętej litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, wreszcie oddanie całej Polski Sacratissimi Cordi i odnowienie aktu obrania Matki Bożej na Królową Polski. Nastąpiło to na Jasnej Górze 27 lipca 1920 roku podczas obrad całego Episkopatu Polski u stóp Matki i Królowej.

 

Metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski w liście do podległego sobie duchowieństwa z 10 sierpnia podkreślał konieczność trwania kapłanów przy wiernych. Słowa pasterza warszawskiego Kościoła nie pozostawały żadnych złudzeń, czego należy oczekiwać od duchowieństwa katolickiego podczas ataku śmiertelnej zarazy: „Tylko najemnik, a nie pasterz, opuszcza owce swoje w chwili niebezpieczeństwa. Gdyby jednak, co nie daj Boże, najemnik taki się znalazł i z jakichkolwiek pobudek opuścił stanowisko, obciążam go ipso facto suspensą ab officio et beneficio. Przy czym dodaję, że zbiegły kapłan na dawne stanowisko nie powróci. […] Przykład wasz, którzy nadto jesteście stróżami mienia kościelnego, doda męstwa i otuchy waszym parafianom. […] Stójcie niewzruszenie, a Bóg miłosierny niech nas wszystkich ma w swojej pieczy”.

 

W połowie kwietnia niemiecki ośrodek badania opinii publicznej INSA z siedzibą w Erfurcie opublikował wyniki swoich badań ankietowych (ankieta telefoniczna przeprowadzona na „próbce” ponad trzech tysięcy ludzi). Pośród ankietowanych zaledwie 30 proc. respondentów odpowiedziało, że uważa się, za „wierzących chrześcijan”. 57 proc. udzieliło odpowiedzi przeczącej. W zachodnich landach 34 proc. ankietowanych podało, że uważa się za „wierzących chrześcijan”. Natomiast we wschodnich landach (dawna NRD) wskaźnik ten wynosił zaledwie 14 proc. W byłej NRD – a więc w części Niemiec położonej najbliżej naszych granic – aż 74 proc. respondentów nie uważa się za chrześcijan. W zachodnich landach odpowiadało w ten sposób 52 proc. ankietowanych.

 

Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w graniczącym z Polską landem Mecklenburg – Vorpommern, gdzie tylko 6,9 proc. ankietowanych osób uważa się za „wierzących chrześcijan”. „Najlepiej” sytuacja wygląda w Nadrenii – Palatynacie, gdzie 46 proc. respondentów przyznaje się do swojego chrześcijaństwa.

 

Najniższy wskaźnik afirmacji chrześcijaństwa jako wyznawanej i praktykowanej religii wynosi według badania INSA wśród młodych Niemców (od 18 do 23 lat) – 23 proc. Wskaźnik najwyższy (36 proc.) dotyczy osób powyżej 60. roku życia.

 

Najwięcej osób deklarujących swój dystans do chrześcijaństwa jest wśród wyborców postkomunistycznej „Die Linke” – 75 proc. oraz „Zielonych” – 65 proc. Wyborcy CDU/CSU są podzieleni niemal po połowie: 45 proc. deklaruje się jako „wierzący chrześcijanie”, a 43 proc. - zaprzecza jakimkolwiek związkom z chrześcijaństwem jako wyznawaną i praktykowaną religią.

 

Zgodnie z tytułem tekstu nie komentuję opisanych wydarzeń i podanych danych. Polecam jednak słowa kluczowe: Kościół otwarty, nowa troska duszpasterska, droga synodalna, nowoczesna europejska chadecja, które pomogą umieścić rzeczy, o których mowa w szerszym kontekście.

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2020-04-26 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
35
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Prof. Kucharczyk wybierając tak poważny TEAMAT i zabierając publiczny GŁOS w kwestii "odparcia czerwonej zarazy" NIE MOŻE UCHYLAĆ się od KOMENTARZA. To tak jakby był prof. biologii i opisując świat roślin , kwiatów - wąchając je rozpoznawał , które ładnie pachną a które wydzielają przykry zapach czyli "śmierdzą" i NIE CHCIAŁ dokonać klasyfikacji zgodnie z prawdą - bo "smród" to takie brzydkie słowo. Zatem prosimy o KOMENTARZ DECYZJI Papieża/ Ojców II S.W w kwestii NIE POTĘPIANIA KOMUNIZMU - "pomoże to umieścić rzeczy, o których mowa w szerszym kontekście." W innym wypadku pozostaną "suche"/ jałowe FAKTY. Któż inny niż PROFESOR może pomóc w zrozumieniu historii. Przecież jest SPECJALIZACJA. Pozdr. Babcia Iskierka.
24 dni temu / iskierka
 
@ Gość Jak ktoś chce profanować to to zrobi, choćby tak jak parę miesięcy temu w Bełchatowie.
1 miesiąc temu / abc
 
abc - będzie więcej profanacji z przyjmowaniem na rękę, ale o to właśnie niektórym chodzi. Wpisujesz się w ten sam nurt.
1 miesiąc temu / Gość
 
DO Gość Jeśli kapłan ma rękę zainfekowaną chuchaniem to najczęściej o tym nie wie więc nie przerwie rozdawania. Jak już ma nachuchaną to wszystko jedno czy przyjmuje się na rękę czy do ust. Ale aby nie miał nachuchanej to należy przyjmować na RĘKĘ!
1 miesiąc temu / abc
 
Do Robert: "Wizerunek Kościoła nowożytności w istotny sposób kształtuje fakt, że w zupełnie nieprzewidywalny sposób stał się on Kościołem pogan i proces ten postępuje. Dzieje się tak nie jak dawniej, kiedy to doszło do powstania Kościoła z pogan, którzy stali się chrześcijanami, lecz Kościoła pogan, którzy zwą się jeszcze chrześcijanami, lecz w rzeczywistości są poganami. Obecnie pogaństwo osiadło w samym Kościele." NOMu i posoborowia i Komunii na rękę wtedy nie było, więc to nie one odpowiadają za pogaństwo w Kościele.
1 miesiąc temu / abc
 
DO Robert Nie pisał że się zrobi tylko że JEST Kościołem pogan - przeczytaj to zobaczysz. W latach pięćdziesiątych, czyli gdy nie było NOMów itp.
1 miesiąc temu / abc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.