DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Prof. Góralczyk: To cywilizacyjny zwrot. Centrum przenosi się na Pacyfik

Prof. Góralczyk: To cywilizacyjny zwrot. Centrum przenosi się na Pacyfik
Fot. Everett/Forum

Jesteśmy świadkami największego zwrotu cywilizacyjnego od kilkuset lat. Centrum świata przenosi się z Atlantyku na Pacyfik. Coraz większą rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Rządy państw reagują na kryzys epidemiologiczny drukując pieniądze, ale to wskutek zaburzenia procesów globalizacyjnych może przynieść katastrofalne skutki. Mówili o tym na antenie „Dwójki” Polskiego Radia prof. Bogdan Góralczyk i dziennikarz Hubert Salik.

 

Jaka jest przyszłość świata i globalizacji w kontekście pandemii koronawirusa? O tym rozmawiano w programie „O wszystkim z kulturą” Michała Szułdrzyńskiego. Jego gośćmi byli prof. Bogdan Góralczyk, sinolog i politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Hubert Salik, publicysta i dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”.

 

Na początku Hubert Salik scharakteryzował aktualne problemy procesów globalizacyjnych. - Jesteśmy uzależnieni od innych krajów, od tego, czy – oraz czy na czas – wyprodukują niezbędne nam towary – powiedział. - Jako społeczeństwo jesteśmy głęboko uzależnieni od procesów globalizacyjnych. Nie widać tego jeszcze na pierwszy rzut oka, bo wciąż jakoś działamy, ale wkrótce przyjdzie recesja. Zachód wykorzystuje łańcuchy powiązań – nie tylko łańcuchy dostaw – w ten sposób, że wartość dodana jest po jego stronie. Utrzymuje pewien poziom dobrobytu dzięki niższym kosztom produkcji w innych krajach, głównie azjatyckich. Bez globalizacji to jest nie do utrzymania – stwierdził Salik.

 

- Globalizacja ma dwie twarze – kontynuował. - Pierwsza z nich to twarz procesu, który odpowiada za narastające nierówności majątkowe na świecie. Odpowiada też za zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. Wypchnięcie produkcji jest zarazem wypchnięciem trującego przemysłu. Widać to po obecnych danych, gdy przemysł osłabł w Indiach czy Chinach. To są elementy zdecydowanie negatywne. Ale jest też drugi element, za którym będziemy tęsknić. Bez globalizacji dobrobyt krajów Zachodu nie byłby tak wysoki. Proces przesuwania produkcji pozwala Zachodowi uzyskiwać wyższą wartość dodaną produkcji. Wypychamy koszt na zewnątrz, ale zostawiamy sobie marżę zysku, co daje wysoką siłę nabywczą. Społeczeństwa Zachodu są do tego tak przyzwyczajone, ze zapomniały nawet o czasach, gdy siła nabywcza była niska. Przestawiamy też gospodarki z produkcyjnych na usługowe, bo i to daje wyższą marżę. Akumulujemy dobrobyt i kapitał. Jest też takie zjawisko jak globalizacja rynków kapitałowych, która pozwala pomnażać zyski na całym świecie. Cały świat jest rynkiem dla zachodnich firm budujących swój dobrobyt dzięki wyższej marży – mówił dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

 

Prof. Góralczyk został z kolei zapytany, czy Zachód wykorzystywał globalizację do życia na koszt państw azjatyckich. Według uczonego z Uniwersytetu Warszawskiego na pewno próbował, ale tak naprawdę największym wygranym globalizacji są Chiny.

 

Stwierdził ponadto, że przeżywamy dzisiaj prawdziwe „przesilenie cywilizacyjne”.

 

- Stawiam dosyć mocną tezę, w Polsce – niespotykaną. To, czego jesteśmy dziś świadkami, to coś głębszego niż kryzys globalizacji. To przesilenie cywilizacyjne. Składa się na nie kilka kryzysów. Pierwszym jest pandemia, z której zrodzi się recesja, a zatem drugi kryzys - gospodarczy, chyba głębszy od tego z roku 2008. Na to nakłada się kryzys trzeci, kryzys kapitalizmu w dotychczasowej formie. Myśmy dostali jednego czarnego łabędzia w postaci Covid-19, ale już dwa kolejne machają nam nad głową. To kryzys klimatyczny i kryzys ekologiczny w postaci zanieczyszczeń, wręcz wysp plastiku na Pacyfiku, większych od terytorium Polski. To są rzeczy, które, moim zdaniem, powodują przechodzenie przez największy zwrot w dziejach od 1945 roku, a moim zdaniem nawet od oświecenia – stwierdził profesor.

 

- Zaczynamy dochodzić do granic wzrostu. […] Znam Chiny i Indie, obydwa te kolosy z 1 mld 400 mln ludzi każdy, czyli trzy razy większe od Unii Europejskiej przed Brexitem. One chcą mieć teraz „american lifestyle”, zachodni sposób życia. Dobry apartament w środku miasta, a pod miastem daczę – i duży samochód, najlepiej suva dla każdego członka rodziny, żeby między nimi jeździć. Tamtejsi naukowcy mówią, że na taką zmianę potrzeba nam dwóch, a nawet pięciu planet, bo po prostu nie damy rady. Dopóki Chiny jeździły na rowerach czy w rykszach to nie mieliśmy tych problemów, ale jeśli teraz, przynajmniej do epidemii, tam korki uliczne są niebotycznie większe niż w Warszawie w godzinach szczytu, to problem zaczyna być – dodał uczony.

 

Według Huberta Salika wielkim problemem są zastosowane obecnie metody walki z kryzysem koronawirusa. W gruncie rzeczy są takie same, jak w roku 2008. To po prostu… druk pieniądza. Wówczas, powiedział Salik, do obiegu wpuszczono 7-8 bilionów dolarów wydrukowanych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i amerykański System Rezerwy Federalnej (FED). Za pieniądze te skupowano obligacje celem oddłużenia państw i korporacji. Teraz podejmuje się identyczne działania, zarówno w EBC jak i w FED.

 

- Te procesy są dosyć ryzykowne. Wtedy, dzięki globalizacji rynków kapitałowych, udało się rozprowadzić pieniądze po całym świecie. […] Ta metoda działa tylko w warunkach globalizacji, a te warunki zostały zaburzone – i to może nie być tak skuteczne. Nie wiadomo, czy nie wywoła inflacji, a przecież pewnikiem jest bezrobocie, szokujące są zwłaszcza dane z USA. Bezrobocie i inflacja – to bolesna mieszanka. Coś, czego europejskie społeczeństwa nie doświadczyły od dekad – podkreślił Salik.

 

- Nie poradzimy sobie – podsumował krótko prof. Góralczyk. - Teraz tendencja jest inna [niż w roku 2008 – red.]. Następuje wyraźne wzmocnienie państwa. Kapitalizm to wprawdzie prywatna własność, ale mamy też kapitalizm państwowy – Chiny i Azję Wschodnią. […] To być może zaczątek przenoszenia się centrum światowego z Atlantyku na Pacyfik. To już nastąpiło gospodarczo i handlowo, a może nastąpić i technologicznie – dodał.

 

Uczony wskazał, że szybo rośnie znacznie sztucznej inteligencji. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping, krótko po obwieszczeniu zażegnania epidemii w Wuhan odwiedził siedzibę firmy Alibaba, największego sponsora sztucznej inteligencji, wskazał Góralczyk; w jego ocenie to właśnie sztuczna inteligencja pomogła Chinom pokonać koronawirusa.

 

Źródło: „Dwójka” Polskiego Radia

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bog osadzi kazdego indywidualnie. Prorok Daniel sluzyl obcemu krolowi.
7 miesięcy temu / [email protected]
 
@Second: Spali ogniem PiS? O PO nie wspomnę. Ty popierasz PiS.
7 miesięcy temu / gość
 
Nawet wlosy sa policzone. Dlaczego myslicie, ze Bog tego nie kontroluje. Spali ogniem tych, ktorzy stoja przeciwko Jego przykazaniom. Jest cierpliwy.
7 miesięcy temu / Second
 
Sluszna uwaga!
7 miesięcy temu / Miriam
 
Do kryzysów nie doprowadzają także pojedyncze zdarzenia czyli nie biorą się nagle ale poprzez wieloletnią politykę która widać że zawsze kończy się źle.
7 miesięcy temu / cd
 
Dokończę że kryzysy to tak naprawdę porażka tzw globalizmu bo ta droga prowadzi donikąd. Chodzi tylko żeby osłabiac a potem dobić państwa. Rząd światowy zachowuje się coś jak matador. I tych kryzysów w istocie nie powinno być jeśli rząd światowy rzeczywiście myśli o dobru całego świata.
7 miesięcy temu / cd
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.