DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Prof. Cenckiewicz o genezie PESEL: wdrożenie sowieckich wytycznych o inwentaryzacji społeczeństwa

Prof. Cenckiewicz o genezie PESEL: wdrożenie sowieckich wytycznych o inwentaryzacji społeczeństwa
Prof. Sławomir Cenckiewicz. Fot.Andrzej Hrechorowicz/Forum

PESEL był od samego początku lat 70. pomyślany jako część systemu elektronicznego przetwarzania danych i informacji przez MSW – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską” dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i zarazem członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk analizuje dzieje systemu PESEL w kontekście sprawy podporucznik Ewy Gawor, urzędnik warszawskiego ratusza, która pracowała w Departamencie PESEL komunistycznego MSW.

 

To, co dziś brzmi bardzo niewinnie, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, było w istocie od początku rozwinięciem i wdrożeniem sowieckich wytycznych dotyczących inwentaryzacji społeczeństwa, które wprowadzano w Polsce od przełomu lat 40. i 50. Ale najlepiej spojrzeć na ten proces właśnie przez pryzmat ludzi tworzących elektroniczne systemy danych w PRL. Wszyscy wywodzili się z pionów pomocniczych bezpieki i cieszyli się wsparciem Sowietów – mówi profesor Cenckiewicz, opisując sylwetki twórców PESEL, cieszącego się zaufaniem Łubianki płk. Antoniego Bossowskiego oraz płk. Romana Warskiego: „legendy bezpieki i prawdziwego twórcy systemu PESEL”.

 

W całej skomplikowanej roli elektronicznych systemów gromadzenia informacji w strukturach aparatu bezpieczeństwa PRL za najważniejsze uznać należy, że były one tworzone głównie na potrzeby planów operacyjnych tajnych służb (zarówno cywilnych, jak i wojskowych) – tłumaczy historyk.

 

PESEL generalnie opierał się na sowieckim Jednolitym Systemie Elektronicznych Maszyn Cyfrowych Riad, który był częściowym urobkiem złodziei z KGB inwigilujących IBM, chociaż wprowadzono w tej dziedzinie także osiągnięcia krajowej myśli technicznej – dodaje.

 

Źródło: „Gazeta Polska”

MWł

 

  


DATA: 2018-08-22 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

paszporty tez byly pod egida msw_w usa nie zajmuje sie tym ani fbi ani cia,to jest ta glowna roznica
ponad 1 rok temu / trystan
 
Ten człowiek szuka różnych sposobów aby zaistnieć,że jest pożyteczny dla kraju.
ponad 1 rok temu / ktoś
 
W podatkach NIP, PESEL, po RODO jest lepiej? Zastąpienie numerkiem by człowieka pozbawiono podmiotowości ?Ile lat potrzeba by to naprawić tak jak wspaniałemu V.Orbanowi od 2010r. i choć Węgry mają wiele osiągnięć to nadal nie jedną kulę u nogi!
ponad 1 rok temu / Widzisz
 
USA wprowadziło inwentaryzację u siebie już w 1936 ustanawiając Social Security Administration. Każdy legalny obywatel i rezydent został oznaczony numerem socjalnym (Social Security Number) i bez niego nie może legalnie funkconować w USA. Zrobiono to pod przykrywką obdarowania społeczeństwa beneficjami socjalnymi. Kto zna angielski można o tym poczytać na ich własnej stronie tutaj; https://www.ssa.gov/policy/docs/ssb/v69n2/v69n2p55.html. W obozach koncentracyjnych niemcy tatuowali numery ewidencyjne na przedramieniu każdego więźnia. Czy wszyscy oni konsultowali się z Moskwą w tej sprawie? A może na odwrót.
ponad 1 rok temu / Kryzsiek
 
tymczasem PiS nie chce słyszeć nawet o zniesieniu obowiązku meldunkowego...
ponad 1 rok temu / evilroman
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.