DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Prof. Bobińska: Covid-19 pokazał, że globalną gospodarką rządzą megakorporacje

Prof. Bobińska: Covid-19 pokazał, że globalną gospodarką rządzą megakorporacje
fot. pixabay.com

Pandemia koronawirusa pokazała, że gospodarka globalna rozwija się w kierunkach wyznaczanych nie przez rządy, ale przez wielkie międzynarodowe korporacje. To ich interesy kształtują decyzje polityków i urzędników. Pisze o tym prof. Krystyna Bobińska z Instytutu Sobieskiego.

 

Na stronie internetowej Instytutu Sobieskiego ukazał się artykuł ekspert w zakresie gospodarki prof. Krystyny Bobińskiej o światowej gospodarce w kontekście tak zwanej pandemii Covid-19. Uczona uważa, że wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że światową gospodarką rządzą tak naprawdę interesy globalnych megakorporacji, a nie władze poszczególnych państw. Jest to tym ciekawsze w przypadku państw autorytarnych czy zgoła totalitarnych, bo tam, inaczej niż w demokracjach, państwowe władze są zarazem kierownikami lub zgoła właścicielami korporacji.

Bobińska wskazuje, że w czasie trzech miesięcy pandemii swój majątek znacząco powiększyli najwięksi amerykańscy miliarderzy.

 

„Dwaj najwięksi miliarderzy w USA: Jeff Bezos -Apple (113,0 mld) i Bill Gates- Microsoft (98,0 mld) powiększyli ten wyjściowy majątek w trzy miesiące pandemii (od marca do czerwca 2020) odpowiednio Bezos, o 38,7% – w trzy miesiące!!! A Bil Gates o 11,7 % i nawet w tej rywalizacji, ten bogatszy zyskał więcej, ten mniej bogaty trochę mniej” - pisze uczona powołując się ustalenia dziennikarki śledcej z USA, Laurie Garrett.

 

Bobińska uważa, że nie jest bynajmniej przypadkiem, iż Covid-19 pojawił się najpierw w Chinach. Powołując się na ustalenia prof. Bogdana Góralczyka wskazuje, że w ubiegłym roku Chińczycy postanowili zmienić strategię walki z USA; zapadła decyzja o tym, by motorem rozwoju gospodarczego Państwa Środka był już nie eksport, ale rynek wewnętrzny i klasa średnia.

 

„To nie przypadek, że Epidemia C-vir19 wybuchła właśnie w Chinach. Ten, który poinformował o wycieku wirusa z laboratorium, zniknął na stałe z powierzchni ziemi. Chiny wiedziały, że wirus o takich charakterystykach rozniesie się na cały, szczególne ten rozwinięty, świat. Przy tej skali kontaktów było to nie do uniknięcia. Czy przy pracach nad wirusem Chiny współpracowały z laboratoriami finansowanymi przez fundacje Billa Gatesa? (Finansuje on między innymi „Foundation for the World Depopulation”). Na to pytanie nikt jeszcze nie jest w stanie odpowiedzieć i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się uda?” - czytamy w artykule prof. Bobińskiej.

 

„Zagadnienie, w czyim interesie była eskalacja strachu wewnątrz krajów Zachodu, nie pozwala obecnie na udokumentowane analizy. Pozostaje domniemanie, że w ramach szeroko rozumianego sektora zdrowia oraz sektora nowych technologii dokonało się krzyżowe połączenie interesów” - dodaje uczona.

 

Profesor pisze też, że w wielu krajach za osoby zmarłe z powodu koronawirusa uznaje się także te, które po prostu miały wirusa w organizmie, nawet, jeżeli rzeczywista przyczyna zgonu była inna. Przywołała tu ocenę prof. Klausa Puschela ze szpitala na Uniwersytecie w Hamburgu, według którego wszyscy przebadani przez jego zespół zmarli mieli inne ciężkie choroby, i Covid-19 był jedynie kroplą, która przelała czarę. W tym sensie można go przyrównać z przypadkami ciężkiej grypy - tak dokładnie traktuje go na przykład grupa badaczy z Uniwersytetu Stanforda.

 

Epidemia, uważa prof. Bobińska, może mieć duże znaczenie dla porządku międzynarodowego. Pokazała między innymi, że Unia Europejska była niezdolna do jakiejkolwiek odpowiedzi jako całość i działania podejmowały państwa narodowe. Zaostrzeniu uległa też wojna handlowa Ameryki z Chinami. Na epidemii tracą też bardziej gospodarki rozwinięte, a mniej rozwijające się. „Wg prognoz MFW w tym roku światowy PKB spadnie o 3 proc. Najwięcej stracą gospodarki rozwinięte, bo 6,1 proc. (strefa euro – 7,5 proc., USA – 5,9 proc., Japonia – 5,2 proc.), a znacznie lepiej poradzą sobie kraje rozwijające się, gdzie spadek wyniesie 1 proc. Azjatycki Bank Rozwoju przedstawia dużo bardziej pesymistyczne szacunki: strata na „lockdown” wyniesie ok. 6,4-9,7 proc. światowego PKB. Z kolei wg najnowszej prognozy KE (Rz.pl, 2.07.2020 r.) spadek PKB w Unii Europejskiej wyniesie średnio 7-8 proc., a Polska (- 4,6 proc.) wyjdzie z tego w miarę obronną ręką. Ale to są wskaźniki syntetyczne” - czytamy w artykule.

 

Wskutek Covid-19 Ameryka może postawić na swoistą regionalizację produkcji, czyli na produkcję wewnątrz swojego kraju/kontynentu. Europa tymczasem może otworzyć się jeszcze bardziej na Chiny, ale już nie tyle na ich tanie towary, co na inwestycje. Popiera to, pisze prof. Bobińska, choćby kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Źródło: sobieski.org.pl

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-08-18 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy na tym i innych portalach nie pisze się o tym od lat? Czy nie mówi o tym Konfederacja? Przecież PiS ma tu wśród komentatorów swoich agentów i informatorów. Niech spadkobiercy Jakuba Franka nie udają uczciwych wiernych katolików. O wszystkim wiedzą, zezwalają, wręcz to pochwalają i inicjują. Sami czerpią korzyści z naiwności społeczeństwa Sami współpracują z sektorem "zdrowia" i nowych technologii. Teraz chcą dla siebie bezkarności w obliczu prawa. PiS to totalitaryzm+ w pakiecie z 500+.
3 miesiące temu / wa
 
Mamy 3 byłych żyjących prezydentów i co zrobili dla Polski, by nie korporacje a polskie firmy? Sprzedam Polskę -msp.gov.pl ogłoszone 8-14 maj 2010r. w t.economist
3 miesiące temu / Mojcher
 
doskonale przedstawione jest nam jak teraz likwiduje sie gornictwo jaki diskonaly srodek wymwyslono a perfidia propagandy i rezyserki prosta bo dla poddanych uwiarygadnia sie ze juz wirusik w kancelarii premiera BO MIELI KONTAKT Z GORNIKAMI a nie przypadek bo gornicy podali do Prokuratury zawiadomienie o ptwie w falszowaniu tescikow ujawniono niewiarygodne ze z klucza byli juz wykazani z wirusikiem jeszcze przed testami bo zreszta testy sa uniwersalne zdalne wg oprogramowania TACY TO PRZESTEPCY
3 miesiące temu / zbigniew
 
Lekarze mogą zapomnieć o szacunku że strony spoleczenstwa. Cały "szeroko rozumiany sektor zdrowia" może.
3 miesiące temu / tok
 
Cenię Panią Bobińską, ale nie odkryła tu żadnej Ameryki. Skoro największe korporacje dysponują majątkami większymi niż niejedno średnie państwo, to mają też możliwości kształtowania rzeczywistości gospodarczej i politycznej na świecie! Dziwne byłoby, gdyby z tego nie korzystały. W dodatku procesy decyzyjne są tam dużo prostsze i szybsze, niż w przypadku państw. No i ich zarządy nie muszą się liczyć z histerycznymi zagrywkami totalnej opozycji! A poza tym -Jeff Bezos to nie Apple, lecz Amazon!
3 miesiące temu / Elon
 
warto dodać, że wymienieni w artykule miliarderzy pokazywani jako właściciele tych firm gigantów mają tylko drobny ułamek akcji tych firm. Na przykład Bezos ma tylko 1,5 % akcji Amazona, to samo Zuckerberg z Facebooka. Pytanie do kogo należy pozostałe 98,5 % ?
3 miesiące temu / Pejot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.