DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

„Proces słuchania” w irlandzkiej diecezji. Większość zgromadzenia „za” postępowymi zmianami

„Proces słuchania” w irlandzkiej diecezji. Większość zgromadzenia „za” postępowymi zmianami
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (kollynlund)

Irlandzki biskup John Fleming, zainspirowany nauczaniem papieża Franciszka, zainicjował „proces słuchania” w swojej diecezji Killala, która obejmuje północne hrabstwo Mayo i zachodnie Sligo. Rezultatem tego projektu zatytułowanego „Pokładanie nadziei w wierze” (Placing Hope in Faith) jest m.in. poparcie dla święceń kapłańskich kobiet oraz zmiany nauki Kościoła o homoseksualizmie.

 

„Proces słuchania” obejmował w pierwszym etapie przeprowadzenie ankiety wśród tysiąca pięciuset osób w diecezji. Opracowane na tej podstawie postulaty następnie poddano pod głosowanie zgromadzenia diecezjalnego, składającego się z 300 delegatów z 22 parafii. „Osiemdziesiąt procent głosowało za diakonatem kobiet, 69 proc. poparło kapłaństwo kobiet, 85 proc. poparło żonatych księży, 81 proc. oddało swój głos popierając powrót żonatych księży do czynnej posługi”.

 

Ponadto „zgromadzenie także udzieliło w 86 proc. poparcia dla zmiany kościelnej nauki o homoseksualizmie, by odzwierciedlała ona włączenie wszystkich osób, niezależnie od orientacji seksualnej, stanu małżeńskiego lub stanu rodzinnego”.

 

Ks. Brendan Hoban stwierdził w wywiadzie dla „Irish Examiner”, że „bp Fleming zobowiązał się do włączenia postulatów zgromadzenia do polityki diecezji, jeśli będzie to w zakresie jej kompetencji”. Pozostałe postulaty mają być przekazane do rozpatrzenia przez Konferencję Biskupów Katolickich oraz nuncjuszowi apostolskiemu, który z kolei ma je przesłać odpowiednim władzom w Rzymie.

 

Wprawdzie ks. Brendan Hoban przyznał, że w zakresie kompetencji diecezji nie leży np. wyświęcanie kobiet czy żonatych mężczyzn, ale z drugiej strony biskup Fleming oświadczył, że „postulaty te, kiedy zostaną zaakceptowane, staną się polityką diecezji i będą tworzyć podstawy duszpasterskiego planu dla diecezji”.

 

Postulaty te zostały skrytykowane przez pisarza i diakona Nicka Donnelly’ego jako herezja. Stwierdził on m.in., że „biskup John Fleming pozwala na detronizację słowa Bożego w diecezji Killala przez duchowieństwo i świeckich, którzy są albo w najlepszym przypadku nieodpowiedzialnie nieświadomi albo w najgorszym – niszczycielsko lucyferyczni. Zamiast zapewnić posłuszeństwo wierze, bp Fleming pozwolił na szalejące nieposłuszeństwo wierze katolickiej w owczarni, którą ma obowiązek chronić. (...) Proces słuchania zainicjowany przez biskupa Fleminga nie jest autentycznym wyrazem sensus fidei, ale udzieleniem głosu herezji, która grozi zerwaniem komunii z Kościołem”.

 

Jules Gomes z Church Militant przypomina, że w 2009 roku biskup Fleming nie udzielił zgody na odprawianie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wbrew decyzji papieża Benedykta XVI, która zapewniła możliwość odprawiania takich Mszy.

 

W diecezji Killala w roku 1973 posługiwało 62 księży. Według prognoz w roku 2037 tylko od trzech do sześciu księży będzie pełnić posługę w 22 parafiach tej diecezji. Tę smutną statystykę dopełnia fakt, że w tym roku wyświęcono w Irlandii tylko ośmiu kapłanów.

 

 

Źródło: ChruchMilitant.com

Jan J. Franczak

 

 


DATA: 2019-09-25 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Irlandii za to kwitnie prawdziwe Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej, gdzie odprawiane są Msze Św. Trydenckie. Na Mszę Trydencką w każdą Niedzielę przychodzi mnóstwo wiernych - najwięcej Irlandczyków ale jest także grupa Polaków, Chińczycy, a nawet Włoch. Tam głoszona jest prawdziwa nauka Kościoła. Sama tam uczęszczam z mężem w każdą Niedzielę, we wszystkie Święta. Jest to po prostu moja Parafia St. Kevin's Church w Dublin 8
7 miesięcy temu / Katarzyna
 
Non possumus! Nigdy nie pozwolimy na kapłaństwo żonatych czy kobiet. A co do traktowania lgbt, to chyba Polacy dali wyraz co o tym sądzą w ostatnim czasie!
7 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
W Irlandii Kościół umiera, tylko garstka starych ludzi I starych kapłanów wyznających rozwodniony protestancki katolicyzm, np ksiadz siedzi A swieckie kobiety rozdają komunie św oczywiście wszystkim jak leci do łapy
7 miesięcy temu / G
 
Brzmi to raczej jak rezultat projektu "Zaprzeczanie wierze".
7 miesięcy temu / M.
 
Myślę, że warto robić takie sondaże wewnątrz kościelne. Trzebaby zapytać o podstawowe prawdy wiary. Mielibyśmy rozeznanie ilu duchownych naprawdę potrzeba. Z powyższego wynikałoby, że Irlandia to praktycznie jedna diecezja, może z jednym bp pomocniczym i może jakimiś emerytami. Na milion katolików nie ma co liczyć. Wydaje mi się, że w Niemczech będzie podobnie albo i gorzej w liczbach bezwzględnych. Ciekawe jak w Polsce?
7 miesięcy temu / Ireneusz
 
Dlaczego tak słabo ? Niech przegłosują DEKALOG !!! i odrzucą lub GO zmienią
7 miesięcy temu / nik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.