DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Prezydent Duda podpisze i... skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o IPN

Prezydent Duda podpisze i... skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o IPN
[email protected] szymczak/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zapowiedział podpisanie nowelizacji ustawy o IPN i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa przewiduje karę za przypisywanie Polsce winy za Holokaust i – jak zauważył prezydent – ten fakt wywołuje napięcia w relacjach Polski z Izraelem a także Stanami Zjednoczonymi. Dlatego chcąc rozwiać wszelkie międzynarodowe wątpliwości oraz oddając szacunek ocalałym z Holokaustu, Andrzej Duda zdecydował się skierować projekt do rozpatrzenia przez sądownicze gremium.

 

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Duda skomentował trwający konflikt dyplomatyczny na linii Polska-Izrael oraz Polska-USA, wywołany próbą zakazania posługiwania się kłamliwym zwrotem o udziale naszych rodaków w zorganizowanym ludobójstwie, dokonanym na Żydach przez Niemców.

 

Jak zauważył Andrzej Duda, ustawa nie jest nowością i sam, przebywając kilka miesięcy temu z wizytą w Izraelu, prowadził w tej sprawie negocjacje. Wtedy też pojawiały się oczekiwania, by z zakazu wykluczono działalność naukową i artystyczną. To oczekiwanie „środowisk żydowskich” – jak stwierdził prezydent – zostało uwzględnione.

 

Prezydent zdecydowanie podkreślił, że Polska w trakcie II wojny światowej nie istniała, zaś ofiary, także te narodowości żydowskiej, były przed rokiem 1939 obywatelami polskimi. W sumie w wyniku konfliktu z lat 1939-45 życie straciło 6 milionów obywateli naszego kraju. Z tego około 3 miliony było narodowości żydowskiej i zostało zamordowanych przez Niemców. Podobny los spotkał również osoby narodowości polskiej, które także ginęły w obozach, rozstrzeliwaniach ulicznych, w walkach partyzanckich i niemieckich katowniach, jak np. Pawiak.

 

Andrzej Duda nie kwestionował udziału poszczególnych osób narodowości polskiej we wspieraniu ludobójczych działań Niemców. Podkreślił jednak, że nie był to zorganizowany udział, a zachowanie poszczególnych, indywidualnych osób, zaś w Polsce nigdy nie działał kolaborujący z nazistami rząd, co działo się na Zachodzie.

 

Prezydent zwrócił jednak uwagę, że w Izraelu istnieją obawy związane z nowelizacją ustawy o IPN. Niektórzy twierdzą, że posłuży ona fałszowaniu historii. Zdaniem prezydenta z tekstu ustawy nie wynika nic podobnego. Andrzej Duda rozumie jednak obawy i pragnie oddać szacunek pamięci oraz uczuciom ocalałych z Holokaustu.

 

Dlatego też zdecydował podpisać ustawę oraz skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, aby instytucja rozpatrzyła przepisy pod kątem wolności słowa.

 

Dodał ponadto, że w Polsce nie będzie nigdy zgody na nienawiść etniczną, szczególnie zaś antysemityzm.

 

 

MWł

 

 


DATA: 2018-02-06 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Duda przyznaje, że "negocjował" tę ustawę w Izraelu. Skutek widzimy. Duda jeździł także do USA. Pytanie jest takie: co obiecał żydowskim gangsterom w Nowym Jorku (rozmawiał z nimi prawie dwie godziny, polska opinia publiczna nie została poinformowana o treści tych rozmów).
ponad 1 rok temu / wwm
 
Skoro ?Prezydent RP pisze ?Holokaust Żydów był planową eksterminacją, nie mającą precedensu w całych dziejach ludzkości? to prezydent tak jak wcześniej żydzi nie rozumie, że może być tylko jeden naród wybrany. Próba zajęci przez aryjskich Niemców, miejsca zajmowanego przez wieki przez żydów skończyło się masakrą tych ostatnich. Niemcy się wycofali z rankingu a ich miejsce zajęli Polacy. Stąd ma wyjść Iskra Boża i dlatego żydzi są tak czujni i drażliwi na swój sposób. Chodzi o ich wybraństwo. Chodzi o zamach na największą z największych świętości! Polacy chcą być jak Żydzi, nie jak zwierzaki-goje! Stwierdzili, że chcą im zabrać HOLOKAUST! O to chodzi. Polacy chcą tego samego, co żydzi i nie chcą cicho siedzieć. Taki jest powód ?agresji?, która jest skoordynowaną odpowiedzią na próbę ustawiania się na tym samym piedestale, gdzie stoi naród wybrany. Tego żydzi nie mogą wprost znieść i dlatego im puściły nerwy i zwieracze. Maiła rację pan Grzegorz Braun mówiąc
ponad 1 rok temu / Jagna
 
"Prezydent chce, aby instytucja rozpatrzyła przepisy pod kątem wolności słowa." - czyli ustawa ustawą ale wolność słowa dla ofiar musi być - taka przyszłość narodów, jaka wolność słowa...Niemcy się przyznały do zbrodni, Polacy jeszcze nie są gotowi do "solidarności wobec sąsiada", natomiast Żydzi - kto zabroni mówić ofiarom?
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Piłat nie był skłonny do tak jawnego pogwałcenia zasad sprawiedliwości jedynie dlatego, że kapłani i motłoch ryczeli domagając się śmierci tego człowieka"Daniel Rops Życie Jezusa,s,456 powiedział do Jezusa: Naród twój i arcykapłani wydali mi ciebie iodesłał Jezusa do Heroda.... Miał nadzieję,że uratuje Jezusa gdyż był człowiekiem, który najwidoczniej nie popełnił żadnego przestępstwa. Ze względu na tłum żądający... wydać musiał Jezusa.
ponad 1 rok temu / Witold
 
Nie rozumiem dlaczego działalność artystyczna ma być wykluczona? Żeby mogły powstawać filmy takie jak Ida, czy Pokłosie? A może sztuki takie jak Klątwa?
ponad 1 rok temu / Bron
 
Polaków, nawet "Polacy" mordowali.
ponad 1 rok temu / DialogSercaMiłości
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.