DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Prezydent Andrzej Duda o zakazie aborcji: proszę zapytać o to w Sejmie

Prezydent Andrzej Duda o zakazie aborcji: proszę zapytać o to w Sejmie
źródło: prezydent.pl

„Proszę zapytać o to w Sejmie…”, „Proszę zapytać w Trybunale Konstytucyjnym” – w ten sposób w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” prezydent Andrzej Duda skomentował działania Sejmu w sprawie projektu „Zatrzymaj Aborcję” oraz Trybunału Konstytucyjnego badającego zgodność z ustawą zasadniczą tzw. aborcji eugenicznej.

 

Prezydent został zapytany o leżący w sejmowej zamrażarce od 10 stycznia 2018 roku obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję” poparty przez 830 tys. Polaków i Konferencję Episkopatu Polski. Redaktorzy Lidia Dudkiewicz i Artur Stelmasiak zwrócili uwagę, że prezydent w liście przesłanym prawnikom, którzy niedawno pielgrzymowali na Jasną Górę podkreślił, że popiera wyeliminowanie z polskiego prawa tzw. przesłanki eugenicznej. Przypomnieli również, że przez wiele lat PiS deklarowało pełne poparcie dla ochrony życia, a teraz blokuje bądź odrzuca wszelkie inicjatywy w tej sprawie. – Co się zmieniło? – zapytano prezydenta.

 

Proszę zapytać o to w Sejmie… Ja mogę powiedzieć tyle, że swoje zdanie w tej kwestii podtrzymuję i na pewno podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, gdy tylko Sejm ją przegłosuje i trafi ona na moje biurko. Zresztą w liście do prawników pielgrzymujących na Jasną Górę nie pierwszy raz wyraziłem poparcie dla ochrony życia. Wcześniej wielokrotnie mówiłem o tym w wywiadach, gdy tylko mnie o tę kwestię pytano – odpowiedział Andrzej Duda.

 

Warto zauważuyć, że prezydent popierający ochronę życia i zakazanie w Polsce aborcji eugenicznej przez ponad 3 lata nie zrobił nic w tej sprawie, prócz składania deklaracji. Tymczasem jego urząd może wyjść z z inicjatywą ustawodawczą. Temat obrony życia przegrał jednak z innymi „pilnymi” sprawami, jak nocne zaprzysiężanie sędziów czy nieudane referendum konstytucyjne.

 

Lidia Dudkiewicz i Artur Stelmasiak podkreślili również, że w październiku minęła „pierwsza rocznica złożenia do TK wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej”. – Czy Pan Prezydent jako strażnik konstytucji może w tej sprawie coś zrobić? – zapytali dziennikarze.

Proszę zapytać w Trybunale Konstytucyjnym (…). To są decyzje podejmowane w TK, który jest instytucją niezależną. Ja jednak myślę, że Trybunał pracuje nad tą sprawą – stwierdził Andrzej Duda.

 

Tego jak w praktyce przebiegają prace TK nad wnioskiem nie wiadomo. W tym czasie Trybunał za to zajmuje się takimi problemami jak „Opłaty i kary z tytułu usuwania drzew lub krzewów” czy „Prawo o ruchu drogowym w zakresie, w jakim powołane przepisy przewidują przechowywanie na parkingu strzeżonym pojazdu usuniętego z drogi do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcia i parkowanie oraz uzależniają wydanie pojazdu umieszczonego na parkingu od okazania dowodu uiszczenia wspomnianej opłaty”.

 

Źródło: tygodnik „Niedziela” / trybunal.gov.pl

TK


DATA: 2018-11-08 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie będę głosować na rząd, który zabija własne dzieci i cały naród naraża przez to na zagładę. " Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości " Święte słowa naszego papieża rodaka.
ponad 1 rok temu / Teresa
 
Dzięki usuwaniu "pięknego drzeewostanu" lesistość Polski po wojnie wzrosła o 10%. Należy raczej dbać o zieleń w miastach i nowo budowanych osiedlach.
ponad 1 rok temu / do Jan
 
akurat problem usuwania drzew jest naglący - wycinają piekny drzewostan w Polsce i nikt nic nie robi
ponad 1 rok temu / Jan
 
Tak naprawdę widać że politycy trzymają się tego co mieli w programach i jeśli nie ma czegoś w programie danej partii czy polityka to bardzo trudno o niespodziankę. Dlatego trzeba naciskać żeby to było w programach politycznych.
ponad 1 rok temu / Andrzej
 
Dziekuje, popytam. Panie prezydencie Duda, ja panu odpowiem przy wyborach za 3 lata.
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.