DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Prezydencka debata w TVP. Prawie wszyscy kandydaci obiecują bronić statusu małżeństwa

Prezydencka debata w TVP. Prawie wszyscy kandydaci obiecują bronić statusu małżeństwa
Fot. TVP Info

Podczas pierwszej wspólnej debaty telewizyjnej ogromna większość kandydatów do fotela prezydenckiego obiecała Polakom, że sprzeciwi się ewentualnej legalizacji homoseksualnych niby-małżeństw. Formuła programu nie pozwoliła na rzetelny, merytoryczny spór.

 

 

Kategoryczne „nie” dla pseudo-małżeństw jednopłciowych oraz adopcji przez homozwiązki dzieci wypowiedzieli: prezydent Andrzej Duda, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski, Krzysztof Bosak (wypomniał prezydentowi nominowanie na p.o. Prezesa Sądu Najwyższego zwolennika zrównania praw jednopłciowych związków z małżeństwami), Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Szymon Hołownia zadeklarował odesłanie takiej ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm.

Nie odpowiedziała na to pytanie Małgorzata Kidawa-Błońska. Robert Biedroń stwierdził krótko: „jak równość to równość”.

 

Telewizja narzuciła kandydatom surowe warunki rywalizacji. Pretendenci mieli tylko minutę na odpowiedź w każdej z pięciu rund, dedykowanych różnym obszarom tematycznym. Nie mogli zadawać sobie nawzajem pytań. W finałowej części mogli jeszcze wygłosić minutowe oświadczenia.

 

Większość debaty przypominała festiwal frazesów. Kandydaci nie przywiązywali się do zadanych przez prowadzącego kwestii. Często wygłaszali oświadczenia niezwiązane z tematem. Niektórzy skupiali się praktycznie wyłącznie na krytyce adwersarzy uznanych za najgroźniejszych rywali spośród stawki.

 

Pretendenci zaczęli od polityki zagranicznej. Najpierw musieli określić, do której stolicy wybiorą się z pierwszą oficjalną wizytą po ewentualnym wyborze. Robert Biedroń wymienił Niemcy i Francję, Szymon Hołownia – Kijów, Berlin i Paryż, Krzysztof Bosak – Budapeszt. Urzędujący obecnie prezydent wskazał na Rzym, Mirosław Piotrowski – Waszyngton (by spytać Donalda Trumpa o ustawę 447), Władysław Kosiniak-Kamysz uchylił się od konkretnej odpowiedzi.

 

Kandydaci prezentowali swoje pomysły na rozwój gospodarczy. Wskazywali na potrzebę redukcji biurokracji i obniżkę podatków. Mirosław Piotrowski zauważył, że na tarczach antykryzysowych najbardziej zyskują banki. Krzysztof Bosak wytknął prezydentowi Dudzie niezrealizowane obietnice – podniesienie kwoty wolnej od podatku i obniżenie stawki ZUS dla przedsiębiorców.

 

Wśród elementów programu dotyczącego bezpieczeństwa kraju Andrzej Duda podkreślił inwestycje energetyczne. Kosiniak-Kamysz i Kidawa-Błońska nie zdążyli zawrzeć w swych wypowiedziach merytorycznych konkretów. Krzysztof Bosak mówił o modernizacji polskiego wojska i wytknął PiS drogie zakupy militarne oraz klientelizm zamiast suwerennej polityki.

 

Robert Biedroń jako jedyny uderzył w nuty skrajnie lewicowe, mówiąc o świeckim państwie i „piekle kobiet” zgotowanym przez „tych wszystkich konserwatystów”.

 

W końcowym oświadczeniu Kidawa-Błońska obiecywała dialog i zasypywanie podziałów,  Biedroń obiecał, że „nie będzie klękał przed biskupami”, za to powalczy o „prawa kobiet”. Stanisław Żółtek wezwał do likwidacji podatków (PiT, CiT), i biurokracji, Szymon Hołownia – do udziału w wyborach. Kandydat Konfederacji deklarował obronę interesów Polski w relacjach z USA, Izraelem, UE, Rosją, Ukrainą. Szef PSL obiecał wyborcom normalność i równość.  

 

 

Źródło: TVP1

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-05-06 23:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bosak jako jedyny - merytorycznie i w punkt
20 dni temu / Mateusz
 
Piotrowski, Bosak, ew. Duda, chociaż podpadł mi kilka razy
21 dni temu / Ella
 
Bosak contra reszta
21 dni temu / Jak
 
Biedroń kiedyś powiedział że służy niemcom i sorosowi więc niech spada.
22 dni temu / dikkk
 
Polityków których lubie Bosak, Macierewicz, Duda, Szydło, Kaczyński reszta to pacynki światowej finansjery zwłaszcza platfusy i biedroń...
22 dni temu / nomi
 
Szukajcie Pokoju. Kiedy poznacie swego Boga dostaniecie Pokoj. Efezjan 5 na dzisiaj.
22 dni temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.