DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Prezes Ordo Iuris: Kaczyński nie przestraszył się czarnego protestu. Wykorzystał go jako wymówkę

Prezes Ordo Iuris: Kaczyński nie przestraszył się czarnego protestu. Wykorzystał go jako wymówkę

Jarosław Kaczyński nie przestraszył się protestów, lecz raczej wykorzystał je jako pretekst do zmiany stanowiska i spacyfikowania klubowych nastrojów za życiem – uważa Jerzy Kwaśniewski. Zdaniem prezesa Ordo Iuris rola prezesa PiS w upadku inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji” była decydująca.

 

- Jestem zawiedziony tym, że nie udało nam się zrealizować konstytucyjnego standardu ochrony życia ludzkiego jako prawa podstawowego, przyrodzonego i nienaruszalnego. Każdego dnia będą ginąć kolejne dzieci – stwierdził w rozmowie z Onetem prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski. Jak podkreślił „do obywatelskiej inicjatywy przystępowaliśmy niedługo po wyborach, zachęcani przez wielu polityków obozu rządzącego. Mówili wówczas, że są gotowi poprzeć inicjatywę pełnej, prawnej ochrony życia”.

 

Mec. Kwaśniewski przyznał, że „za dobrą monetę wzięto deklarację prezesa Kaczyńskiego, który w czasie kampanii wyborczej, jak i tuż po wyborach, a teraz z mównicy sejmowej, potwierdził, że jest za pełną ochroną życia i zakazem aborcji. W czasie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda powiedział wprost, że w Polsce musi być wprowadzona absolutna ochrona życia, przede wszystkim tego bezbronnego – poczętego. Rozmówca Onetu przypomniał też, że w poprzedniej kadencji Sejmu PiS jednogłośnie popierało projekt Stop aborcji, gdy projekt zaprezentowała w pierwszym czytaniu Kaja Godek.

 

Zdaniem prezesa Ordo Iuris przywoływana w wielu uzasadnieniach konieczności utrącenia obywatelskiego projektu wprowadzającego pełną ochronę życia tzw. zasada wahadła jest mitem.

 

- Ten argument wykorzystywano w krajach, gdzie chadecja szukała wymówek dla bezczynności w sprawie przywracania pełnej ochrony życia. Z kolei, gdy popatrzymy na Irlandię czy Chile, gdzie udało się zaprowadzić konsekwentną ochronę życia w fazie prenatalnej, to po przejęciu władzy przez socjalistów nie dochodziło do zwrotu ku polityce aborcyjnej. Jeśli przywracamy właściwą ochronę praw podstawowych, takich jak wolność czy ochrona życia, następuje ich szybka i powszechna społeczna akceptacja. Widać to chociażby po szerokim poparciu dla ochrony życia w Polsce, podczas gdy na początku lat 90. opinia publiczna wyrażała w tym zakresie zupełnie inne zdanie. Wówczas jednak nie zabrakło dalekowzrocznej polityki i polityków  – podkreślił.

 

Mecenas Kwaśniewski ujawnił, że wielokrotnie przedstawiciele komitetu „Stop aborcji” bezskutecznie zabiegali o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. - Od pewnego momentu takie rozmowy były niemożliwie. A rola prezesa Kaczyńskiego w upadku inicjatywy obywatelskiej była decydująca. Po pierwszym czytaniu, w którym większość klubu PiS zagłosowała zgodnie z własnym sumieniem za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem i za obroną życia, w drugim czytaniu, jak wiemy po intensywnym łamaniu sumień, takich sprawiedliwych było niewiele ponad 30. Czy to była faktyczna obawa przed protestami? Myślę, że nie – powiedział.

 

Zdaniem prezesa Ordo Iuris „Kaczyński nie przestraszył się protestów, lecz raczej wykorzystał je jako pretekst do zmiany stanowiska i spacyfikowania klubowych nastrojów za życiem. Dlaczego? Może rzeczywiście wierzy w zasadę wahadła”. Jak podkreślił prawnik, „zmiana przepisów jest wciąż możliwa, ale patrząc na to, co się wydarzyło, moje nadzieje są coraz mniejsze. Cóż było bowiem prostszego, niż przyjąć projekt w tempie zbliżonym do projektów zmian w Trybunale Konstytucyjnym”.

 

Odnosząc się do zarzutów o chęć zastawienia przez Ordo Iuris pułapki na rząd, mec. Kwaśniewski określił je mianem „absurdalnych”. - Nie słyszę takich zarzutów, gdy nasz raport o polityce rodzinnej jest prezentowany u pana prezydenta, gdy nasi analitycy występują w USA z raportem o stanie demokracji w Polsce, lub gdy wyjaśniamy na naszej konferencji w Parlamencie Europejskim bezpodstawność tworzenia szczególnych procedur nadzoru nad demokracją krajów członkowskich – podkreślił Kwaśniewski.

 

Dopytywany o stanowisko wystosowane przez biskupów, którzy w komunikacie stwierdzili, że nigdy nie popierali projektu, który zakłada kary dla kobiet, Kwaśniewski odpowiedział: - Rzeczywiście powstała wówczas duża niezręczność. Komunikat rzecznika Episkopatu wydany w dniu posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości był zaskakujący i wydawał się wymierzony w inicjatywę obywatelską. Ale już dzień później pełny komunikat opublikowany w chwili głosowania popierał inicjatywę, wskazując, że jedynie przepisy dotyczące karania kobiet nie znajdują poparcia Kościoła, ale cały projekt już tak.

 

 

Źródło: Onet.pl

luk

 
DATA: 2016-10-12 13:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wiec sam Pan mecenas przyznaje że Episkopat był przeciwny i nie popierał projektu. Ale gdyby tylko odstąpili od przepisów umożliwiających karanie matek byłoby OK Ale Nie Oni do końca się tego trzymali jak rzep psiego ogona a finał znamy już wszyscy czyli porażka a winny jest oczywiście prezes Kaczyński! Czy tylko ja dostrzegam w tym prowokacje??
ponad 3 lata temu / BOlek
 
@PiS jest słaby 40 lat żydzi chodzili po pustyni, żeby wymarli wszyscy pamiętający niewolnictwo, u nas też zmieni się myślenie, jak będą rządzili ludzie, którzy nie pamiętają niewolnictwa PRLu. Tylko oby nie przeważyło to lewackie, oby pozostało katolickie...
ponad 3 lata temu / Aaaa
 
Po co jesteś w ruchu "Pro live", skoro popierasz dalsze mordowanie dzieci? Po to by odwalać krecią lewacką robotę? No bo skąd wiesz co w przyszłości zrobią lewacy? Pewnie stąd, że sama jesteś kryptolewaczką.
ponad 3 lata temu / do ola
 
Jaka wojna ideologiczna, jaka utrata władzy? Odlatujecie. W kaftan a nie do parlamentu.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Popieram PIS i Kaczyńskiego. Od lat jestem w ruchu Pro live i decyzja jest słuszna, jesli zrobi sie wojne ideologiczna i PIS straci władzę - lewacy wprowadza tyle zła i zabiajnia, ze szok, a to własnie groziło.
ponad 3 lata temu / ola
 
Jarek i cały PIS egzamin ze znajomości podstawowych zasad wiary katolickiej. Może okazać się, że bliżej większości znicz do judaizmu, a tam zdaje się taka dwulicowość w pełni jest uzasadniona
ponad 3 lata temu / Andrem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.