DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Premier Hiszpanii twierdzi, że papież pomógł w ekshumacji gen. Franco. Watykan zaprzecza

Premier Hiszpanii twierdzi, że papież pomógł w ekshumacji gen. Franco. Watykan zaprzecza

Stolica Apostolska zanegowała we wtorek deklaracje premiera Pedra Sancheza, który w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Corriere della Sera” stwierdził, że jego gabinet w sprawie ekshumacji generała Francisco Franco miał otrzymać „pomoc papieża”.

 

W komunikacie watykańskiego biura prasowego zaprzeczono, aby papież Franciszek miał podejmować jakiekolwiek działania wspierające przeniesienie ciała byłego hiszpańskiego premiera z bazyliki w Dolinie Poległych, gdzie znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej z lat 1936-39. Wyjaśniły, że Stolica Apostolska nigdy nie zabrała głosu w sprawie ekshumacji ciała generała Franco.

 

24 października 2019 r. zwłoki Franco zostały z inicjatywy Pedra Sancheza przeniesione na położony pod Madrytem cmentarz Mingorrubio w El Pardo. Procedury dotyczące tej sprawy Sanchez rozpoczął krótko po zaprzysiężeniu swojego pierwszego rządu w czerwcu 2018 r.

 

Premier socjalistycznego gabinetu twierdził, że ekshumacja i przeniesienie zwłok Franco są „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Sanchez podkreślał też, iż obecność prochów Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar hiszpańskiej wojny domowej.

 

Tymczasem rodzina generała wskazywała, że decyzja premiera wynikała jedynie z rewanżyzmu oraz chęci zbicia politycznego kapitału przez socjalistów na sporze o ekshumację Franco.

 

KAI

TK


DATA: 2020-07-22 07:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nieważne jak, ważne że zbrodniarz nie leży już z żołnierzami.
5 miesięcy temu / LMB
 
Daj Boże więcej takich obrońców tradycji, wiary i narodu, jak gen. Franco. Wielu pięknoduchów, także na tym katolickim portalu, zżyma się na wspomnienie Caudillo i dołącza do chóru poprawnościowych miernot i słabeuszy. Dlaczego mamy rezygnować z czynnego oporu, jeżeli nieprzyjaciel systematycznie niszczy nam ten świat, który kochaliśmy i kochamy? Czy mamy dobrowolnie oddać wszystko co najcenniejsze i najświętsze dla nas?
5 miesięcy temu / Jeden z ostatni
 
@Aha Zanim zaczniesz zapełniać śmietnik historii, postudiuj trochę historię. Franco ma krew na rękach, ale zbrodnie popełniały obie strony, doucz się po której stronie było bardziej szokujące barbarzyństwo niestety statystycznie, bo przykłady z każdej strony są szokujące.
5 miesięcy temu / @@@
 
Z powodu wielu moich poglądów większość odwiedzających ten portal sklasyfikowałoby mnie jako ,,lewaka", uważam jednak że wyrzucanie zmarłego pomijam ekstremalnych zbrodniarzy z grobu to barbarzyństwo sprzeczne z podstawami naszej kultury i cywilizacji. Gdy w Hiszpanii zwycięży prawica to przeniesie go z powrotem do mauzoleum? Nie sądzę by Caudillo życzyłby sobie takich pośmiertnych peregrynacji. Tradycja zachodniej cywilizacji w odróżnieniu od turańskiej itp. nakazuje szacunek dla cmentarzy, nawet gdy spoczywają w nich wrogowie.
5 miesięcy temu / @@@
 
To znaczy kopali obydwa, czy papież wysłał z Watykanu czy in. kapłanów by kopali??? Hiszpania miała Zapatero teraz nastepnych???? Już prawie oficjalnie się mówi ,że wiele ludzi ma nie ukształtowane zmysły?
5 miesięcy temu / Geo
 
Widzę, że lewactwo zabrało się również za zapaskudzanie pch24.
5 miesięcy temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.