DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Premier: obostrzenia przedłużone. Do pięciu osób w kościele, wkrótce obowiązkowe maseczki

Premier: obostrzenia przedłużone. Do pięciu osób w kościele, wkrótce obowiązkowe maseczki
Mateusz Morawiecki. Fot: Krystian Maj/FORUM

Analizy potwierdzają słuszność podjętej strategii działania wobec koronawirusa i jest szansa, by przejąć kontrolę nad rozprzestrzenianiem się wirusa – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dlatego obostrzenia zostają na dłużej.

 

Szczegółowy plan jak żyć i funkcjonować rząd przedstawi po świętach Wielkiej Nocy.

 

Na pewno „do dowołania” będą obowiązywały ograniczenia dotyczące imprez masowych, a do 26 kwietnia przedłużono m.in. zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i sanitarne kontrole na granicach – granice zostają zamknięte do 3 maja (obowiązują dotychczasowe ograniczenia). Podtrzymany został też zakaz wejścia do lasów.

 

Na czas Wielkanocy i kolejne dni (do 19 kwietnia) utrzymane zostały ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych – wciąż będzie to maksymalnie 5 osób oraz asysta.

 

- Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowych, a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę - mówił szef rządu.

 

Jak wskazał premier, święta Wielkiej Nocy należy spędzać w wąskim gronie rodziny i nie spotykać się szerzej. Mateusz Morawiecki ogłosił też, że egzaminy ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne zostają przesunięte i zapewnił, że conajmniej trzy tygodnie wcześniej pojawi się komunikat o ich nowym terminie. Zapewne nie będzie to jednak wcześniej niż czerwiec - być może jego druga połowa.

 

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy muszą sprawować pieczę nad dziećmi.

 

Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, uzyskanymi dotąd efektami uzasadniał konieczność przedłużenia obowiązujących restrykcji. Zauważył jednak, że aby państwo funkcjonowało (także w zakresie lecznictwa osób chorych na inne choroby niż COVID-19), należy powoli i bezpiecznie wracać do normalnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

 

- Chcemy po świętach przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ ta dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, ona przez długi czas, myślę, że może nawet przez lata nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei – zaznaczył premier Morawiecki. Jak mówił, ta nadzieja jest coraz większa, że świat poprzez te programy gospodarcze, poprzez zbliżające się lato, odpowiednie rygory i obostrzenia będzie w stanie poradzić sobie, i Polska też będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią, rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

Z kolei Minister Zdrowia zapowiedział, że po świętach - od najbliższego czwartku - wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (nie musi być to maseczka, może być to chusta lub szalik). Ma to związek z rosnącą liczbą osób zarażonych i koniecznością większej ochrony.

 

JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ?

 

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

 

 

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.
DATA: 2020-04-09 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja chodziłem dzisiaj w lesie ale nic mi nie zrobicie, bo cholera... szpiegowskiego smartfona- zapomniałem. Podaję adres: Wielki Las u. Wśróddrzewna 12.
6 miesięcy temu / Cichociemny 202
 
@Jozue. Ha,ha, dobry tekst. "Polska to biedny kraj". A ponoć PiS nam taki dobrobyt zaprowadził. Przyjacielu, Polska to dopiero BĘDZIE BARDZO biedny kraj, jak się ta cała hucpa zakończy. Z Panem Bogiem.
6 miesięcy temu / Stefan 2
 
Wirusolodzy mówią, że koronawirusów jest całe mnóstwo i wynik takiego testu mógł by być dopiero po kilku tyg.Jest jeszcze taki aspekt, że u ludzi, którzy mają przeciwciała testy wychodzily by dodatnie.Jednym słowem do niczego się to nie nadaje.W szczepionkach napewno będzie syf bo łapy w tym macza ten pomocnik diabła Geats.
6 miesięcy temu / do Robert
 
Do wszystkich komentujących. Zła wiadomość. Otóż okazało się, że Polacy reagują na te wszystkie sankcje i obostrzenia standardowo - DOKŁADNIE TAK, jak przewidziano. To jest, jak to określił jeden ze starszych i mądrzejszych, eksperyment socjologiczny. Dla przykładu - w Polsce nie można spacerować po lesie, a w Niemczech zalecają takie spacery. Sprawdzana jest reakcja na te restrykcje, jak zachowa się społeczeństwo. Proszę nie winić obecnej krajowej "władzy", oni tylko przekazują i wprowadzają. Utrzymanie limitu 5 osób na Mszach św. jest złośliwością ze strony prawdziwych rządzących; tym smutniejsze, że polskie władze kościelne podjęły tą współpracę.
6 miesięcy temu / jac
 
Jeśli do 2 miesięcy nie będzie u nas apogeum czyli punktu kulminacyjnego - to powinniśmy wszyscy zdjąć te upokarzające maski i rękawiczki i stawić zbiorowy opór tej masońskiej maskaradzie. Wiem skądinad że nie sa wykonywane testy na obecność wirusa u ludzi podejrzanych o nosicielstwo na budowach w Warszawie - a to jest już skandal i prawdziwy test na intencje rządzących a jeśli to prawda że szczepionka o czym pisał portal PCH24 bedzie zawierać komórki abortowanych czyli zamordowanych dzieci to mamy prawdziwy cel tej akcji.
6 miesięcy temu / Robert
 
a on dalej o krzywej wzrostu. Jak nie nie chłop zaciął u Sowy i przyjaciół tak tylko o tej krzywej wzrostu bredzi
6 miesięcy temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.