DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Premier: nigdy nie zgodzimy się na mówienie o współodpowiedzialności Polski

Premier: nigdy nie zgodzimy się na mówienie o współodpowiedzialności Polski
Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/Forum

– Polska jako kraj, jako naród, nie była współodpowiedzialna za Holokaust. To niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać z przyjaciółmi w Izraelu i Stanach Zjednoczonych oraz z naszymi partnerami w innych krajach w Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał również, że polski rząd nie pozwoli na używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.

 

Szef rządu przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Polski. Mateusz Morawiecki podkreślił, że 3 mln z nich to Żydzi polskiego pochodzenia. – To wszystko byli obywatele Polski. 6 milionów Polaków zginęło podczas II wojny światowej. Nigdy nie zgodzimy się na to, by ktoś mówił, że Polska była współodpowiedzialna za Holokaust  –  mówił szef rządu. – Odpowiedzialność za zbrodnie, ofiary i wszystko co się stało w trakcie II wojny światowej ponoszą hitlerowskie Niemcy – oświadczył premier.

 

Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że polski rząd nie pozwoli nikomu, aby używał fałszywego sformułowania „polskie obozy śmierci". Dodał, że stanowi to obrazę dla wszystkich ofiar w bestialski sposób, brutalnie zamordowanych przez nazistowskie Niemcy. – Jeżeli chcemy przypisać odpowiedzialność za te wszystkie zbrodnie ich ofiarom, to jest to obelga w stosunku do tych ofiar, jak i do wszystkich innych, którzy chcieli w tym czasie pomóc swoim bliźnim, jak np. rodzina Ulmów – zaznaczył szef rządu.

 

Premier podkreślił, że potępia wszelkie zbrodnie, które zostały popełnione na Polakach, Ukraińcach, Żydach i osobach innych narodowości – niezależnie od pochodzenia zbrodniarzy. Zadeklarował, że chciałby wspierać badania historyczne nad II wojną światową i zaprosił  historyków z Izraela, Niemiec i z innych krajów do Polski, aby przeprowadzili badania historyczne odnośnie tego, co naprawdę działo się w latach 1939 - 1945.

 

– Chciałbym zaprosić wszystkich historyków, którzy chcieliby jeszcze bardziej zagłębić się w temat tych strasznych czasów II wojny światowej. Badania dotyczące II wojny światowej muszą być możliwe, osobiście będę je wspierać. Wszyscy, którzy chcą pomóc w odkryciu całej prawdy o zbrodniarzach wojennych, są w Polsce mile widziani – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

 

Szef rządu przypomniał, że Polska była okupowana podczas II wojny światowej przez ponad 2 tys. dni. Dodał, że dzisiejsze życie gospodarcze kraju nadal odczuwa skutki wojny i komunizmu. – Nie chodzi tylko o prawdę i o historię, chodzi też o to, co straciliśmy w roku 1939. Straciliśmy wtedy naszą przyszłość – powiedział.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-02-02 22:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nie oddamy ani guzika!" Mówi Ci to coś? Mateuszku?
ponad 1 rok temu / agricola
 
Pierwszy minister będzie "wyjaśnić, rozmawiać z przyjaciółmi w Izraelu i Stanach Zjednoczonych". Słowa, słowa, słowa... Skądinąd wiadomo, że takie palawery ciągną się od wielu lat (wycieczki tubylczego rządu do Izraela, Kneset w Krakowie w styczniu 2014 roku etc.). Z jakim skutkiem? Cały czas jesteśmy robieni w konia (innymi słowy: płacimy za radosny przywilej "przyjaźni" z Izraelem).
ponad 1 rok temu / wwm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.