DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Prawo pariasa. Broń czarnoprochowa

Prawo pariasa. Broń czarnoprochowa
Fot. MA /PCh24.pl

W Polsce, choć mało kto o tym wie, można posiadać broń bez pozwolenia. Wystarczy mieć skończone osiemnaście lat, aby legalnie zakupić broń palną. Każda broń zaprojektowana przed rokiem 1885 i ładowana rozdzielnie nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia. Jedyne ograniczenia jakie istnieją to zakaz używania poza strzelnicami oraz przenoszenia tej broni załadowanej.

 

Jakiego typu jest to broń? Najpowszechniejszymi są rewolwery kapiszonowe i takież karabiny, rzadziej strzelby i broń skałkowa. Oczywiście nie chodzi tu o egzemplarze zabytkowe, a powielające rozwiązania techniczne rodem z dziewiętnastego wieku. W produkcji tego typu broni specjalizują się Włosi i Hiszpanie. Przy czym większą estymą cieszą się produkty pochodzące ze słonecznej Italii.

 

Większość osób słysząc o możliwości posiadania tego typu broni, sugeruje się jej „antycznością” myśląc, że broń tak stara nie nadaje się praktycznie do użytku. W związku czym dalej nie podejmuje realizacji marzeń o własnej broni. Nic bardziej błędnego. Do strzelań rekreacyjnych broń tego typu nadaje się doskonale. Celność tej broni w niczym nie ustępuje celności broni współczesnej. Dodatkowo samo strzelanie z rewolweru Colta, czy też karabinu odprzodowego jest wspaniałym przeżyciem estetyczno-emocjonalnym.

 

Jest to broń niezawodna i nadspodziewanie celna. Typowy rewolwer kapiszonowy Colta, czy Remingtona daje w strzelaniu tarczowym wyniki wyższe niż pistolety używane powszechnie w wojsku, czy policji. Wojskowy karabin kapiszonowy ma celność porównywalną z karabinem Kałasznikowa, przy blisko dwukrotnie większej energii, tak więc doskonale nadaje się do strzelań tarczowych na sto metrów, a nawet do strzelań sylwetkowych na odległość trzystu metrów!

 

Aktualnie szacujesię, że w rękach Polaków jest może nawet około dwieście tysięcy sztuk broni czarnoprochowej. Niestety ze względu na biurokratyczne utrudnienia nie rozwinęła się proporcjonalnie do tego produkcja nawet akcesoriów, nie mówiąc o wytwarzaniu samej broni. I choć w Polsce jest fabryka mająca doświadczenie i sukcesy w produkcji dobrego czarnego prochu to niestety prawdopodobnie po wyczerpaniu zapasów magazynowych nie wznowi ona  już jego produkcji. Większość rynku jest więc opanowana przez proch sprowadzany z Czech. To piękne hobby nie przekłada się na wzrost możliwości polskiego przemysłu,a ten tak ciekawy i wartościowy segment rynku jest skazany na praktyczne nieistnienie w Polsce.

 

Co ciekawe, zapis o prawie do posiadania broni przestarzałej nie jest niczym nowym w praktyce państw europejskich, tyle że dopiero w wieku „wolności demokratycznej” zaczęto go stosować wobec własnych obywateli. Przedtem państwa kolonialne stosowały ten typ ograniczenia prawa do samoobrony wobec tubylczej ludności podbitej w krajach zamorskich. Przykładem tego typu stosunków może być Belgijskie Kongo. Na przełomie wieku dziewiętnastego i dwudziestego rdzenni mieszkańcy w zależności od stopnia lojalności mogli posiadać broń przestarzałą. Osoby uważane za potencjalnie buntownicze mogły używać broni skałkowej, a więc przestarzałej o około siedemdziesiąt lat, natomiast lojalni poddani Króla Belgów dopuszczeni byli do posiadania broni kapiszonowej, która odpowiadała standardom europejskim sprzed trzydziestu lat. Jeśliby przyrównać te kolonialne standardy do Trzeciej RP - to – pomimo uznania ogółu obywateli za politycznie niepewny - powinniśmy mieć prawo do posiadania pistoletów Vis, czy przynajmniej karabinów z okresu Pierwszej Wojny Światowej...

 

Czy fakt iż broń dostępna powszechnie w Polsce odstaje tak bardzo od konstrukcji nam współczesnych powinien nas odstraszać od zakupu? Z naciskiem należy powiedzieć: NIE. Żadne elaboraty czy kampanie społeczne nie zmienią wizerunku broni i jej posiadacza tak skutecznie jak coraz powszechniejsze jej posiadanie. Jeszcze dziesięć lat temu policja lobbowała za zdelegalizowaniem wiatrówek. Dziś już nikogo nie dziwi widok strzelających przy grillu rodziców i dzieci.

 

Poprzez posiadanie i rekreacyjne użytkowanie broni czarnoprochowej możemy przyczynić się do zmiany mentalności i w konsekwencji zmiany restrykcyjnego prawa.

 

 

Jacek Hoga

(Tekst pierwotnie publikowaliśmy w roku 2013)

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-26 09:23
AUTOR: JACEK HOGA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polacy odznaczają się szczególną cechą: dyskutowania o rzeczach o któych nic nie wiedzą. Rozporządzenie dotyczące rpzechowywania i przenoszenia broni sprzed zmian ustawy w latach 2011 - 2014 jasno wskazywało, że broń zarejestrowana do celów innych niż obrona włąsna ochrona osobista - określenie ustawowe i ochrona osó, mienia - musi być przenoszona rozładowana tzn. bez naboi w komroze nabojowej i magazynkach. Dodatkowo posiadacze pozowleń do obrony własnej i ochrony osób i mienia mieli obowiązek nosić pustą komorę nabojową w srodkach komunikacji publicznej autobusy, pociągi - natomioast w ogóle byli uprawnieni do noszenia broni z załadowaną komorą nabojową - w odróżnieniu od policjantów i innych służb porządkowych / organów ścigania państwowych. Myśliwi mogli mieć naładowaną broń dopiero w rejonie gdzie polowali. Obecnie stan prawny zmienił się, ale bałagan przepisów jest coraz większy: waaadza odpuściła nieco i czarnoprochowce są w dostępne dla pełnoletnich.
4 miesiące temu / Obserwator
 
Posiadanie, czy raczej prawo do posiadania broni, fetysz swobód obywatelskich, tak jak prawo do obrony. Czyli przemoc na przemoc, zło na zło, zwalczajmy skutki a nie przyczyny. Sprawa, wręcz dogmat wolności, postawiony na głowie. Patrząc na wszechobecną narrację kultu przemocy, propagatorzy swobodnego dostępu do broni, niejako wpisują się w nią z automatu niezły bon mot czy tego chcą czy nie. Już widzę komentarze; ostre przedmioty w tym zaostrzone paznokcie, szpikulce młotki itp, które też mogą....... Problemem nie jest broń jako taka, a to do jakich celów ją wykorzystujemy, a szerzej po co ją wymyślono. Ujmując rzecz szerzej; ? Szermowanie w niektórych kwestiach wolnością jednostki jest słuszne tylko w jednym przypadku, gdy wolność ta nie krzywdzi lub nie ogranicza drugiej osoby lub osób. Innymi słowy korzystaj z prawa do wolności osobistej tak, aby nie ograniczała ona w żaden sposób jakiejkolwiek innej wolności. Czy to jest możliwe w naszej rzeczywistości?
4 miesiące temu / UPS
 
"oraz przenoszenia tej broni załadowanej" - po co mi broń niezaładowana? Po co mi samochód niezatankowany, po co mi pusty portfel, po co mi pusta lodówka, po co..., po co....... A z tym błędem weryfikacji to potwierdzam - można się wściec. Po co to w ogóle?
4 miesiące temu / Jot
 
Błąd weryfikacji Captcha missing-input-response i takie komunikaty non stop od wielu dni
4 miesiące temu / xuno
 
Wbrew temu co się powszechnie uważa uzyskanie pozwolenia na posiadanie własnej, współczesnej broni palnej jest stosunkowo proste. Dodatkowo, są pasjonaci,którzy poprowadzą każdego chętnego "za rękę" w imię ideii popularyzacji strzelectwa, a nie dla pieniędzy. Wiem co piszę, bo przeszedłem całą drogę od zerowej styczności z bronią do własnej broni palnej. Wszystkim zainteresowanym polecam z czystym sumieniem ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko Kolekcjonerskie "Braterstwo" Do zobaczenia na strzelnicy: !
4 miesiące temu / A
 
Art. 7. 1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego. Niech żaden idiota więcej nie rozgłasza, że "broń czarnoprochową" można przenosić załadowaną. Nawet nabity bęben może być przez prokuratora uznany za naładowaną broń. Art. 5. 1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję. 2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy. To jest polskie prawo - zawsze znajdzie się paragraf by Ciebie udupić.
4 miesiące temu / ursus2400
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.