DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Powszechne braterstwo. To motyw przewodni XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim

Powszechne braterstwo. To motyw przewodni XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim
fot. Pawel L. Terlikowski / Forum

„Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” – pod takim hasłem obchodzony będzie XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim. Tylko czy ze strony muzułmanów padnie apel do wyznawców Allaha o zaprzestanie prześladowania chrześcijan w całym świecie?

 

Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbędzie się 26 stycznia 2020 r. Obchodzony on będzie pod hasłem „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” ­­- poinformował bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.

 

Przygotowania do obchodów Dnia Islamu w Kościele Katolickim były tematem spotkania Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej odbyło się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP.

 

„Dzień Islamu w Kościele Katolickim ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości, które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii” ­­- zaznaczył bp Henryk Ciereszko.

 

Główne obchody odbędą się w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie. Głównym tematem spotkania będzie dialog miedzy religiami i wzmacnianie braterskich relacji miedzy katolikami i muzułmanami.

 

„Zgodnie z nauczaniem Kościoła, jesteśmy otwarci na to, co piękne i dobre w innych religiach. Nasze coroczne spotkania służą zbliżeniu wyznawców różnych religii. Jednocześnie zgodnie z dokumentem Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate, każdy chrześcijanin ma mieć świadomość, że żyje wiarą w Boga, którą poznaliśmy dzięki tajemnicy Objawienia” - powiedział bp Henryk Ciereszko. Dodał też: „Mamy też obowiązek głosić wiarę w Jezusa, który jest jedynym Zbawicielem świata. W innych religiach dostrzegamy jednak otwartość na dobro i ogólnoludzkie, bliskie nam wartości”.

 

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP zaznaczył również, że niezwykle cenne jest to, że przedstawiciele różnych wyznań jednoczą się w pomocy lokalnym społecznościom.

 

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

***

Od początku XVI do lat osiemdziesiątych XX wieku polskimi muzułmanami byli niemal wyłącznie Tatarzy – zwraca uwagę Muzułmański Związek Religijny. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. do mieszkających od wieków w Polsce Tatarów zaczęli dołączać nowi przybysze z krajów muzułmańskich, zwiększając liczebność wyznawców islamu w Polsce. Byli to głównie Arabowie podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci. Większość z nich po zakończeniu studiów wracała do rodzinnych stron, niektórzy jednak zostawali w Polsce na stałe.

 

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie. Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.

 

BP KEP/ KAI

MA

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zamiast nawracania muzułmanów – Dzień Islamu w Kościele

Dzień islamu w Kościele. A jak islamiści obchodzą „dzień chrześcijan”? UWAGA BRUTALNE ZDJĘCIA


DATA: 2019-10-05 16:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

XX Dni B RATERSTWA MUZUŁMANOW I KATOLIKOW" - przepraszam, ale na czym to braterstwo ma sie opierac,skoro w jednym z listow SW. Pawła jest napisane"ze bratem moim jest ten,kto wyznaje JEZUSA CHRYSTUSA jako Syna Bozego.czy muzułmanin jest JEGO WYZNAWCA?? Czy przepasc, ktora dzieli chrzescijanstwo i islam jest do połaczenia sie na jakimkolwiek moscie?? te i inne pytania tkwia we mnie bez odpowiedzi powodujac, ze rzeczone XXDni sa tylko w moim pojeciu poboznym zyczeniem.
9 miesięcy temu / paniula70
 
Braterstwo według św. Franciszka z Asyżu: "Wszyscy bracia niech będą katolikami, niech żyją i mówią po katolicku. Gdyby który słowem lub postępowaniem odstąpił od wiary i życia katolickiego i nie poprawił się, należy go z naszego braterstwa zupełnie usunąć".
9 miesięcy temu / M.
 
O powszechnym braterstwie to ja słyszałam, że jest u masonów.
9 miesięcy temu / panda
 
Muzułmański ,,duchowny'' na zdjęciu obejmuje dłoń katolika gestem całkowitej dominacji.
9 miesięcy temu / panda
 
Second "Co pokazalibyscie mi? Charyzmatykow czy konserwatystów?" Ani jednych ani drugich. Pokazałbym ewangelię. I złotą zasadę skarbie!
9 miesięcy temu / Jot
 
Przeczytałam tekst I komentarze uzytkownikow, jak to możliwe ze laicy, zwykli katolicy jasno rozumieją prawdę ?? A biskup prawdzie zaprzecza? Dzisiaj na Mszy św w Irl kościele, ksiadz zachęcał do szanowania insektów I wychwalal Grete T...co się dzieje???
9 miesięcy temu / G
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.