DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Powrót „normalności”, czyli herezja znowu w natarciu

Powrót „normalności”, czyli herezja znowu w natarciu
PCh24TV

W Niemczech życie katolickie powoli wraca do normy. Z jednej strony oznacza to rzeczy niezmiernie pozytywne: poszczególne landy informują o rychłym otwieraniu kościołów, wróci możliwość przyjmowania sakramentów. Z drugiej wszakże strony po okresie względnego uspokojenia wraca agresywna agenda reformistyczna. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing mówi o nowym podejściu do homoseksualizmu, a jego zastępca twierdzi, że jako papież zająłby się święceniami kobiet. Władze niemieckiego Kościoła zapewniły też, że koronawirus nie powstrzyma ich przed realizowaniem Drogi Synodalnej.

 

Jako pierwsza kościoły otworzyła Saksonia. Msza święta z udziałem do 15 wiernych sprawowana jest tam od minionego poniedziałku. W Turyngii kościoły otwarte zostaną już w czwartek dla do 30 wiernych. W diecezji Erfurtu publiczne Msze święte z udziałem również do 30 wiernych celebrowane będą od najbliższej soboty; biskup zalecił, by na ile tylko to możliwe minimalizować ryzyko zarażenia. Archidiecezja Berlina podjęła decyzję o otwarciu kościołów dla maksymalnie 50 wiernych od 5 maja. Od 10 maja publiczne Msze święte sprawowane będą z kolei w archidiecezji Hamburga. W przyszłym tygodniu rząd federalny będzie rozmawiać z premierami landów, by wypracować ogólnokrajowe zasady otwarcia kościołów.

 

Już jesienią 2020 roku w Niemczech obradować będzie Zgromadzenie Synodalne – organ decyzyjny Drogi Synodalnej, która ma głęboko zreformować katolicyzm za Odrą. Droga ruszyła w grudniu 2019 roku, a jej cele to zmiany w moralności seksualnej, rozumieniu kapłaństwa, celibacie i roli kobiet. Choć koronawirus doprowadził do długotrwałego zamknięcia kościołów i normalnego funkcjonowania społeczeństwa w Niemczech, organizatorzy Drogi zapewniają, że nie zamierzają odstąpić od przyjętych wcześniej terminów. Zarówno Konferencja Episkopatu Niemiec jak i Centralny Komitet Niemieckich Katolików są zdeterminowane, by przeforsować zaplanowaną rewolucję.

 

Jak pisał w środę portal PCh24.pl, nowy przewodniczący niemieckiego Episkopatu bp Georg Bätzing za jeden z priorytetów Drogi Synodalnej uznaje wypracowanie nowego podejścia do homoseksualizmu. Według hierarchy trzeba zastanowić się, czy każdy akt seksualny poza małżeństwem powinien być uznawany za wyraz nieuporządkowania. Co to oznacza w praktyce, wiadomo od lat: chodzi o wprowadzenie błogosławieństw dla związków homoseksualnych oraz pełną akceptację stosunków płciowych pomiędzy osobami tej samej płci.

 

Ale to nie jedyna wypowiedź, która w ostatnich dniach świadczy o determinacji niemieckich progresistów. Na półoficjalnym portalu Episkopatu Katholisch.de ukazało się krótkie nagranie z zastępcą bp. Bätzinga, bp. Franzem-Josefem Bode z Osnabrück. Hierarcha mówił między innymi o tym, co zrobiłby, gdyby został papieżem. Jak powiedział, otworzyłby na powrót dyskusję o roli kobiet w Kościele i zechciałby przyjrzeć się temu, czy dotychczasowe argumenty przeciwko udzielaniu paniom sakramentu święceń są słuszne.

 

Na tym nie koniec. 21 kwietnia bp Georg Bätzing oraz szef Centralnego Komitetu, prof. Thomas Sternberg, opublikowali list do niemieckich katolików, w którym mówią o wpływie koronawirusa na agendę Drogi Synodalnej. Bez wymieniania konkretów stwierdzili, że debata o reformach musi uwzględnić przeżycia, jakich Niemcy doświadczyli w Kościele w trakcie epidemii. Co to oznacza w praktyce? Niestety, nic dobrego: głównym tematem niemieckich progresistów podczas koronakryzysu było wykazywanie rzekomej nieistotności urzędowego kapłaństwa.

 

Na portalu Katholisch.de wprost zaroiło się od artykułów feministek i liberalnych teologów, którzy pisali z jednej strony o konieczności dopuszczenia kobiet do sakramentu święceń, a z drugiej wzywali do całkowitej reformy kapłaństwa w ogóle, jako już niezbyt potrzebnego i mogącego zostać zastąpionym przez inne, nowe formy udzielania sakramentów, na przykład domową Eucharystię w gronie osób świeckich.

 

Mówiąc krótko, otwieranie kościołów za Odrą, choć co do zasady niezmiernie pozytywne, oznacza także powrót na pole bitwy o przyszłość Kościoła katolickiego. Nie zapominajmy o tym: kryzys koronawirusa, jakkolwiek dotkliwy i długotrwały, najpewniej wkrótce się skończy. Heretycka próba gwałtownej protestantyzacji Kościoła - niestety nie.

 

Pach


DATA: 2020-04-23 07:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Stan: To nas obchodzi, że nasi biskupi ich nie upominają, nie ostrzegają wiernych przed odstępstwem od wiary w Niemczech, czym pośrednio dają świadectwo, że im takie poglądy nie przeszkadzają i nie stanowią według nich zagrożenia dla zbawienia i uczestnictwa w Kościele Chrystusowym. Musi to być zatem dla nich po prostu ścieranie się różnych opinii, konserwatywnych i progresywnych, a nie prawdy objawionej atakowanej przez herezję, jak to jest dla katolików. Można zatem przewidywać, że za jakiś czas, kiedy polskie społeczeństwo dojdzie do tego samego poziomu świadomości, co Niemcy, będą to nam również serwować. Oczywiście wtedy oporu już w Polsce takiego nie będzie, bo te poglądy się rozpowszechnią, również dzięki pracy mediów "katolickich", które będą urabiać Polaków, dojdzie do ich znaturalizowania, akceptacji poza mniejszościami, które zostaną uznane za fanatyczne i polska hierarchia uczyni kolejny krok na drodze postępu w tym posoborowym szaleństwie.
3 miesiące temu / M.
 
Odnoszę wrażenie iż ten tekst jest pisany jakby autor zazdroscił niemcą ich buntu, na zasadzie mentalność dziecka "że drugi może a ja nie więc się poskarżę" a niech niemcy idą swoją drogą a my zamiast biadolić nad problemami obcego kraju, idźmy ku Panu swoją sprawdzoną i praktykowana od wieków ścieżką.
3 miesiące temu / Janek
 
do Stan Kim sa hetrtrcy ?
3 miesiące temu / Nie wiem
 
odwracanie uwagi o naszego podwórka ,nieładnie
3 miesiące temu / do Stan
 
Po co pisac o Niemczech. Co nas obchodza protestanci mieniacy sie katolikami. Co mas obchodza hetrtrcy ?
3 miesiące temu / Stan
 
''kryzys koronawirusa, jakkolwiek dotkliwy i długotrwały, najpewniej wkrótce się skończy'' - Jakiego koronawirusa? Niewątpliwie COVID- 19 się skończy, ale już jest w zanadrzu COVID-20, 21 itd.aż do ''wynalezienia'' szczepionki ... PRZYMUSOWEJ!
3 miesiące temu / vvv
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.