DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Postępowy biskup z Niemiec: jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja

Postępowy biskup z Niemiec: jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja
Bp Franz-Josef Overbeck. FOT.Olaf Kosinsky/commons.wikimedia.org

Kościół katolicki w Niemczech stoi w obliczu tsunami. Zaczęły się zmiany, które sięgają głębiej niż reformacja. Trzeba przygotować na to odpowiedź – mówi skrajnie progresywny biskup Franz-Josef Overbeck.

 

Na początku marca 2019 roku władze Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiły wejście na tak zwaną „drogę synodalną”. Na tej drodze zamierzają przeprowadzić szereg zmian, między innymi w kwestiach moralności seksualnej, celibatu, roli kobiet w Kościele czy strukturze władzy.

 

O konsekwencjach tego procesu wypowiedział się teraz zadeklarowany progresista, bp Franz-Josef Overbeck z Essen. Hierarcha przemawiał na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Münster. Jak stwierdził, droga synodalna „może być drogą wyłącznie całego Kościoła w Niemczech”. Jej efekty „muszą być zobowiązujące” – dodał. W ten sposób biskup wyraził nieformalną krytykę pod adresem kilku hierarchów, którzy skrytykowali niektóre postulaty stawiane przez progresistów w ramach „drogi synodalnej”.

 

To między innymi biskupi Stefan Oster z Pasawy czy Konrad Zdarsa z Augsburga. Przestrzegali oni przed przeprowadzaniem w Kościele rewolucji i radykalnym zrywaniem z dotychczasowym nauczaniem. Bp Zdarsa stwierdził wręcz, że osobiście nie ma zamiaru uczestniczyć w „drodze synodalnej”.

 

Krytyka pod adresem Kościoła musi zostać wysłuchana, bo bez tego nie dojdzie do prawdziwej zmiany kulturowej – stwierdził bp Overbeck. Jak dodał, w Niemczech trzeba „pójść naprzód w rozwijaniu kościelnego nauczania”, a do tego potrzeba „większości” w Konferencji Episkopatu. Zdaniem hierarchy konieczne jest „systematyczne przyjmowanie ustaleń nauk społecznych i humanistycznych”. W praktyce oznacza to na przykład uznanie homoseksualizmu za naturalny czy też akceptowanie twierdzeń ideologii gender.

 

Dawny czas minął – powiedział biskup. – Znaleźliśmy się w kryzysie, jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja, to początki działania duchowego i historycznego tsunami – ocenił. Jego zdaniem Kościół nie może „uciec przed wyzwaniami współczesności”, bo wówczas stanie się „bezradny”.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

 


DATA: 2019-05-30 12:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Postepowi biskupo chcą ulżyć swoim popędom seksualnym, którym z resztą i tak od lat sobie dowolnke folgują i to homo-hetero i różnorodne. No chyba że żyją w czystości bezwzględnej i celibacie i dopiero jak wprowadzą reformy to sobie pójdą do darkrumów
ponad 1 rok temu / Maniek
 
Niemcy to bardzo mądry naród , który durnieje raz na kilkadziesiąt lat - ktoś to powiedział , nie pamiętam kto ale to fakt , biskupi niemieccy potwierdzają tą regułę.
ponad 1 rok temu / mario
 
Kolejny etap aggiornamento.
ponad 1 rok temu / razar
 
Biegnij, biegnij, nie pozostawaj w tyle, doganiaj kulturowe zmiany, dalej szeroką drogą ....na zatracenie
ponad 1 rok temu / Dariusz
 
Celibat dla Kapłana jest jak zbroja dla Rycerza. Jak by wyglądał taki Rycerz wychodząc do boju - NAGO!? A taka jest sytuacja Kapłana żyjącego w grzechach nieczystości, zresztą każdym grzechu ciężkim, dowodów dostarcza historia KK i współcześni nawet, Egzorcyści. Każda najmniejsza skaza podczas egzorcyzmów pozbawia Kapłana mocy a czyni go pośmiewiskiem demonów. Kapłaństwo KK, to wielka groźba dla każdego działania demonicznego, kto uderza w Kapłana, działa tylko z jednej pobudki - demonicznej, i nigdy nie może czerpać sił z Opieki Bożej, tak jak ich ojciec duchowy - Judasz!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Wiedza i logika podpowiada, że ci którzy chcą zniesienie celibatu od dawna go łamią i dla tego jest on im solą w oku. Są jednak Kapłani i Biskupi żyjący w celibacie i oni chcą utrzymać go, jako wyrzeczenie, ofiarę i pokutę za grzechy nieczyste innych. Walka wewnątrz Kościoła na każdym froncie trwa, dlatego nasze modlitwy za Kościół są cenne dla Pana Boga, bo za wiarę dobry Bóg wynagradza. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.