DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

„Popularne lecz niewłaściwe”. Amerykański biskup zabrania udzielania Komunii przez świeckich

„Popularne lecz niewłaściwe”. Amerykański biskup zabrania udzielania Komunii przez świeckich
fot. flickr.com

Biskup Robert Vasa z kalifornijskiej diecezji Santa Rosa zatrzymał praktykę udzielania Komunii przez osoby świeckie. Jego zdaniem jest ona bardzo popularna, lecz niewłaściwa.

 

- Ta praktyka, mimo że popularna, stoi w sprzeczności z nauką Stolic Apostolskiej - stwierdził Robert Vasa, ordynariusz diecezji Santa Rosa w Kalifornii. Podczas gdy diecezja zmagała się z problemem niedoboru księży, wierni sami udzielali sobie Komunii Świętej. Taki zwyczaj był często obecny w tygodniu, kiedy Msza nie mogła być odprawiona ze względu na brak księdza.

 

Biskup oparł swoją decyzję o instrukcję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2004 r. Według niej, biskupi nie powinni „zbyt łatwo udzielać pozwoleń na udzielania Komunii bez udziału księdza w dni powszednie”. Zdaniem biskupa, w parafiach gdzie Msza niedzielna jest sprawowana normalnie, nie ma potrzeby udzielania sakramentu w dni powszednie bez udziału kapłana.

 

- Opinie dotyczące tego jak ma wyglądać życie w parafiach na pewno zostaną wysłuchane, jednak to co dzieje się wokół Eucharystii wymaga od nas głębszej wiary i ufności w to co naucza Kościół - podkreślił hierarcha.   

 

W zamian tego, wierni jak i diakoni zachęcani są odprawiania w tygodniu modlitw Liturgii Godzin, a także Liturgii Słowa. - Nie wymagają one udzielania Komunii Świętej - konkludował biskup Vasa.

 

Źródło: catholicherald.com

PR  

 


DATA: 2018-08-08 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy naprawdę nikt z komentujących (oprócz manseba) nie przeczytał tego artykułu? On nie dotyczy posługi świeckich szafarzy, tylko nieznanej w Polsce praktyki udzielania Komunii Świętej na nabożeństwach, na których w ogóle nie ma księdza.
ponad 1 rok temu / asdf
 
Ależ nie trzeba daleko i długo szukać- piękne nabożeństwo pokutne w Gietrzwałdzie- 30 czerwca tego roku. "Reklamowane" również przez środowiska tradycyjne. Wybraliśmy się rodzinnie. Piękne kazanie bpa Zawitkowskiego. Następnie podczas komunii kapłani siedzieli a Ciało Pańskie roznosili świeccy. I tak po pokucie odbytej podczas nabożeństwa nastąpiło nadużycie, które spowodowało, że rodzinnie nie przyjęliśmy Ciała Pańskiego. Podkreślam- w trakcie komunii kapłani byli "bezrobotni", co skutecznie zostało usunięte z nagrań, które można zobaczyć w necie.
ponad 1 rok temu / ja
 
Udzielanie Komunii Swietej jest przez Kaplana, Diakona,Subdiakon moze Siostra Zakonna, w bardzo szczegolnych przypadkach Osoba niekonsekrowana ale to juz inny temat.
ponad 1 rok temu / Jara
 
Ściśle rzecz biorąc, chodzi o zakaz udzielania Komunii gdy nie ma księdza, a nie o udzielanie Komunii przez świeckich w czasie Mszy. To niestety pozostaje bez zmian także w tej amerykańskiej diecezji.
ponad 1 rok temu / manseb
 
Żadna osoba świecka nie jest godna rozdawać Ciało Chrystusa !!!
ponad 1 rok temu / Klf
 
Miałam podobną sytuację w Kanadzie w Quebeck'u który kiedyś był katolicki. Ksiądz siedział a świeccy udzielali Komunii św. Chciałam przyjąć Komunię do ust jednak nie dało się. Pani która udzielała mi Komunii upuściłąby ją gdybym w ostatniej chwili nie wyciągnęła ręki. Odeszłam przerażona. Najbardziej przerażają mnie kobiety świeckie udzielające Komunii, zupełnie tego nie rozumiem.
ponad 1 rok temu / Ola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.