DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

„Popularne lecz niewłaściwe”. Amerykański biskup zabrania udzielania Komunii przez świeckich

„Popularne lecz niewłaściwe”. Amerykański biskup zabrania udzielania Komunii przez świeckich
fot. flickr.com

Biskup Robert Vasa z kalifornijskiej diecezji Santa Rosa zatrzymał praktykę udzielania Komunii przez osoby świeckie. Jego zdaniem jest ona bardzo popularna, lecz niewłaściwa.

 

- Ta praktyka, mimo że popularna, stoi w sprzeczności z nauką Stolic Apostolskiej - stwierdził Robert Vasa, ordynariusz diecezji Santa Rosa w Kalifornii. Podczas gdy diecezja zmagała się z problemem niedoboru księży, wierni sami udzielali sobie Komunii Świętej. Taki zwyczaj był często obecny w tygodniu, kiedy Msza nie mogła być odprawiona ze względu na brak księdza.

 

Biskup oparł swoją decyzję o instrukcję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2004 r. Według niej, biskupi nie powinni „zbyt łatwo udzielać pozwoleń na udzielania Komunii bez udziału księdza w dni powszednie”. Zdaniem biskupa, w parafiach gdzie Msza niedzielna jest sprawowana normalnie, nie ma potrzeby udzielania sakramentu w dni powszednie bez udziału kapłana.

 

- Opinie dotyczące tego jak ma wyglądać życie w parafiach na pewno zostaną wysłuchane, jednak to co dzieje się wokół Eucharystii wymaga od nas głębszej wiary i ufności w to co naucza Kościół - podkreślił hierarcha.   

 

W zamian tego, wierni jak i diakoni zachęcani są odprawiania w tygodniu modlitw Liturgii Godzin, a także Liturgii Słowa. - Nie wymagają one udzielania Komunii Świętej - konkludował biskup Vasa.

 

Źródło: catholicherald.com

PR  

 


DATA: 2018-08-08 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy naprawdę nikt z komentujących (oprócz manseba) nie przeczytał tego artykułu? On nie dotyczy posługi świeckich szafarzy, tylko nieznanej w Polsce praktyki udzielania Komunii Świętej na nabożeństwach, na których w ogóle nie ma księdza.
ponad 1 rok temu / asdf
 
Ależ nie trzeba daleko i długo szukać- piękne nabożeństwo pokutne w Gietrzwałdzie- 30 czerwca tego roku. "Reklamowane" również przez środowiska tradycyjne. Wybraliśmy się rodzinnie. Piękne kazanie bpa Zawitkowskiego. Następnie podczas komunii kapłani siedzieli a Ciało Pańskie roznosili świeccy. I tak po pokucie odbytej podczas nabożeństwa nastąpiło nadużycie, które spowodowało, że rodzinnie nie przyjęliśmy Ciała Pańskiego. Podkreślam- w trakcie komunii kapłani byli "bezrobotni", co skutecznie zostało usunięte z nagrań, które można zobaczyć w necie.
ponad 1 rok temu / ja
 
Udzielanie Komunii Swietej jest przez Kaplana, Diakona,Subdiakon moze Siostra Zakonna, w bardzo szczegolnych przypadkach Osoba niekonsekrowana ale to juz inny temat.
ponad 1 rok temu / Jara
 
Ściśle rzecz biorąc, chodzi o zakaz udzielania Komunii gdy nie ma księdza, a nie o udzielanie Komunii przez świeckich w czasie Mszy. To niestety pozostaje bez zmian także w tej amerykańskiej diecezji.
ponad 1 rok temu / manseb
 
Żadna osoba świecka nie jest godna rozdawać Ciało Chrystusa !!!
ponad 1 rok temu / Klf
 
Miałam podobną sytuację w Kanadzie w Quebeck'u który kiedyś był katolicki. Ksiądz siedział a świeccy udzielali Komunii św. Chciałam przyjąć Komunię do ust jednak nie dało się. Pani która udzielała mi Komunii upuściłąby ją gdybym w ostatniej chwili nie wyciągnęła ręki. Odeszłam przerażona. Najbardziej przerażają mnie kobiety świeckie udzielające Komunii, zupełnie tego nie rozumiem.
ponad 1 rok temu / Ola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.