DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Ponowienie ślubów ratunkiem w ciężkich czasach!

Ponowienie ślubów ratunkiem w ciężkich czasach!
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Co robi dziecko kiedy czuje się zagrożone? W czyich ramionach chce szukać ratunku wiedząc, że się nie zawiedzie? Towarzyszące od najmłodszych lat matczyne spojrzenie może także być przepełnione bólem i zatroskaniem…bo sprawiliśmy zawód, zraniliśmy. Wczytując się w rotę Jasnogórskich Ślubów doznajemy uczucia wstydu i poczucia, że się nie udało. Istnieje więc paląca potrzeba ich ponowienia. To jedyna droga ratunku.


Za panowania króla Jana II Kazimierza Wazy Rzeczpospolita toczyła ciężkie boje najpierw z wewnętrzną rebelią Chmielnickiego, później z moskiewskimi schizmatykami, wreszcie protestanckimi Szwedami. Monarcha dobrze wiedział, u Kogo szukać ratunku kiedy podwoje Ojczyzny trzeszczały zwiastując rychłą jej zgubę.

 

Kiedy trzy wieki później panoszący się w naszym kraju smok sowieckiego komunizmu zdawał się triumfować, wiedziony katolickim zmysłem prymas Wyszyński postanowił wejść na wyznaczoną przez ślubującego w lwowskiej katedrze monarchę ścieżkę. Ostatni Interrex – depozytariusz Korony Polskiej – skierował swe myśli ku duchowej stolicy swego kraju. Tam bowiem „jest zakątek tej ziemi, gdzie powracać każdy chce”.

 

Bez trudu dostrzeżemy podobieństwa między opisanymi sytuacjami. Oto w obliczu nawałnicy stanowiącej śmiertelne zagrożenie dla „ciała i duszy” Ojczyzny, ci którzy z woli Bożej sprawują władzę, podejmują decyzję o zwróceniu się ku Matczynemu obliczu Niepokalanej. Czyż zatem w obliczu toczącej się na naszych oczach wojny o polskie sumienia, nie powinniśmy zaczerpnąć z mądrości naszych antenatów i podążyć za ich przykładem?

 

Idea ponowienia Ślubów Jasnogórskich mająca swe źródło w przypadającym w bieżącym roku  jubileuszu 360 lat królowania Matki Bożej w Polsce jest doskonałą odpowiedzią na różnorakie zagrożenia, jakie stanowią dla naszego kraju bezbożne i szkodliwe ideologie krążące niczym widmo nad światem. Przybierają one różną postać, odnajdziemy wśród nich genderowy zamach na naturę człowieka, a także islamistyczną żądzę podboju, czy przerażającą falę aborcyjnej zagłady nienarodzonych. Sami z tej sieci z pewnością się nie wydobędziemy.

 

Ponowić śluby, ale jak?

Oddać się…

Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli.


Uznać winę…

Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś była nam Dziewicą Wspomożycielką wśród chwały i wśród straszliwych klęsk tylu potopów. Stajemy przed Tobą pełni skruchy, w poczuciu winy, że dotąd nie wypełniliśmy ślubów i przyrzeczeń ojców naszych.


Prosić…

Spojrzyj na nas, Pani Łaskawa, okiem Miłosierdzia Twego i wysłuchaj potężnych głosów, które zgodnym chórem rwą się ku Tobie z głębi serc wielomilionowych zastępów oddanego Ci Ludu Bożego.


Żadna z tych czynności nie przychodzi z łatwością. Wszak trudno jest nam nawet podzielić się z kimś czymś co posiadamy, a co dopiero oddać się komuś całkowicie. Egoizm, rozdęty do granic absurdu indywidualizm, oraz przekonanie o własnej omnipotencji stanowią różnorodne oblicza „ulubionego grzechu” szatana – pychy. Biblijne wezwanie „głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie” wciąż wywołuje dalece nieprzyjemny dysonans w uchu współczesnego człowieka.

Konstatacją wywołującą chyba najdogłębniejszy smutek jest dostrzeżenie faktu, iż wciąż „nie wypełniliśmy ślubów i przyrzeczeń ojców naszych”.

 

Rotę Ślubów Jasnogórskich można zatem potraktować niczym wezwanie do ogólnonarodowego rachunku sumienia! Aby móc z całą mocą je ponowić, należy zapytać, w których dziedzinach zawiedliśmy najbardziej, a co ważniejszej gdzie pojawia się szansa szybkiej naprawy bolesnego status quo? Nie trudno dostrzec, że taką właśnie kwestią jest sprawa obrony życia.

 

Wspomnijmy w tym momencie słowa roty: „Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym”. Czy przedstawiciele władzy państwowej, mając ku temu wszelkie narzędzia, zdecydują się na wypełnienie tego ślubu poprzez szybkie przyjęcie ustawy chroniącej życie każdego dziecka pokaże już najbliższa przyszłość?

Zadanie wynikające z ponowienia Ślubów Jasnogórskich z pewnością nie należy do prostych. Z pewnością jednak stanowi próbę realizacji wezwania skierowanego przez obserwującego życie codzienne na palestyńskiej ziemi naszego Pana Jezusa Chrystusa: Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wiele jest takich, którzy przez nią wchodzą.


Nie ma więc na co czekać… bo „czas się już nachylił”. Wielka Boga-Człowieka Matko, Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo Królowo świata i Polski Królowo, ślubujemy!


U jasnogórskiej Pani

26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, dzięki staraniom Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi, u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze złożono ponad sześćdziesiąt tysięcy podpisów pod tekstem ponowienia Ślubów Jasnogórskich. Ponad trzydziestometrowy zwój z podpisami czcicieli Matki Bożej trafił do jasngórskiego skarbca. Zobacz relację z tych wydarzeń.

 

 

Łukasz Karpiel

DATA: 2016-08-31 09:42
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Władze kościelne i świeckie, wbrew Narodowi, są "za a nawet przeciw". Gdyby były "za", Odnowienie Ślubów i Intronizacja dawno by się odbyła.
ponad 3 lata temu / tut
 
Jak się składa śluby, to trza je wypełnić i dopilnować, aby były wypełnione, bo ślubowanie zobowiązuje. A gołosłowie nie tylko nic nie da, a jeszcze może zwiększyć winę.
ponad 3 lata temu / katarynka
 
Prawdziwym ratunkiem jest nawrocenie, a nie zaslubiny, a do tego daleko!
ponad 3 lata temu / antek
 
Oprócz rekolekcji ze Ślubów Jasnogórskich Narodu jest potrzeba ogłoszenia Chrystusa Króla Królem Polski przez władze polityczne, z udziałem władz religijnych (jak król Jan Kazimierz obrał Matkę Bożą Polski Królową). W obecnej sytuacji Polski i Kościoła (masowego odstępstwa od Wiary przez ochrzczonych) mógłby to być Prezydent RP (z udziałem Ekscelencji Biskupów, którzy raczą na taki akt przybyć, choć wszyscy powinni być zaproszeni). +++ Maryjo, Matko i Królowo wstaw się za z nami, aby Pan Prezydent obrał Chrystusa Króla Królem Polski, jak Jan Kazimierz obrał Ciebie Polski Królową!
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Istnieje bezwzględna potrzeba NARODOWYCH REKOLEKCJI ze Ślubów Jasnogórskich Narodu, jako droga do listopadowego zawierzenia Polski Chrystusowi Królowi Wszechświata. Dzisiejszy Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski w polskich parafiach, to akt kapitulacji Ekscelencji Biskupów z ich pasterskich (apostolskich) obowiązków; nie dosyć, że to nie zastąpi przygotowanego odnowienia Ślubów Jasnogórskich, to jeszcze czyniony jest w piątek. +++ "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)..."
ponad 3 lata temu / Jurek
 
GDYBY MARYJA NASZA RZECZYWISTA I Z JEJ WOLI KROLOWA NAD NAMI NIE CZUWALA, MARNY BYLBY JUZ DAWNO I OBECNIE NAS LOS. SLUBY TO JEDNO, A ICH WYPELNIENIE TO DRUGIE CZYLI NAJWAZNIEJSZE, A URATOWAC NAS MOZE TYLKO INTRONIZACJA JEZUSA NA KROLA POLSKI. NIE MA INNEJ DROGI I NIE BEDZIE. POCZYTAJCIE PISMA BL. ROZALI CELAKOWNY TO ZROZUMIECIE. CSSML
ponad 3 lata temu / owca.Jezusa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.