DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Pomoc wojskowa tak, ale nie dla pułku „Azow”. Stany Zjednoczone stawiają Ukrainie warunki

Pomoc wojskowa tak, ale nie dla pułku „Azow”. Stany Zjednoczone stawiają Ukrainie warunki
By Carl Ridderstråle (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
#UKRAINA    #AZOW    #USA    #POMOC    #UZBROJENIE    #DONBAS    #KONGRES    #WSPARCIE    #KONFLIKT

Ani centa z przyznanej przez Kongres USA pomocy wojskowej dla Ukrainy sztab w Kijowie nie będzie mógł przeznaczyć na uzbrojenie pułku „Azow”. O sposobach rozwiązania konfliktu w Donbasie będzie rozmawiał na Ukrainie w kwietniu specjalny wysłannik departamentu stanu USA do spraw ukraińskich Kurt Volker. Jedną z prób uspokojenia sytuacji na froncie ma być ogłoszone od 30 marca wielkanocne zawieszenie broni.

 

W środę po południu na izraelskim portalu „Cursorinfo.co.il” podano wiadomość o wprowadzonym po raz pierwszy zakazie przekazywania broni zakupionej dzięki pomocy Stanów Zjednoczonych na wyposażenie pułku „Azow”. Z łącznej kwoty 1,3 mld dolarów, jakie Waszyngton przeznacza na wojenną pomoc Ukrainie, nawet jednego centa nie będzie można wydać na wyposażenie nacjonalistycznego „Azowa”. Obnoszenie się z symboliką hitlerowską i neonazistowską od dawna budzi kontrowersje w świecie. Głównymi symbolami pułku są neonazistowskie Wolfsangel („wilczy hak) i Schwarze Sonne („czarne słońce”), a sam pułk kojarzony jest z radykalnym „Prawym Sektorem”, oficjalnie działającą partią nawiązującą do tradycji OUN – UPA.

 

Orientacja neonazistowska „Azowa” spowodowała – jak podaje amerykański „The Hill” – wpisanie w liczącą 2232 strony ustawę budżetową USA, gwarantującą wielką pomoc dla Ukrainy, zakazu wspierania tak skandalicznej organizacji, jaką jest „Azow”. Jak podaje „the Hill”, w ciągu ostatnich trzech lat taka poprawka przepadała przed ostatecznym głosowaniem budżetu.

 

„Żółta kartka” dla Kijowa za działalność neonazistowskich organizacji pokazuje, że w Waszyngtonie trwają poszukiwania rozwiązań systemowych dla wschodniej części Ukrainy, od 2014 roku objętej wojną z separatystami, wspieranymi przez Rosję. Na początku marca do Donbasu przyjechała delegacja wojskowych USA i Kanady, państw najsilniej pomagających bezpośrednio armii ukraińskiej. W komentarzu opublikowanym na „Polityka Siegodnia” jeden z dowódców Donieckiej Republiki Ludowej, Eduard Basurin, stwierdził, że ta wizyta związana jest z szerszymi planami ukraińskimi prowadzenia dywersji i łapania bojowników armii separatystycznych republik ludowych.

 

Kolejna ważna wizyta nad Dnieprem zapowiadana jest już na kwiecień, kiedy to zamierza przylecieć specjalny wysłannik departamentu stanu USA do spraw ukraińskich Kurt Volker. Amerykański dyplomata odwiedzi strefę konfliktu w Donbasie od strony ukraińskiej i przeprowadzi rozmowy z politykami oraz wojskowymi Ukrainy, ale uważa on za niezbędne poznanie stanowiska Rosji w kwestii możliwości uregulowania sytuacji w Donbasie. „Strana.ua” pisze, że konflikt w obwodach donieckim i ługańskim znowu się zaostrza, ale od 30 marca mają być wstrzymane walki w związku ze świątecznym zawieszeniem broni, ustalonym przez trójstronną grupę kontaktową (Rosja, Ukraina, OBWE).

 

Planując swoją wizytę na Ukrainie po wyborach prezydenckich w Rosji Kurt Volker prawdopodobnie liczy na to, że uda mu się ustalić kierunek działań dyplomatycznych ze stroną ukraińską i podjąć rozmowy z Rosją, której prezydent-elekt może na chwilę zmienić image i nieco ustąpić w negocjacjach w sprawie Donbasu.

 

Coraz częściej mówi się o bośniackim modelu uspokojenia sytuacji we wschodniej Ukrainie. Po wojnach domowych w Bośni i Hercegowinie wprowadzono system federacyjny, a państwo tworzą dwie republiki – Federacja Bośni i Hercegowiny oraz Republika Serbska. Wariant federacyjny we wschodniej Ukrainie może być wyłomem w unitarnym modelu państwa. Kijów ma prawo obawiać się takiego rozwiązania, które mogą później starać się wdrażać inne obwody, zmniejszając swoją zależność od centralnych władz w Kijowie. Te zaś są mocno krytykowane za brak walki z korupcją oraz odwlekanie strategicznych rozwiązań ustrojowych i gospodarczych.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-03-29 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pułk Azow to ci ziomale Dawida Wildsteina ? Chyba jednak tak...
ponad 1 rok temu / Pejot
 
No i jak się poczujecie Wy, którzy na "majdanie" fotografowaliście się na tle flagi banderowskiej ?
ponad 1 rok temu / sfr
 
Polacy krzyczeli do swojego rządu, żeby zamroził politykę z neonazistowską Ukrainą. Ale oni udawali i nadal udają, że to tylko zabawa dzieciuchów. Ukraina to nie tort z wafelkową swastyką ale państwo nazistowskie z milionami obywateli.
ponad 1 rok temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "59249"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.