DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Polska: liczba nowych zakażeń wirusem HIV najwyższa od lat. „Dominują mężczyźni homo- i biseksualni”

Polska: liczba nowych zakażeń wirusem HIV najwyższa od lat. „Dominują mężczyźni homo- i biseksualni”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com / wikicommons

„W ostatnich latach liczba nowych zakażeń wirusem HIV w Polsce była najwyższa od 1985 roku, kiedy wykryto pierwszy taki przypadek w naszym kraju” – informuje piątkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Według gazety polskie dane o nowych zakażeniach wirusem HIV wyglądają fatalnie. „W ostatnich pięciu latach ich liczba jest najwyższa od 1985 r., kiedy to stwierdzono pierwsze przypadki obecności HIV u sześciu osób chorych na hemofilię, czterech homoseksualnych mężczyzn i kobiety, która była prostytutką. W 2018 r. średnio trzech Polaków dziennie dowiadywało się o zainfekowaniu wirusem. Zdecydowana większość osób żyjących z HIV w naszym kraju to mężczyźni (88 proc.)” – czytamy.

 

Gazeta zaznacza też, że trudno oszacować, ilu Polaków wciąż nie ma świadomości, że są zakażeni HIV.

 

W rozmowie z „DGP” konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych Grażyna Cholewińska-Szymańska zauważyła, że w latach 90. XX wieku 80 proc. zakażonych w Polsce stanowili narkomani, głównie korzystający z iniekcji dożylnych. – Dziś w grupie zakażonych jest ich tylko 8 proc. Dominują mężczyźni homo- i biseksualni, coraz częściej uzależnieni od tzw. chemseksu. Żeby zwielokrotnić doznania seksualne, stosują przeróżne substancje chemiczne, które skutkują także rozluźnieniem norm i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań – wyjaśniła ekspertka.

 

Dziennik wskazał też, że największe ryzyko infekcji wirusem występuje w grupie mężczyzn deklarujących się jako MSM (mężczyźni mający seks z mężczyznami). „Dane z anonimowych ankiet wskazują, że aktywny MSM w wieku 20-40 lat w ciągu miesiąca może mieć nawet 50 różnych partnerów. Ale zdarza się, że takie osoby przyznają się do 500 kochanków miesięcznie” – czytamy w „DGP”.

 

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK

 

 


DATA: 2019-11-29 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Utożsamianie tej choroby jedynie z LGBT jest stygmatyzowaniem i jest to na poziomie Hitlera. A pary heteroseksualne powinny w tej kwestii również trzymać się na baczności.
3 miesiące temu / Mia
 
@Kamil Gnat Z danych wynika, że HIV mają głównie MSM. Może wystarczy nie podejmować takiej aktywności? @Jagódka Uważasz, że lepiej spekulować? Jedno wychodzi na pewno, zachorowalność homoseksualistów na HIV jest znacznie wyższa niż w pozostałej części populacji.
3 miesiące temu / Trąbolot
 
@Kamil Gnat Idąc tym tokiem, to najlepiej zaszczepić się na wszystkie istniejące choroby świata. Tylko który organizm to wytrzyma? Zwłaszcza tak wrażliwy, jak u noworodka.
3 miesiące temu / Czytelniczka
 
@Kamil Gnat: Ale zauważ, że nie wymyślono jeszcze szczepionki Na HIV-am zastanawiam się dlaczego?
3 miesiące temu / Jonasz Fajny
 
Badania ankietowe dot. zachowań seksualnych są nic nie warte. Wiadomo, że ludzie w nich udzielają nieprawdziwych odpowiedzi zaniżajac lub zawyżają wielokrotnie liczbę partnerów seksualnych i ilość stosunków. Podają też nieprawdziwe dane n/t orientacji seksualnej. Wnioski wyciągnięte na podstawie tych badań mają bardzo kruchą podstawę...
3 miesiące temu / Jagódka
 
Problem mozna rozwiazac szybko zastosowac przymusowe szczepienia na Hiv plus kiła i rzeżaczka zarowno dla doroslych i noworodków
3 miesiące temu / Kamil Gnat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.