DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Polscy biskupi w sprawie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej

Polscy biskupi w sprawie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie do 29 marca dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – napisali biskupi w komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

Publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

 

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

 

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

 

a.osobom w podeszłym wieku,

 

b.osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

 

c.dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d.osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

 

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 

a.kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

 

b.przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

 

c.znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

 

d.cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

 

e.należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

 

f.na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

 

g.rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

 

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

 

a.aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

 

b.aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

 

c.aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

 

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

 

a.liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

 

b.zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

 

c.sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

 

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-13 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

291 Dyspensa W myślach ciężki grzech, który nie jest grzechem, nie idziesz do kościoła , nie zarażasz każdym oddechem. Parking przed świątynią pusty i w ogóle czas jak przed Adamem i Ewą , o tym, że wiara do wczoraj czynna , świadczy nasza dusza i przydrożne krzyża drzewo. Parafia wciąż taka sama , cała , a jak słupy w polu rozrzucona , tylko linie modlitwy łączą i msza święta przez telewizor odprawiona.
3 miesiące temu / poeta piotr rys
 
Biedny niedowiarku, bo my, Katolicy znamy Jezusa Chrystusa, i wierzymy Jego Słowom:''Gdy syn prosi Ojca o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża?'', albo:''Błogosławcie wszystko, a choćby zatrute, nie będzie wam szkodziło'' - ileż to historia podaje przykładów, kiedy w zagrożeniach Wierni oddali się pod Opiekę Bożą, byli uratowani. Zarówno w zarazie jak i nawale zbrodniarzy wojennych. Problem polega na tym ,czy proszą szczerze i z Wiarą, czy tak na w razie czego, tam w Niebie widzą każdego ''podwójniaka'', a takich spotyka los synów Skewasa, których oburzony Demon pobił bo się podawali za uczniów Jezusa! Stwórca jest ponad wszystko, nam nie wolno zuchwale wystawiać Go na próbę, ale ufnością dziecka, skruszonym sercem grzesznika - błagać o Litość i Ratunek! Wtedy jest Nadzieja! Badano już wodę nie raz i NIC! ''0''trutek!
4 miesiące temu / AndrzejBR
 
To oczywiste że wszyscy pchają ręce do kropielnic gdzie jest woda święcona. Czyli jest tam na pewno największe skupisko bakterii - wiele ludzi nie myje rąk. Więc dlaczego większość z was dziwi się tak o wodę święconą ?!
4 miesiące temu / Aneks
 
Bóg dał nam rozum i wiarę, nie możemy całkowicie wyrzekać się rozumu i lekceważyć wszystkie środki ostrożności, ale musimy pamiętać że NAJWAŻNIEJSZY JEST BÓG pozostawanie w bliskiej relacji z Nim, troska o duszę i zbawienie. Dlatego nie wolno nam rezygnować z NAJWAŻNIEJSZEGO w imię tego, co jest mniej ważne.
4 miesiące temu / Gosia
 
Tego nie mogę w tym momencie zrozumieć- księża od zawsze mowili że woda swiecona ratuje nas od złego czy to w kwestii duchowej jak i fizycznej ,wiec dlaczego dlaczego teraz zaprzeczają temu co glosi nasza wiara...???
4 miesiące temu / emilio
 
W artykule PCh24.pl o Św. Karolu Boromeuszu czytamy: "...zasięgał rady specjalistów, opatrzył się w dzieła medyczne, propagował higienę osobistą i działania profilaktyczne. Zalecał ? zgodne z ówczesną wiedzą medyczną ? unikać oddechu chorego, dezynfekować dłonie octem, często zmieniać ubrania czy spożywać odpowiednie przyprawy korzenne." Co jednocześnie nie przeszkadzało mu: "Dając przykład innym ludziom Kościoła, sam osobiście odwiedzał chorych; tam gdzie się pojawiał momentalnie u ludzi wzrastała nadzieja ? z niecierpliwością wyczekiwali jego przybycia.". Wobec tego jak inaczej nazwać postępowanie Św. Karola Boromeusza jak nie roztropnym łączeniem WIARY i ROZUMU ! Read more: http://www.pch24.pl/swiety-karol-boromeusz--kaplan-w-czasach-zarazy,74585,i.html#ixzz6GZstzYYA
4 miesiące temu / maks
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.