DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Policja ściga osoby, które podpaliły flagę UE. Ale… nie wiadomo z jakiego paragrafu

Policja ściga osoby, które podpaliły flagę UE. Ale… nie wiadomo z jakiego paragrafu
By Wistula (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Policja chce ustalić, kto 11 listopada 2018 roku podczas uroczystości w Warszawie spalił flagę Unii Europejskiej. Komendant wyznaczył nagrodę 5 tys. zł za informację, dochodzeniówka została postawiona w stan gotowości, ale… nie wiadomo z jakiego paragrafu sprawcy mieliby być ścigani.

 

Nikt rozsądny nie popiera tego typu zachowań, ale w sytuacjach wiecowych dochodzi czasami do niekontrolowanych reakcji, prowokacji czy spontanicznych okrzyków. Często nie mieszczą się one kanonach kultury, ale trudno, by służby reagowały na nie, o ile nie jest łamane prawo. We wczorajszych marszach wzięło udział blisko 250 tys. osób, doszło do nieznacznych incydentów a jednym z nich było spalenie flagi Unii Europejskiej.

 

Ta ostatnia sprawa jakoś wyjątkowo zirytowała Komendę Stołeczną Policji. Komendant wyznaczył niemałą nagrodę, bo aż 5 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawców, a Wydział Dochodzeniowo-Śledczy prowadzi czynności służbowe w sprawie.  

 

Nie wiadomo jednak, z jakiego paragrafu mają być ścigani sprawcy. „Jaka jest kwalifikacja karna tego czynu? To byłby oryginalny dorobek polskiej myśli prawnej. Na pomysł ścigania palenia flagi organizacji międzynarodowej nie wpadły jeszcze służby Francji i Niemiec” – ironizował na Twitterze mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes organizacji Ordo Iuris.  

 

„Trzeba odróżnić dozwoloną prowokację polityczną od czynu zabronionego ustawą i zagrożonego karą. Tylko ten drugi może ścigać Policja. Powinna ona unikać ścigania selektywnego, w oparciu o pozaustawowe przesłanki (a taką jest przedmiot czynu – flaga organizacji międzynarodowej)’” – wyjaśnił Jerzy Kwaśniewski. „Jeżeli sięgamy po instrumenty karne pod pretekstem stworzenia zagrożenia, to oferujemy takie same nagrody za wskazanie każdego, kto użył ognia” – uzupełnił, wyjaśniając dlaczego policja chybiła z poszukiwaniem sprawców spalenia flagi, nawet z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa.

 

 

Źródło: policja.waw.pl/twitter.com

ged


DATA: 2018-11-12 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to z jakiego paragrafu? Ustawa o kontroli publikacji i widowisk z 1983. Artykuł drugi, czyli godzenie w konstytucyjne zasady polityki zagranicznej PRL i jej sojusze. Towarzysz Lenin wiecznie świeży...
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
Coś już tam przebąkują o zagrożeniu pożarowym, możliwym wywołaniu paniki w tłumie... Nie zdziwię się, jeśli oskarżą o terroryzm.
ponad 1 rok temu / mack
 
(Dz.U. z 2016 r. poz. 1987), która nakazuje ?termiczne przekształcanie odpadów? wyłącznie w spalarniach odpadów (art. 155 ustawy), chyba że zachodzą nadzwyczajne przesłanki (zagrożenie dla bezpieczeństwa, art. 31 ustawy). Palenie śmieci jest wykroczeniem ? niezależnie od tego czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym, prywatnym podwórku, we własnym, prywatnym piecu ? czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności ? zagrożonym karą aresztu lub grzywny do 5 tys. złotych.
ponad 1 rok temu / paragraf się znajdzie
 
:)flagi państwowe są pod ochroną prawną, niebieska szmatka z gwiazdkami nie podlega ochronie, jej status prawny jest zerowy, nie jest nawet objęta prawem patentowym serio, serio:)
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
Niewola i podległość NADREGULACJI PRAWNEJ .
ponad 1 rok temu / mk
 
@do Margeritta A co do papierosów ,to CHYBA w miejscach publicznych ,czyli także ulicach NIE WOLNO ich "legalnie" palić . Poza explicite wydzielonymi palarniami ... :-)
ponad 1 rok temu / mk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.