DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

„Połajanki”. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o komunikacie rzecznika KEP w sprawie abp. Lengi

„Połajanki”. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o komunikacie rzecznika KEP w sprawie abp. Lengi
Abp Jan Paweł Lenga. Kamczadałka [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

„Sędziwemu i zasłużonemu arcybiskupowi za jego gorliwą posługę w Kazachstanie należą się bowiem wdzięczność i szacunek, a nie takie połajanki ze strony kościelnych urzędników” – napisał w felietonie opublikowanym na rmf24.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentując komunikat Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ks. arcybiskupa Jana Pawła Lengi.

 

W komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że abp Lenga „nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski”, a jego słów nie można utożsamiać ze stanowiskiem KEP. „Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd” – napisał rzecznik polskiego Episkopatu.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski w swoim tekście zauważył, że arcybiskupa Lenga „nigdy nie przedstawiał się jako członek czy reprezentant episkopatu Polski”. „Kogo i kiedy wprowadzał więc w błąd?” – pyta przypominając w swoim felietonie przypomniał biografię hierarchy urodzonego w Gródku Podolskim, który żyjąc w ZSRR potajemnie wstąpił do zgromadzenia księży marianów założonego przez bł. ks. Stanisława Papczyńskiego, a następnie pełnił kapłańską posługę w trudnych warunkach sowieckiego Kazachstanu, za co był prześladowany przez KGB.

 

Jak zauważył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, postawa arcybiskupa Lengi została doceniona przez papieża-Polaka, który mianował go biskupem kazachskiej Karagandy. Dziś hierarcha żyje w domu księży marianów w Licheniu i uczestniczy w dyskusji na temat sytuacji w Kościele. Zdaniem autora felietonu surowa ocena – także obecnego pontyfikatu – „mieści się w ramach dyskusji wewnątrzkościelnej, do której papież Franciszek zresztą zachęca”.

 

Ponadto – jak pisze ks. Isakowicz-Zaleski – arcybiskup nigdy nie sprzeciwił się katolickiemu nauczaniu, nie został kanonicznie ukarany ani nie toczą się przeciw niemu sprawy sądowe, „dlatego też cytowany komunikat jest niesprawiedliwy” oraz „niegrzeczny, wręcz impertynencki”. Tymczasem arcybiskup Lenga zasługuje na szacunek za swoją posługę w Kazachstanie, a nie „połajanki” – uważa autor tekstu.

 

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-01-24 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
31
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pachapapy i pachamamy w episkopacie i poza,a my wierni potrzebujemy takich biskupow jak arcybiskup Lenga i jemu podobni duchowni, ktorych jest b. wielu i sa przesladowani i usuwani na male wiejskie parafie, a tacy jak ks. Lemanski,Sowa,Charamza czy o.Guzynski itp.bezkarnie bryluja w mediach, siejac zgorszenie i zamieszanie w glowach wiernych.
3 miesiące temu / gosc
 
Dziwić się, że kościół katolicki jest tak atakowany z zewnątrz, jeśli jego członkowie okładają się z lewa i prawa
3 miesiące temu / Olo
 
Arcybiskup Lenga jest prawdziwym wyznawcą świętej wiary katolickiej , nie tak jak wyznawcy masonerii , którzy chcą jego zniszczyć !!!
3 miesiące temu / Gość
 
Arcybiskupie Janie Pawle Lenga, z serca dziękuję za męstwo i trwanie przy nauce Chrystusa, mimo prześladowań. Prześladowań ze strony ludzi, którzy mają się za hierarchów naszego Kościoła - niestety nie było lustracji. Dziękuję za wypowiedzi publiczne - pełne miłości do Chrystusowego Kościoła i troski. Księże Tadeuszu Isakowiczu-Zaleski, na księdza zawsze można liczyć!
3 miesiące temu / vera
 
?Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd? ? napisał rzecznik polskiego Episkopatu. Czy w kolejnym komunikacie mógłby ks. dr Paweł Rytel-Andrianik wymienić owe ,,błędy". Osoby, które nie oglądały programu pana Pospieszalskiego z udziałem abp.Jana Lengi,chcę poinformować, że arcybiskup przewidział posunięcie KEP, bo na zaproszenie do kolejnego programu powiedział, że chętnie przyjdzie jeżeli nie otrzyma zakazu mówienia. A gdzież to był Pan rzecznik, gdy kardynał Nycz ,,beatyfikował" HGW? Google: Kard. Nycz odprawił Mszę w intencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. A gdzież to Pan rzecznik był gdy Gogle: ,,Prezydent Adamowicz pochowany w Bazylice Mariackiej?" gdy tymczasem Kodeks Prawa Kanonicznego, czyli najwyższe prawo w Kościele katolickim stwierdza: Kan. 1242 - W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych...
3 miesiące temu / Maria
 
W pełni zgadzam się z tą opinią
3 miesiące temu / Maciej z Umulto
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.