DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Polacy pokochali modlitwę różańcową. To najbardziej popularna forma kultu maryjnego w kraju

Polacy pokochali modlitwę różańcową. To najbardziej popularna forma kultu maryjnego w kraju
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Modlitwa różańcowa to najbardziej popularna forma kultu maryjnego w Polsce - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Po różańcu i nabożeństwach majowych, jednym z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie jest nabożeństwo fatimskie. Październik tradycyjnie już jest w Kościele miesiącem modlitwy różańcowej.

 

Kult Matki Bożej jest wyraźnie obecny we wszystkich parafiach w Polsce. Nie ogranicza się on jedynie do obchodzenia liturgicznych świąt. Obejmuje również wiele form pobożności ludowej. Najbardziej rozpowszechnioną formą kultu Matki Bożej w pobożności parafii jest różaniec.

 

Modlitwa różańcowa praktykowana jest we wszystkich parafiach w Polsce. Również nabożeństwa majowe sprawowane są niemal we wszystkich parafiach w naszym kraju (98,2 proc.). W zdecydowanej większości sprawowane jest ono w świątyniach. Jedynie w kilku procentach parafii, nabożeństwa majowe odbywają się przy okolicznych kapliczkach.

 

W co czwartej parafii nabożeństwo różańcowe sprawowane jest codziennie. Niemal we wszystkich parafiach (94 proc.) praktykowane jest przez cały październik. Z okazji świąt maryjnych modlitwa różańcowa odmawiana jest w co trzeciej parafii.

 

Wśród innych okoliczności, różaniec najczęściej odmawia się w każdą niedzielę (15 proc. i 8 proc. parafii) oraz w pierwsze soboty miesiąca (15 proc. i 8 proc. parafii). Ponadto różaniec jest popularną formą modlitwy za zmarłych zarówno w oktawę Wszystkich Świętych jak i w dniu pogrzebu (łącznie 25 proc. i 14 proc. parafii). W niektórych parafiach różaniec odmawia się również raz w tygodniu, przy okazji innych nabożeństw.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2019-10-01 07:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polacy otrzymali od Matki Bożej, która ogłosiła sie Królową naszego Narodu O.Mancinelli AD1608-1617, w Gietrzwałdzie specjalnie tylko dla nas Polaków, Orędzie, aby Naród Polski podjął modlitwę różańcową u stóp Tronu Zniesionego z Nieba właśnie tam w Gietrzwałdzie - i tego mamy się trzymać. To jest jednoznaczne wyrażenie Woli Bożej uznane oficjalnie i uroczyście przez Kościół Święty, więc spełnijmy chociaż Prośby Naszej Królowej, i stańmy w tym jedynym takim na całej ziemi miejscu, do Różańcowej Warty przed Kaplicą Objawień. Nie bądźmy niedowiarkiem Naamem z 2Krl 5, że zanurzenie się w Jordanie to zbyt proste by się pozbyć trądu! Po prostu spełniajmy prośbę i tyle. Dla sprecyzowania Kim jest Naród Polski dla Matki Bożej i Pana Jezusa, prosze doczytać u Wandy Malczewskiej - Czegoś takiego nikt nigdy i nigdzie nie słyszał - tylko adresaci tych słów pędzą po świecie jak ten koziołek, ale nawet on wreszcie dotarł do swej mety w Pacanowie . . . Nadzieja jest dla każdego
10 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Do Maria- Prawda.
10 miesięcy temu / GOŚĆ
 
Niestety, nie we wszystkich parafiach odprawiane jest NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA, o które w objawieniach w Fatimie prosiła Matka Boża. Prośba za tym do członków Kół Różańcowych. Zwróćcie się do swoich proboszczów, aby to nabożeństwo zostało rozpoczęte w waszym kościele. Wspomóżcie proboszcza w modlitwach. Brak nabożeństwa w parafii jest wyrazem nieposłuszeństwa wobec Matki Bożej. NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA Zgodnie z zapowiedzią Matka Boża ukazała się siostrze Łucji ponownie, już po śmierci Franciszka i Hiacynty, 10 grudnia 1925 r., w Pontevedra Hiszpania, tym razem z Dzieciątkiem Jezus. W czasie tego objawienia po raz kolejny Maryja zwróciła uwagę na Jej Niepokalane Serce otoczone cierniami, a Jezus powiedział: Współczuj Sercu swojej Najświętszej Matki, które jest ukoronowane cierniami, jakie przez cały czas niewdzięczni ludzie weń wbijają, a nie ma nikogo, kto czyniłby akt zadośćuczynienia, żeby owe kolce wyrwać. Wtedy Matka B
10 miesięcy temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.