DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Po profanacji na Krakowskim Przedmieściu premier obiecuje powstrzymanie symbolicznej agresji

Po profanacji na Krakowskim Przedmieściu premier obiecuje powstrzymanie symbolicznej agresji
Fot. TT/@ADAM GUZ/KPRM

W obszernym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki zareagował na profanację pomnika cierpiącego Chrystusa przed stołecznym kościołem pod wezwaniem świętego Krzyża. Szef rządu zapowiedział, że nie pozwoli na podobne akty wandalizmu, zmierzające do antagonizowania Polaków.

 

 

„Podstawowym warunkiem każdej cywilizowanej debaty o tolerancji jest zdefiniowanie granic owej tolerancji. Czy można usprawiedliwić dowolne, nawet najbardziej obrazoburcze zachowanie, walką o swoją wizję świata? Czy cel uświęca środki? Zdecydowanie NIE!” – napisał premier we wstępie.

 

„Są pewne granice, które zostały wczoraj przekroczone. Zbezczeszczona figura Jezusa z Krakowskiego Przedmieścia to nie tylko symbol religijny, ale świadek dramatycznej historii Stolicy. Tej samej Warszawy, która ucierpiała z rąk ludzi, którzy nie tolerowali innej wizji świata, niż ich własna.

 

Każda ze stron wielkiego ideologicznego sporu naszych czasów, który narasta na całym świecie, i którego skutki odczuwamy również w Polsce, musi zrozumieć, że są pewne nieprzekraczalne granice poziomu agresji” – zauważył Mateusz Morawiecki.

 

„I nie mówimy tu wyłącznie o agresji fizycznej, ale przede wszystkim medialnej, werbalnej – w sferze kultury, symboli i ideologii, bo dziś tego rodzaju agresja posiada dużo większą siłę oddziaływania na społeczeństwa” – podkreślił szef rządu.

 

„Miliony Polaków pragną dziś żyć w państwie tolerancyjnym i szanującym różne punkty widzenia. W pełni to popieram i jako premier polskiego rządu będę zawsze stał na straży wolności słowa i myśli. Te wartości były i są nierozerwalnie związane z Polską i Solidarnością.

 

Tego rodzaju akty wandalizmu, jakie obserwowaliśmy wczoraj w Warszawie, nie prowadzą do niczego dobrego, i mają jeden cel – jeszcze bardziej podzielić społeczeństwo. Nie pozwolę na to!” – czytamy dalej w wystąpieniu premiera.

 

„W Polsce nie popełnimy błędów zachodu. Wszyscy widzimy, do czego prowadzi tolerancja wobec barbarzyństwa. Tolerancja oznacza również wzajemność. Bez poszanowania ideałów większości wszelkie mniejszości zamiast zjednywać sobie zwolenników – przysparzają wyłącznie wrogów.

 

Stanisław Jerzy Lec powiedział kiedyś – Burząc pomniki, oszczędzajcie cokoły. Zawsze mogą się przydać. Tylko czy burzący na pewno wiedzą, do czego?” – retorycznie zakończył Mateusz Morawiecki.

 

 

Źródło: Facebook

RoM 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2020-07-29 17:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W głowach im si~ poprzewracało bo nigdy chłopa nie miały
11 dni temu / Nik
 
Mam nadzieje ze bede zyc w normalnym kraju gdzie malzenstwo to miedzy dwiema osobami roznej plci.Dziwnie by wygladalo gdy dziecko by mialo dwoch tatusiow lub dwie mamausie?Nie potepiam czlowieka za czyny lecz grzech.SODOMe i GOMORe spotkala kara!
11 dni temu / asnyk
 
W teorii walczą o szacunek, brak dyskryminacji i poszanowanie swojej odmienności. Tymczasem sami okazali brak szacunku dla symboli religijnych ważnych dla większości wierzącego społeczeństwa. Nawet nie potrafię takiego zachowania określić: barbarzyństwo? zaprzeczanie ideałom o które się podobno walczy? To jest po prostu pomiatanie chrześcijanami. Będę odmawiał Koronkę do Miłosierdzia w intencji przebłagalnej za tę profanację.
11 dni temu / Marcin
 
jedynie publiczna chłosta
11 dni temu / ikamm
 
Policję od pilnowania maseczek już mogą odwołać. Wywołali taka histerię plandemiopsychozę, że lemingi i pelikany donoszą na każdego kto nie nosi maski. Szczególnie przodują w donosicielstwie emerytki. Kolejny sukces PiS.
12 dni temu / han
 
Nic nie może. Najlepiej mu wychodzi popieranie kompromisu aborcyjnego. Nawet nad szkołami nie mają kontroli i nie potrafią zapobiec tęczowym piatkom a co dopiero o pilnowaniu pomników gadać. Policja w całym kraju gania ludzi za maseczki. Dno, wodorosty i 2 metry mułu.
12 dni temu / Tolek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.