DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Po islamizacji Hagia Sophii: muzułmanie śpiewali antychrześcijańskie sury

Po islamizacji Hagia Sophii: muzułmanie śpiewali antychrześcijańskie sury
fot. Dominika Mroz-Toton/FORUM

W ubiegły piątek doszło do symbolicznego ponownego zdobycia Hagia Sophii przez tłum islamskich dygnitarzy. Na ich czele znajdował się turecki prezydent Recep Erdogan. Dwa tygodnie wcześniej turecki Sąd Najwyższy unieważnił dekret z 1934 roku zmieniający Haghia Sophia w muzeum.

 

Piątkowe modły poprowadził imam Ali Erbas, szef tureckiego Dyrektoriatu do spraw Religijnych. Wszedł on na midram i wygłosił kazanie trzymając w ręku miecz. Następnie wyjaśnił, że trzymanie go przez kaznodzieję, to tradycja dotycząca meczetów stanowiących symbole podboju. Podkreślił, że jeśli Allach pozwoli, zostanie ona przywrócona.

 

Imam wyraził również nadzieję na powrót do tradycji nauczania w medresach związanych z meczetami. Potwierdził, że kiedyś te muzułmańskie ośrodki kultu pełniły również funkcje edukacyjne. Dlatego też w dawnych wiekach w niemal każdym kącie meczetu Hagia Sophia uczono się Koranu. Muzułmański przywódca wezwał do powrotu do tego zwyczaju. 

 

Również w ubiegły piątek imam Erbas i inni „hafizowie” (znający Koran na pamięć) odśpiewali wybrane sury z Koranu.

 

Jedna z nich „Jaskinia” kończy się słowami Mahometa: „Powiedz Ja jestem tylko człowiekiem śmiertelnym, podobnym do was. Zostało mi tylko objawione, że Bóg wasz jest Bogiem Jedynym. Przeto kto się spodziewa spotkać swego Pana, niech pełni pobożne dzieła i niech nie dodaje żadnego współtowarzysza, kiedy oddaje cześć swojemu Panu”.

 

Owo dodawanie Bogu „towarzyszy” uchodzi zaś w islamie za bluźnierstwo, o które oskarżają oni chrześcijan (uznających jednego Boga w trzech Osobach).

 

Inną z zacytowanych sur jest sura „Maria”. Jak czytamy w niej „To jest Jezus, syn Marii, słowo Prawdy, w którą powątpiewają”. Słowa te wydają się przyjazne dla chrześcijan. Następnie jednak czytamy, że „Nie jest odpowiednie dla Boga, aby przybrał Sobie syna. Niech Mu będzie chwała! Kiedy On postanowi jakąś rzecz, to tylko mówi: Bądź!, i ona jest”. Fragment ten stanowi bezpośrednią polemikę wymierzoną w chrześcijaństwo.

 

Bezpośrednio przeciwko wyznawcom Chrystusa skierowany jest również kolejny fragment tej sury:

„oni powiedzieli: Miłosierny wziął Sobie syna! Popełniliście rzecz potworną!  Niebiosa omal nie rozrywają się, a ziemia omal nie popęka szczelinami, a góry omal nie rozpadną się w proch od tego, iż oni przypisali Miłosiernemu syna. A nie godzi się Miłosiernemu, aby wziął sobie syna!” – czytamy. [88-92].

 

Podobne przesłanie odnajdujemy w innej zacytowanej surze „Ya-Seen”: „W Imię Boga Miłosiernego i Litościwego! Mów. On - Bóg Jeden, Bóg Wiekuisty! Nie zrodził i nie został zrodzony! Nikt Jemu nie jest równy!”. Również w tym fragmencie można dostrzec polemikę z chrześcijańskim Credo, zgodnie z którym Chrystus został „zrodzony a nie stworzony”.

  

Jak zauważa Jeanne Smits z Life Site News trudno o dobór sur bardziej odległy od ducha dialogu międzyreligijnego.

 

Zamiana Hagia Sophia z muzeum w meczet to wydarzenie o charakterze historycznym. Świadczy nie tylko o odchodzeniu Turcji od świeckości państwa, ale też na dążenia Erdogana do odbudowy świata islamskiego pod tureckim przewodnictwem.

 

Źródła: lifesitenews.com / islam-katowice.pl / pch24.pl

mjend

Czytaj także:
DATA: 2020-07-31 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jot O tym chyba jest mowa w Apokalipsie św. Jana o ile się nie mylę. @Izajasz GB Jak widzisz wiele rzeczy muzułmanie od chrześcijan zapożyczyli, w tym i to,że Bóg dał Mojżeszowi dał 10 przykazań. A po drugie zobacz jak wypaczyli obraz Boga. Trzeba im ten obraz naprostować.
1 miesiąc temu / trooper
 
Grzegorz - gdzie Ty w Piśmie wyczytaleś że Maryja coś zmiazdży? Czytałes ze zrozumieniem treści? W K. Rodzaju masz obietnice że POTOMSTWO niewiasty zetrze głowę węża. To potomstwo to Bóg wcielony czyli Jezus Chrystus. Kto jest Zbawicielem?
1 miesiąc temu / Jot
 
Zwyczajnie podbite chrzescijańskie terytorium obecnej Turcji przegrało i co sie dziwicie? Że zwycięzca będzie kultywował tradycje i wiare podbitego? Nie po to podbijał chyba? I teraz proszę wyciagać wnioski z importu wrogiej religii do Europy. Beda śpiewac te suty bo dlaczego nie? Nikomu to nie przeszkadza to będą.
1 miesiąc temu / Jot
 
Jak już Mekka będzie zdobyczą chrześcijańską, to jakiemu świętemu dedykujemy kościół, który postawimy na miejscu Wielkiego Meczetu?
1 miesiąc temu / Ludwik
 
Watykan i Bazylika św. Piotra z dobudowanymi minaretami i półksiężycem też ładnie będzie wyglądała.. Na razie obiecują że to ich marzenie cel ostateczny?! Episkopat Polski przecież co roku obchodzi dni islamu więc dajemy im nadzieje że po dobroci tylko batami zagonią nas do budowy tych minaretów. Patrząc na wizyty Franciszka w arabi i układanie się z nimi to wcale nie żart. Jest też jakiś plus że Pachamame spalą islamiści skoro katolicy nie mają odwagi bronić swojego Boga przed takim bluźniertwem.
1 miesiąc temu / stacho
 
a chrześcijańska europa siedzi cicho i potulnie, zasłonięta maskami, czeka grzecznie na swój koniec, bo jak się nie przebudzi, to niestety on nastąpi szybciej niż się tego spodziewa
1 miesiąc temu / anty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.